O knihách romány

Grégoire Delacourt – Seznam mých přání

22.1.2014

Grégoire Delacourt - Seznam mých přáníJocelyne Guarbettová, alebo skrátka „Jo“ je žena v najlepších rokoch. Má manžela, dve deti, o tretie prišli. Píše čoraz viac úspešný blog Šikovné prstíky a vedie vlastnú galantériu. Má pár kamarátok, pevnejšiu postavu a hoci si prešla všeličím a smrť dieťaťa významne poznamenala jej manželstvo, v jej rozprávaní nájdete toľko optimizmu ako málokde. Rýchlo plynúci dej bez zbytočných príkras vás prevedie životom Jocelyne od jej mladosti až do doby, kedy sa stane majiteľkou rozprávkových 18 547 301 €.

Na knihe sú zavádzajúce dve veci. Obálka a anotácia. Naozaj som si myslela, že idem čítať jednoduchý ženský román o šťastnej Francúzske, ktorá vyhrala neskutočnú sumu peňazí a ide si plniť svoje želania, medzi ktoré patrí móda. Už od prvých kapitol som bola milo prekvapený originálnym spracovaním neoriginálnej témy.

Skutočnosť je ale taká, že Seznam mých přání je bolestný, radostný a realistický román o žene, ktorá si prešla všeličím a šťastná sa cítila aj bez tých miliónov. Samozrejme, výhra jej život zmení. Lenže úplne inak, ako si ona sama či čitatelia mysleli. A veľkú úlohu tu zohráva aj láska. Vo výsledku ani nejde o samotnú výhru ale práve o vzťahy medzi ľuďmi, manželmi, priateľmi, rodinou.

Jednoduché a výstižné vety prepletené svojským humorom hlavnej hrdinky vám napriek niektorým momentom vyčaria úsmev na tvári. Nejedenkrát som sa pozastavila nad pravdivosťou jej myšlienok. Hlavná idea o tom, ako peniaze nie sú všetko a šťastie si za ne nekúpiš, je v tomto prípade rozpracovaná milou a nenásilnou formou. Obzvlášť pasáž, kedy psychologička vysvetľuje Jo, ako sa mení vzťah ľudí, i tích najbližších k niekomu, kto vyhral v lotérii, trefne popisuje realitu a správanie keď sa jedná o peniaze niekoho iného.

„Chápu, o jaké nemoci psycholožka mluví. O nemoci těch, kteří nevyhráli, o vlastním strachu, který se mi snaží naočkovat jako vakcínu zloby.
[…]
Lidé z peněz šílí, paní Guerbettová, peníze jsou příčinou čtyř z pěti tresných činů. Každé druhé deprese. Nemám žádnou radu, kterou bych vám mohla dát, pouze tuto informaci, řekla na závěr.“

Po dočítaní asi nejedného napadne, čo by on robil s takou výhrou. Alebo i podstatne menšou. Ako by sa zachoval, keby sa dostal do situácie, v akej sa ocitla Jo.  Seznam mých přání je krátka, no o to zaujímavejšia kniha. Na prvý pohľad síce pôsobí žensky, ale svoje si tam nájde určite aj muž či mládež. Za mňa ide o mimoriadne prekvapenie a literatúra ako stvorená na nedeľné popoludnie v kresle a s čajom.

Knihu Seznam mých přání (orig. La liste de mes envies) vydalo vydavateľstvo Host v roku 2013, 151 strán, preklad: Eva Sládková, ISBN 978-80-7294-871-0

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.