Windish a jeho rodina sú ústrednými postavami v novele o čakaní na cestovný pas. Príbeh sa odohráva v 80. rokoch 20. storočia, kedy v totalitnom Rumunsku vládol Nicolae Ceauşescu. Dni až mesiace musí Windisch nosiť starostovi múku, sledovať, ako sa dedina vyľudňuje a čakať. Aj on chce odísť na Západ. Celý proces môže urýchliť jeho dcéra Amálie, ale za cenu vlastnej dôstojnosti.
Noční hlídač Windischovi vyprávěl, že farář má v sakristii železnou postel. V té posteli hledá s ženami křestní listy. „Když jde všechno dobře,“ řekl noční hlídač „hledá křestní listy pětkrát. Když práci koná důkladně, hledá je i desetkrát. Miliconář ztráci a vyplňuje nové žádosti a orazítkované kolky i sedmkrát. Hledá je s ženami, které chtějí vycestovat, na matraci ve skladišti na poště.“
Neradostný pohľad na rodinu nemeckého mlynára v rumunskej dedine znásobujú strohé a úderne vety. Autorka vynechala opisy a sústredila sa len na jednoduchý, no trefný opis dlhého čakania. Práve to dodalo celému príbehu pochmúrnu a nezávideniahodnú atmosféru. A nielen čakanie, ale i samota a minulosť niektorých postáv sa len veľmi ťažko vstrebávala a mnohé okamžiky si čitateľ uvedomí až po dočítaní.
Práve ten spôsob, akým Müllerová opísala život v rumunskej dedine ma fascinoval. I pár dní po prečítaní si na niektoré obrazy spomeniem. Knihu som si v knižnici vybrala len na základe intuície, ani som nečítala anotáciu a netušila som, do čoho idem. Dostala som síce neradostný, no výborne napísaný príbeh.
. . .
Herta Müller (1953) je rumunsko nemecká spisovateľka. Vyštudovala rumunskú literatúru a germanistiku na univerzite v západorumunskom meste Temešvár. Pracovala ako prekladateľka a v roku 1987 emigrovala do Nemecka, kde v súčasnosti žije. V roku 2009 získala nobelovú cenu za literatúru. Po dvoch poviedkových knihách napísala v roku 1986 novelu Cestovní pas. Vo svojích ďalších dielach, za ktoré bola nejedenkrát ocenená, sa často vracia k téme života v totalitnom režime.
Novelu Cestovní pas (orig. Der Mensch ist ein großer Fasan auf der Welt) vydalo nakladateľstvo Mladá Fronta v roku 2010, 110 strán, preklad Radka Denemarková, ISBN 978-80-204-2192-0.
No Comments