O knihách

Helsinki – tri nádherné knižnice v centre mesta

20.12.2021

Počas štúdia na vysokej som strávila veľa času v knižniciach, mestských pobočkách i univerzitnej. Ale keby študujem v Helsinkách, tak v knižniciach prakticky bývam. V hlvnom meste Fínska mám aktuálne možnosť nakukovať do knižníc a obdivovať nie len knihy, ale i architektúru a interiér. To totiž severanom ide. Naviac vstup do knižníc je tu voľný, takže naozaj ktokoľvek môže prísť. Stačí sa správať tak, ako sa v knižniciach patrí, nerušiť ostatných a iba tíško obdivovať. 

Tu tri knižnice, ktoré som (zatiaľ) v Helsinkách navštívila. 

Helsinská centrálna knižnica Oodi

Helsinská centrálna knižnica Oodi je verejná knižnica. Nájdete ju v štvrti Kluuvi, poblíž je hlavná stanica, hudobné centrum a múzea súčasného umenia Kiasma. Ide o veľmi novú budovu, súťaž bola vyhlásená v roku 2012, tú vyhrala architektonická kancelária ALA Architects. Navrhovaná bola ako trojposchodová budova s odhadovanými nákladmi 98 miliónov EUR, z čoho takmer tretinu zaplatil štát v súvislosti so stým výročím nezávislosti Fínska a na zvyšok vyčlenilo sumi zo svojho rozpočtu mesto Helsinki.

Knižnica bola slávnostne otvorená v predvečer Dňa nezávislosti Fínska 5. decembra 2018. Dostala meno Oodi (švédsky Ode), pretože sa ľahko pamätá, prekladá aj hovorí. A tiež nechceli novú knižnicu pomenovať po žiadnej osobe. Takže vyberali z približne 1600 mien navrhnutých verejnosťou. Asi neprekvapí, že Oodi získala aj nejaké ocenenia, tak napríklad International Federation of Library Associations (IFLA), čo je Medzinárodná asociácia knižníc, vybrala v roku 2019 Oodi za najlepšiu verejnú knižnicu.

V prízemí sa nachádza kino, knihy sa rozladajú na hornom poschodí a medzitým je poschodie zamerané na stretávanie sa, prácu, tvorbu… no skrátka výborne vybavené miestnosti, kde záujemcovia nájdu napríklad 3D tlačiarne, hudobné a nahrávacie miestnosti či veľké plotre.

Národná knižnica Fínska

Fínska národná knižnica, najväčšia a najstaršia vedecká knižnica vo Fínsku, miesto na uchovávanie fínskeho kultúrneho dedičstva, miesto, kde je vraj každá kópia tlačovín (knihy, časopisy, noviny…) i audiovizuálnych materiálov (okrem filmov), ktoré boli vyrobené vo Fínsku alebo určené na distribúciu do Fínska. Pre predstavu, je to viac ako tri milióny kníh a časopisov v celkom rozlohe 115 km políc. Plus obrovská zbierka digitalizovaného materiálu. A zároveň je miestom jednej z najkomplexnejších zbierok kníh vydaných v Ruskej ríši zo všetkých svetových knižníc. A majú tam aj pár českých a slovenských kníh.

Knižnica je priamo v centre mesta, hneď vedľa námestia Senaatintori (to známe s ikonickou bielou katedrálou). Najstaršia časť je z roku 1833 (navrhol Carl Ludvig Engel), novšia Rotunda (navrhol Gustaf Nyström) bola dokončená v roku 1906, najviac kníh sa však nachádza v tzv. „knižnej jaskyni“ (fin. kirjaluola), v skalnom bunkri 18 metrov pod knižnicou. Pred pár rokmi prešla budova rozsiahlou rekonštrukciou. Hlavná budova je jednou z najznámejších fínskych empírových budov zo začiatku 19. storočia.

Carl Ludvig Engel pri svojom návrhu spojil klasické témy s odkazmi na staroveký svet. Symetrické umiestnenie a dispozičné riešenie knižničných sál vychádzalo z kúpeľných domov rímskeho cisára Diokleciána, pričom fasády boli usporiadané podľa klasickej chrámovej architektúry. Čo v realite znamená, že to ľahodí oku a vyzerá dobre na Instagrame.

Kaisa House, hlavná knižnica Helsinskej univerzity

Taktiež pomerne nová budova, respektíve kedysi na jej mieste bol obchoďák a parkovisko. Teraz je to moderná, originálna, do okolia zapadajúca, zbytočne na seba neupozorňujúca, no zároveň neprehliadnuteľná budova. Tých detailov, ktoré sa vonku i vo vnútri dajú obdivovať, je nespočet, ak vás architektúra zaujíma, odporúčam googliť. Architektonická súťaž sa konala v roku 2008 a dokončená bola o čtyri roky neskôr, pretože WDC – World Design Capital Helsinki 2012. Za Kaisa Talo, ako sa po fínsky volá, stojí štúdio Anttinen Oiva Architects a nachádza sa tam hlavná knižnica univerzity Helsinki. Priestor vo vnútri je úžasný, ale to sa asi tak nejak od severanov očakáva, nie? Interiér sám o sebe pôsobí neskutočne ukludňujuco, pridajte k tomu ticho knižnice a študujúcich ľudí, no nádhera je to, čo vám budem hovoriť.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.