fínska literatúra napätie O knihách

Harri Nykänen – Cesta černých ovcí

15.12.2011

Harri Nykanen – Cesta cernych ovciHarry Nykänen je spisovateľom na voľnej nohe, predtým pracoval pre Helsingin Sanomat. Najväčšiu popularitu mu priniesla séria kníh s hlavnou postavou Raid. Myslím že tých kníh je celkovo osem. Na ich motívy bol natočený 12-dielny seriál (2000) a neskôr aj film (2003) s rovnomenným názvom Raid. Cesta černých ovcí (Raid ja mustempi lammas) je prvá, do češtiny preložená kniha.

Harri je taktiež spoluautorom krimi poviedok Rööperi – Rikoksen vuodet 1955–2005 (s Tom Sjöberg) na motívy ktorých natočil môj obľúbený fínsky režisér Aleksi Mäkelä film Rööperi (ang. Hellsinki, 2009).

V KMO na Opavskej som Cestu černých ovcí mala v rezervácií od septembra. Neviem kto ju mal, ale do decembra ju nevrátil. Požičiala som si ju nakoniec z Ústrednej a tých 208 strán prečítala za pár hodín. To sa snáď ani tri mesiace čítať nedá, je to taká pohodová oddychovka na večer. Nie je to napínavá detektívka, ale ani raz som nemala pocit, že ma to nebaví.

„Věci mají cenu jen tehdy, když mají příběh.“

Nygren umiera na rakovinu a tak sa rozhodne na sklonku života potrestať tých, čo si to podľa neho zaslúžia a odmeniť tých, ktorí si to podľa neho tiež zaslúžia. Spoločnosť mu robí Raid – tiež nie zrovna najčestnejší muž.  Pohodovým tempom cestujú v Mercedese z juhu na sever Fínska. Na stope im je šéf helsinskej skupiny pre zvláštne prípady Kempas a z rehabilitačného centra komisár Jansson s kolegom Huuskom.

You Might Also Like