O knihách romány

Guillermo Arriaga – Sladká vůně smrti

10.7.2014

Guillermo Arriaga - Sladká vůně smrti

Autor: Guillermo Arriaga
Názov: Sladká vůně smrti
Rok vydania: 2013
Vydavateľ: Labyrint
Počet strán: 180
Orig. názov: Un Dulce Olor a Muerte

. . .

Videli ste filmy Amores perros, 21 gramov, The Hire: Powder Keg či Babel? Nie? Tak to choďte napraviť a potom sa vráťte. Pretože scénarista týchto fantastických snímkov, ktoré režíroval Alejandro González Iñárritu, napísal knihu. Volá sa Sladká vůně smrti a ak ste nadšený z filmov, budete nadšený aj z knihy.

Ramón Castaños práve utieral prach na pulte, keď v diaľke začul výkrik. Spočiatku ho pripisoval rannému zhonu, ale keď sa zvuky približovali, zvedavosť ho doviedla na ulicu. Správa troch pobehujúcich chlapcov bola strohá, no Ramónovi zmenila život. Mŕtvola. Vražda. Tamto!

„Ve vzduchu zůstala sladká vůně lihu, rumu, smrti a potu.“

Adela bola mladá a krásna. A teraz mŕtva. Jej nahé telo ležalo na poli a priťahovalo skupiny zvedavcov. Ramónovi neprišlo správne, aby na jej telo upierala pozornosť celá dedina a prikryl ho svojou košeľou. Dôslednosť, akú tomuto úkonu venoval znamenala v očiach vidiečanov jediné. Nikto síce netušil, kto zavraždená je, ale všetci boli zrazu presvedčení, že ide o Ramónove dievča.

Keď žijete v kraji ako Loma Grande a zavraždia vám dievča, existuje iba jediná možnosť. Pomsta. Keď žijete v kraji ako Loma Grande, vôbec nezáleží na tom, že to vlastne ani vaše dievča nebolo.

Sladká vůně smrti je mimoriadne emotívne a pútavo napísaná kniha. Budete ju milovať i nenávidieť zároveň. Ak poznáte Iñárritove filmy, možno vás koniec tak neprekvapí, ak ich poznáte, i tak zažijete peknú paletu emócií. Príbeh výstižne charakterizuje spojenie „jedna pani povedala“. Jedno nedorozumenie strieda druhé, ešte bizarnejšie a spočiatku nevinné klamstvo vyvolalo reťazovú reakciu ďalších. Že to pre niekoho nedopadne dobre je jasné už od začiatku. Knihu sprevádzajú pôsobivé ilustrácie, ktoré iba umocňujú atmosféru smerujúcu k nevyhnutnej tragédií.

Guillermo Arriaga má na svojom konte okrem výborných scénarov aj niekoľko kníh. Sladká vůně smrti je jeho druhá kniha, dočkala sa najväčšieho ohlasu i filmového spracovania (r. Gabriel Retes, 1999). A mne neostáva nič iné, než ju iba odporúčať. U mňa sa radí k najlepším knihám, aké sa ku mne dostali.

You Might Also Like

2 komentáre

 • Reply pravá knihomolka 10.7.2014 at 08:00

  Teda… Toto je kniha pre mňa. Babel aj 21 gramov ma hrozne zaujali a ja by som si ich rada pozrela, ale tak nejako vždy dám prednosť čítaniu pred pozeraním čohokoľvek. 😀 Takže táto kniha by vyriešila môj „problém“ 🙂

  • Reply Orvokki 10.7.2014 at 17:43

   Ja mám Iñárritove filmy veľmi rada a za dobrý filmom stojí aj dobrý scénar, takže podvedome som tušila, že z knihy sklamaná nebudem. Určite si pozri aj filmy aj prečítaj knihu, myslím, že nebudeš sklamaná :-).

  Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.