Adamkova knižnica O knihách

Husa Líza

28.4.2018

Poznáte Petra Horáčka? Českého ilustrátora, ktorý býva v Anglicku? Kreslí nádherné knihy pre tie najmenšie deti. Má ich na konte naozaj veľa a je obrovská škoda, že u nás nie sú bežne dostupné. A najmä preložené, pretože poznám veľa rodičov, ktorí chcú pre svoje deti knihy iba v ich rodnom jazyku.

Jednou šťastnou, do češtiny preloženou knihou je Husa Líza.

Hus Líza je ako všetky ostatné husi. Jedného dňa si to ale uvedomí a rozhodne sa, že ona bude iná. Premýšľa, čo všetko by mohla robiť. Napríklad keby je netopier, mohla by sa zavesiť hlavou dolu. Keby je ako tučniak, mohla by sa kĺzať. A kĺzanie je super. A čo taká žirafa? Alebo slon? Slon na seba môže špliechať vodu.

Keby nie je Líza husou, mohla by tiež skákať, plávať alebo utekať. Alebo revať ako lev. Uuuááágag! Hups. To bolo trochu nahlas. Lev to počul. A teraz? Teraz musí hus Líza byť husou Lízou.

Horáčkové knihy som si obľúbila pre nápadité ilustrácie, jednoduché texty no pritom veselé posolstvo. Poučné, vtipné, zaujímavé. Proste vždy je to strela do čierneho. To, čomu sa hovorí: V jednoduchosti je krása.

Husa Líza si v Adamkovej knižnici rýchlo našla popredné miesto. Jediná nevýhoda je, že nie je na tvrdých stranách, ako sú ostatné (avšak anglické) leporela, ktoré od Petra Horáčka máme. Takže si ňou listujeme zatiaľ iba spoločne. Tým, že Líza chce robiť veľa zaujímavých činností, je naše čítanie obohatené aj o praktickú ukážku. Čítanie je o to veselšie.

Nakladateľstvo Portál vydalo ešte ďalšie tri knihy, Nový domek pro myšku, Husa Líza a vánoční hvězda a Papuchalk Petr. Bohužiaľ, sú už vypredané. Husa Líza mala šťastie a minulý rok sa dočkala druhého vydania. Osobne dúfam, že rovnaký osud stretne aj ďalšie Horáčkové knihy.

Len ma trochu prekvapil formát, pretože vianočnú Lízu máme v angličtine a tá je o pár centimetrov väčšia. Akosi som predpokladala, že budú rovnaké. No na kvalite to nijak neuberá.

Knihy od Petra Horáčka bez váhania a s radosťou odporúčam do detských knižníc a to kľudne už od prvého roka. Najviac síce zaujme o rok-dva neskôr, no vďaka výrazným a zároveň jednoduchým ilustráciám upúta aj najmenších čitateľov. Obzvlášť ak sa rodičia do čítania aktívne zapoja a neboja sa vyjadriť, ako to vyzerá, keď reve lev, skáče klokan a pri slonovi si vezmite na pomoc rozprašovač s vodou.

5/5

____
Za poskytnutie knihy k recenzii ďakujem nakladateľstvu Portál.

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Papuchalkovia Peter a Pavol – Orvokki's blog 25.7.2018 at 15:10

    […] nakladateľstvo Portál a Papuchalk Peter sa nedávno dočkal dotlače, takže už je, rovnako ako Husa Líza, opäť […]

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.