Adamkova knižnica O knihách

Ilustrovaná nádhera menom Pady

7.10.2018

Začínam mať veľkú slabosť na nádherne ilustrované knihy. A nestačím sa diviť, koľko ich vychádza. O to viac ma teší, keď okrem krásnych ilustrácií nechýba dobrý text. A to sa Sandre Dieckmannovej v knihe Pady podarilo.

Pady (orig. Leaf) je polárny medveď, ktorý na svojej kre dopláva k pevnine. Miestne zvieratá vystraší, pretože s ničím takým sa ešte nestretli. Pady sa im zdá obrovský, nebezpečný, smutný. Myslia si, že má veľké zuby, že všetko zničí. Rozhodujú, že by mal zmiznúť a považujú ho za príšeru.

Pady medzitým zbiera po lese listy. Veľké i malé, farebné i špicaté. Podľa toho dostal prezývku. Pady podľa spadnutého lístia. Pozorovali ho, ale utekali len čo sa pozrel on na nich. A Pady utekal, ovešaný listami a s hlasným UÁÁÁÁÁ zoskočil zo zrázu, letel pár metrov a skončil v jazere. A potom znova a znova.

Vrany si s nim chceli pohovoriť, ale ostatní nesúhlasili. Pady skúšal tie svoje podivné skoky a zvieratá si len domýšľali, vrteli hlavou a na ničom sa nedohodli.

Nepripomína vám to niečo? Niečo z našich každodenných životov?

To ako vnímame neznáme? Ako hodnotíme bez toho, aby sme poznali celý príbeh? Ako zatvárame oči pred skutočným problémom? Sklopíme oči, keď vidíme, že niekto potrebuje pomoc? Ignorujeme smutných a osamelých? Nuž, presne taký bol Pady a zvieratá na ostrove. Pritom stačilo tak málo.

Porozprávať sa.

Pady je krátky príbeh s dychberúcimi obrázkami britskej ilustrátorky Sandy Dieckmann. Krátky príbeh, no s krásnymi myšlienkami a veľkým morálnym posolstvom. A trochu i ekologickým. Zjednodušený natoľko, aby mu rozumeli aj malí čitatelia (najviac asi okolo 3 – 5 rokov). O tom, ako niekedy stačí sa jednoducho spýtať a o sile pomoci.

Aj keď musím povedať, že záver, posledná ilustrácia sa môjmu manželovi nepáčila. Prišla mu divná. Na mňa naopak pôsobila krásne poeticky. Na druhej strane, keby mám smutnú náladu, viem v nej nájsť metaforu na smutný koniec. Kvôli vranám. Ale myslím, že deti to tak vnímať nebudú. A krásne je, že kniha výborne funguje aj bez textu. Viete si ho celý povedať len na základe ilustrácií.

Viac slov netreba.Pady je za mňa výborný počin ku ktorému nemám jedinú výtku. Z ilustrácií som maximálne uchvátená a potešil ma aj krásny príbeh. Knihu ukladám Adamkovi na čestnú vyvýšenú poličku, aby som ju mohla vyťahovať častejšie a ukazovať mu zvieratká na ostrove a rozprávať mikropríbehy, ktoré mi v hlavne vždy naskakujú.

____
Za poskytnutie knihy k recenzii mnohokrát ďakujem nakladateľstvu Práh.

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Knižky ku Dňu Zeme – Orvokki's blog 22.4.2019 at 06:55

    […] mi chýba ešte jedna veľmi dôležitá, nádherne ilustrovaná knižka s dôležitým posolstvom. Pady. Ale na blogu som o polárnom medveďovi, ktorý na kre doplával k pevnine a tam sa stretol s […]

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.