knižné info O knihách

Hlasy menšín na Dny Severu 2015

9.11.2015

Dny severu 2015

Už šiesty ročník festivalu Dny Severu začne budúci týždeň v Prahe. Od stredy 18. do piatka 27. novembra sa môžu návštevníci pripraviť na debaty, autogramiády, filmové premietania a stretnutie so spisovateľmi. Hlasy menšín – tak znie téma tohto ročníka.

Ak by som si z programu mala vybrať ja, nevynechala by som besedu s Johannou Holmströmovou, autorkou knihy Asfaltoví andělé (Asfaltsänglar), ktorú minulý rok vydalo v češtine nakladateľstvo Kniha Zlín. Román rozpráva o sile patriarchátu, o kultúrnych priepastiach a o spletitých cestách medzi identitami. Za návštevu stojí určite aj fínska dráma Zasloužím si respekt (Vähän kunnioitusta).

No ak ste z Prahy alebo okolia, nevynechajte žiadnu akciu. Téma je zvolená viac ako aktuálna, program bohatý a nebude iba pochmúrny. Islandská športová komédia Africa United, o Maročanovi Zicovi, ktorý chce na Islande zostaviť futbalové družstvo, vás určite pobaví.

Program

O úlohe feminizmu v severskej kultúre sa budú rozprávať redaktorka týždenníka Respekt Silvia Lauder, riaditeľka organizácie Fórum 50% Jana Smiggels Kavková, politička a tajomníčka Rady vlády pre rodovú rovnosť Lucía Zachariášová a predseda Škandinávskeho domu, fínčinár Michal Švec. Debatu uvedie švédska veľvyslankyňa Annika Jagander, ktorá priblíži situáciu žien vo švédskej politike.

Na otázky: „Ako sa Severanom žije v Česku?“ či „Aké sú skúsenosti predrevolučných emigrantov do Škandinávie a v čom sa ich situácia líši od tej terajšej?“ zodpovedajú moderátorke Eme Stašovej v debate Česi na Severe, Severania v Česku inžinier Ivan Jonáš, ktorý v roku 1971 emigroval do Švédska a Severania pôsobiaci v Prahe: nórsky novinár a spisovateľ Terje Englund a fínsko-švédska umelkyňa Susanne Kass.

Viac informácii o celej akcii i jednotlivých podujatiach nájdete na skandinavskydum.cz.

Mohlo by sa Vám páčiť

Žiadne komentáre

Zanechať odkaz

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.