Adamkova knižnica O knihách

Haló, haló, kto je tam dolu?

28.7.2018

HALÓ, TAM DOLE! Rok pod zemí – obrázkové příběhy je veľkoformátová kniha pre deti založená na hľadaní. Ak ste si obľúbili Rok v lese (prípadne Rok ve školce), tak už tento typ poznáte. Mne ešte trochu pripomína Pod zemou / Pod vodou.

Na každej dvojstrane je to isté miesto. Pod zemou. Tie isté postavičky, ale zakaždým inak. V priebehu vyše roka ich môžete hľadať, sledovať, ako sa ich prostredie mení, čomu novému sa venujú, aká zmena nastala. Väčšie deti môžu plniť úlohy, tie sú v pravej dolnej časti. Naľavo je pre zmenu uvedený mesiac a rýchle informácie, čo sa zrovna pod zemou deje.

Za knižkou stojí švédska ilustrátorka žijúca v Nórsku, Anna Fiske. Vydavateľstvo Presco Group – Ella & Max vydalo aj ďalšiu jej knihu v podobnom formáte, Haló, město! Zatiaľ viac jej kníh v preklade nemáme, ale má ich na konte pár desiatok. Za prekladom stojí Kateřina Krištůfková, ak čítate české preklady kníh Erlenda Loeho alebo detektívky Joa Nesbøho, určite jej meno poznáte.

Haló, tam dole! je určená najmä škôlkarom. Nemusia vedieť ani čítať, príbehy a otázky budú naskakovať samé. Strany sú papierové, takže batoľatá ako Adamko ju ocenia skôr s rodičmi. Naňho sú ale obrázky ešte drobné, má rád výraznejšie, ako napríklad v sérií Velká knížka pro malé vypravěče. Takže som si ňou listovala najmä ja, ja tieto pátračky zbožňujem a ako som už pri inej recenzii spomínala, teším sa, čo nové mi o pár rokov ukáže Adamko.

Kniha začína v júli a končí v októbri ďalšieho roka, takže letné mesiace sú dvakrát. To mi príde geniálne, porovnať, ako sa po roku zmenil život pod zemou. Napríklad vtipný vývoj má život stonožky, ktorá pletie ponožky.

Priznám sa ale, že na ilustrácie som si chvíľku zvykala a nesadli na prvý pohľad. Až pri detailnejšom prezeraní som im prišla na chuť, no spočiatku na mňa dvojstrana pôsobila mätúco a nejasne. Ono je to ale nakoniec i lepšie, pretože sa v nej dá objavovať vážne veľa drobností. Môžete sa zamerať na celok alebo len jednu postavičku a ísť stranu za stranou. Pri poslednej dvojstrane už je to pekná divočina.

Toto je jedna z tých kníh, ktoré sa doma rozhodne nestratia a ak si deti obľúbia ilustrácie, budú sa k nej často vracať. Ja ju zatiaľ odkladám Adamkovi do knižnice, pretože Velká knížka pro malé vypravěče ho aktuálne baví viac (máme Prahu, Pohádky a kvôli ceste do USA som kupovala aj Letisko, ktoré mám v pláne čoskoro nafotiť a dať do samostatného článku).

4/5

. . .

Za knihu k recenzii ďakujem vydavateľstvu Ella & Max.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.