O knihách romány young adult

Holly Goldberg Sloan – Šťastná sedmička

7.11.2014

Stastna sedmicka Holly Goldberg Sloan

Autor: Holly Goldberg Sloan
Názov: Šťastná sedmička
Rok vydania: 2014
Vydavateľ: YOLI
Počet strán: 344
Orig. názov: Counting by 7s

. . .

Dvanásťročná Willow Chanceová nie je ako ostatné jej rovesníčky. Je síce stále dieťa, ale zároveň malý génius. A kým ostatné deti fascinuje svet hier a hračiek, Willow miluje rastliny, svoju záhradu, kde je schopná vypestovať prakticky čokoľvek a je tak trochu posadnutá chorobami, najmä kožnými. Za dokonalé číslo považuje sedmičku, ktoré má v jej živote zvláštny význam.

S jej chytrou hlavičkou majú problém aj učitelia a keď odovzdá test z angličtiny na plný počet za rekordný čas, obvinia ju z podvodu a pošlú za výchovným poradcom. Willow tak spoznáva Della Dukea a časom i vietnamských súrodencov Mai a Quant-Ha. Keďže sa zdá, že minimálne Mai bude jej jediná kamarátka, s radosťou sa naučí vietnamsky.

Do jej života však zasiahne tragédia, akú by deti nemali zažiť. Jej milujúci adoptívny rodičia tragicky zahynú pri autonehode a Willow ostáva zrazu sama. Alebo nie? Dokážu jej nový priatelia pomôcť aj keď sami žijú v garáži za matkiným nechtovým štúdiom?

Quent-Ha dá každú vec na iné miesto. Pohovku a stoličky umiestni šikmo. Neriadi sa obdĺžnikovými obrysmi izby. Vymýšľa nové tvary.
Keď skončí, chcem povedať: „Badať kvalitatívny rozdiel vo vizuálnom efekte tejto miestnosti.“
Namiesto toho však poviem: „Izba vyzerá lepšie.“
Quent-Ha len pokrčí plecami, no vidím, že sa už nemračí.

Šťastná sedmička je krásna kniha. Na tom sa zhodne asi každý, kto ju čítal. Je smutná a postavená na tragédií úmrtia adoptívnych rodičov, no napriek tomu je veselá a krásna. Možno nereálna, možno občas trochu prehnaná, ale stále krásna. Pri jej čítaní budete mať taký neopísateľný pocit a radosť.

Nenápadne sa striedajú kapitoly o Willow písané v prvej osobe a o ostatných osobách z pohľadu tretej osoby. Dozvieme sa tak o nevšednom dievčati Willow, nezaujímavom živote poradcu Della, vietnamskej rodine na čele so svojráznou a odvážnou Pattie Nguyenovou a taxikárovi Jairovi. Všetky osoby výrazne zasiahnu do života hlavnej hrdinky a aj hlavná hrdinka ovplyvní ten ich.

Príbeh je najmä o sile priateľstva a schopnosti vybočiť zo zabehnutých koľají a spraviť krok inam. Do neznáma no s vidinou niečoho lepšieho. Je o dobrých skutkoch a obetavosti. Všetkým postavám budete držať palce a počas čítania budete veriť, že to všetko dobre dopadne. Pretože ani jeden si nezaslúži niečo iné. Lenže dá sa prekonať predstava oddelenia sociálnoprávnej ochrany detí, ktorá má svoju predstavu o tom, kde by mala Willow žiť?

Autorka knihu napísala sviežim štýlom, a pravdepodobne sa prichytíte, že ju otvoríte, začítate sa do prvých strán a zrazu si uvedomíte, že už ste takmer na konci. Šťastná sedmička je kniha, ktorá sa určite zaradí k vaším obľúbeným. 5/5

You Might Also Like

4 komentáre

 • Reply Myanmar 8.11.2014 at 10:56

  Knížka vypadá moc zajímavě! Už jsem o ní slyšela, ale přiznám se, že mě ke čtení nijak zvlášť nelákala. Tvá recenze mě ale docela nalomila, takže jestli na knihu někdy narazím, pravděpodobně neodolám …

  • Reply Orvokki 8.11.2014 at 11:21

   Myslím, že by bola škoda si ju neprečítať, takže som rada, že som ťa trošku nalomila. Snáď sa k nej dostaneš a bude sa ti páčiť tak ako i mne 🙂

 • Reply Slečna, která čte 29.11.2014 at 00:04

  Toto je pro mě asi nejlákavější kniha, co vyšla na podzim. A teď si přečtu ještě pětihvězdičkovou recenzi… Brzy si ji seženu.

  • Reply Orvokki 29.11.2014 at 08:18

   Verím, že splní tvoj očakávania a tiež sa ti bude tak moc páčiť. Budem sa tešiť potom na tvoju recenziu 🙂

  Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.