O knihách

Ilustrovaná cesta naprieč históriou

22.3.2017

Peter Goes Cesta casem

Autor: Peter Goes
Názov: Cesta časem: Světové dějiny v obrazech
Rok vydania: 2017
Vydavateľ: Kniha Zlín
Počet strán: 80
Orig. názov: Tijdlijn
Preklad: Veronika ter Harmsel Havlíková

. . .

Nedávno som sa rozplývala nad tenkou, no formátom veľkou a obsahom zaujímavou knihou Mapy. Dnes tu mám podobný počin a neviem sa naň vynadívať. Cestu časem som prečítala, prelistovala trikrát a je mi jasné, že sa k nej ešte niekoľkokrát vrátim, no to už spoločne s malým-veľkým čitateľom. Úprimne mu trošku závidím, že sa o histórií svetových dejín dozvie tak pútavou formou. A ja by som si dovtedy mala dejiny naštudovať, pretože mi je jasné, koľko otázok pritom padne.

Cesta časem začína Veľkým treskom a postupne sa cez prvé osídlenia a civilizácie dostáva k rôznym ríšam i národnostiam, nevynechá najdôležitejšie udalosti významných storočí, veľký priestor dostane 20. storočie a skončí v súčasnosti.

Dozviete sa, čo boli pterosaury, kedy vzniklo klinové písmo, ako sa volal meč, ktorý priniesol jeden starec Attilovi, ako to bolo z Inkmi a Aztékmi, ktoré storočie bolo storočím veľkých skladateľov, kedy sa objavil na plátne Mickey Mouse i kto vytvoril prvý animovaný zvukový film. Tých udalostí je tam naozaj veľa, kniha sa dá čítať opakovane a som si istá, že niečo nové prinesie aj dospelákom, ktorí už majú čo to načítané.

Cesta časem je nielen pre najmenších čitateľov, ale svoje si nájdu aj tí starší. Ideálna mi príde kombinácia, kedy si rodič číta s dieťaťom a spoločne spoznávajú históriu. Veľkoformátové ilustrácie zaujmú na prvý pohľad, texty nie sú dlhé ani nudné.

Jediné, čo by som knižke trošku vytkla, vzhľadom k tomu, že má osloviť aj deti, sú malé písmenká. Texty nie sú vyrovnané do riadkov, ale kopírujú jednotlivé obrázky. K tomu striedavo tmavé a svetlé pozadie, a čítanie môže drobcom robiť problém.

Inak je ale Cesta časem jedinečnou a originálne spracovanou knihou, ktorá by nemala chýbať v žiadnej knižnici. Dokonalé mi príde, ako na seba jednotlivé ilustrácie naväzujú, takže tvoria časovú os. Skvelý je výber historických okamihov, skvelé sú aj obrázky, ktoré fungujú samostatne k textu i ako celok. No skrátka nádhera.

Marec je mesiac kníh, takže ak by každé dieťa vo vašej rodine malo dostať jedinú knihu, táto je ideálna voľba.

5/5

Za poskytnutie knihy k recenzii ďakujem nakladateľstvu Kniha Zlín.

You Might Also Like

7 komentárov

 • Reply Katy - Bilbovy knihy 22.3.2017 at 20:42

  Úžasná kniha!! To není ani možné, přítel už po ni pokukuje, děkuju za tip. Já asi využiji ve škole :)) Paráda!!
  Katy

  • Reply Orvokki 22.3.2017 at 21:05

   Nie je zač, som rada, že kniha zaujala a určite sa bude páčiť aj potom, naživo. 🙂

 • Reply rachel roo 22.3.2017 at 23:05

  Taky ji mam a to je taaaak kraaaasnaaaa knizkaaaaa <3 🙂

  • Reply Orvokki 22.3.2017 at 23:07

   Presneee! Toto sa autorovi naozaj podarilo, grafika dokonalá, taká kniha sa len tak nevidí. 🙂

 • Reply Jana 25.3.2017 at 20:54

  To je krása, příští sobotu jdu utrácet do knihkupectví, tak nakouknu i do této knihy, že bych případně zainvestovala 😀

  • Reply Orvokki 26.3.2017 at 13:10

   To je krásne si naplánovať utrácanie v kníhkupectve. 😀 Zatiaľ som nepočula o nikom, komu by sa Cesta časem nepáčila. 😉

 • Reply Rieky z celého sveta – Orvokki's blog 5.10.2018 at 21:40

  […] jeho úžasnú veľkoformátovú ilustrovanú knihu Cesta časem. Písala som o nej v článku Ilustrovaná cesta naprieč históriou. Dnes už mám doma ďalšiu jeho knihu, novinku, ktorá len nedávno vyšla. […]

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.