O knihách ženské romány

Hilary Boyd – Čtvrtky v parku

14.5.2014

Hilary Boyd - Čtvrtky v parku

Autor: Hilary Boydová
Názov: Čtvrtky v parku
Rok vydania: 2014
Vydavateľ: Host
Počet strán: 334
Orig. názov: Thursdays in the Park

. . .

Môže šesťdesiatnička ešte zmeniť život? Objaviť lásku s novým mužom a túžiť po všetkých intímnostiach, ktoré k vzťahu patria? Zamilovať sa ako puberťačka? Podnikať? To viete, že môže. A pritom ani nemusí ísť o vdovu, ktorá potrebuje nájsť nový zmysel života.

Jeannie Lawsonové pripravuje oslavu šesťdesiatin. Respektíve jej rodina ju pripravuje. Jeannie sa ale na svoj vek necíti, miluje svoj obchod so zdravou výživou, pravidelným tenisom s najlepšou kamarátkou si udržiava postavu primeranú svojmu veku a rozhodne si nemyslí, že by mala rozmýšľať nad odchodom do dôchodku.

To jej manžel George má iný názor. Manželskú posteľ opustil už pred desiatimi rokmi, čo Jeannie neakceptovala, no keď sa jej nedostalo vysvetlenia, zvykla si. S pribúdajúcimi rokmi sa mení aj jeho povaha a manželia sa začínajú od seba vzdiaľovať. Naviac v ňom rastie túžba opustiť hlavné mesto a presťahovať sa na vidiek. A kým George hľadá nový dom a plánuje nový život pre neho a jeho manželku, Jeannie čím ďalej tým viac obľubuje štvrtkové návštevy parku s vnučkou Ellie, počas ktorých stretáva sympatického Raya s vnukom.

„Šedesátka je skvělá,“ prohodila k Jeanie, když spolu jednou popíjely čaj. „Svět nad tebou zlomil hůl a zničehonic jsi ve všech ohledech neviditelná, obzvlášť pokud jsi ženská. Říkam tomu třetí život. Máme dětství, dospěláckou konformitu – práci, rodinu, zodpovědnost -, a když se všichni domnívají, že je po všem a že patríš do starého železa, najednou přijde svoboda. Konečně můžeš být, kým si přeješ, a ne tím, co by z tebe ráda měla společnost, kým si myslíš, že bys měla být.“

Čtvrtky v parku nie je len príbeh o žene, ktorá každý štvrtok stráži svoju vnučku a berie ju do parku, kde sa zoznámi s mužom. Ray je od jej neústupného muža veľmi odlišný Jeannie si uvedomuje, že ju zaujíma stále viac. Samozrejme, že svojho manžela miluje, ale ten pozorný a usmivavý chlapík ju rozhodne nenecháva chladnou. A Jeannie zažíva pocity, o ktorých si myslela, že ich už nikdy nezažije.

Lenže ako by niečo také prijala jej rodina? A ako sa Jeannie vysporiada s tajomstvom svojho muža, ktoré ovplyvnilo ich súčasný vzťah?

Hilary Boydová napísala milý a romantický príbeh. Neurobila z neho priamočiary happy-end, kde od začiatku tušíte, ako dopadne. No, možno to tušiť budete, ale nič nie je na prvý pohľad tak jednoduché ako to vyzerá. Hilary dej trošku zkomplikovala, ako to už v živote býva. Pre niekoho možno prehnane, no myslím, že samotnému príbehu to nijako neublížilo.

Ak ho idete s čítať s týmto vedomím, ak nečakáte nič iné, iba chcete príjemný a trošku zamotaný príbeh o staršej generácií, o ich láske a o živote, bude sa vám páčiť. Bude sa vám páčiť spôsob, akým je napísaný, zvolené slová aj celková atmosféra. A zaujme i podstatne mladšie ročníky. Bez váhania hodnotím 90 %.

Prečítajte si i ukážku z románu na tejto stránke.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.