O knihách young adult

Girl Online a Chlapec z Brooklynu

3.9.2015

Zoella Girl Online

Autor: Zoe „Zoella“ Sugg
Názov: Girl Online. Láska blogerská
Rok vydania: 2015
Vydavateľ: Slovart
Počet strán: 288
Orig. názov: Girl Online
Preklad: Dominika Weinstock

. . .

Penny Porterová v reálnom svete je obyčajné stredoškolské dievča s bláznivou rodinou, homosexuálnym najlepším kamarátom a foťákom, ktorým zachycuje momentky zo života i školské predstavenia. V tom digitálnom svete si hovorí Girl Online, a na svoj čoraz populárnejší blog sa nebojí napísať ani o záchvatoch paniky, ktoré ju občas sužujú. Oba dva svety sa jej úspešne darí od seba oddeľovať a nič nenasvedčuje tomu, že by sa to malo zmeniť. Anonymita na blogu jej vyhovuje a pomáha, v skutočnom živote sa však obecenstvu vyhýba.

Po trapase na školskom predstavení, kedy tristo divákov videlo, ako štvornožky odcupitala z pódia v starých nohavičkách s jednorožcom, tých, ktoré má už od dvanástich, má pocit, že jej život skončil. Také poníženie. A ráno zistí, že ju niekto nahral na youtube a video sa raketovo šíri po sociálnych sieťach. Za zázrak považuje nie blížiace sa Vianoce, ale prácu, ktorú dostanú jej rodičia v New Yorku. V hoteli Waldorf Astoria sa jej určite podarí aspoň na chvíľu zabudnúť. Najmä keď sa stretne s Noahom, sympatickým gitaristom, ktorý jej ukáže New York z inej stránky. Tej menej turistickej. Len jej akosi zabudne prezradiť to svoje tajomstvo, ktoré môže Penny narušiť novonadobudnutú vyrovnanosť a spokojnosť.

Leto prialo pohodovým románom. A pokiaľ sa aj v nich niekam cestovalo, o to viac som si ho na dovolenke užila. Do toho troška lásky, milý príbeh… no čo viac si priať? Girl Online je presne takou knihou. Obyčajná lovestory zo zimného New Yorku, o dospievaní, prvej láske, priateľstvách i potrebe zapadnúť do stredoškolského kolektívu. A o problémoch, ktoré sú životne dôležité v puberte, také tie #firstworldproblems, nad ktorými by sme o desať rokov neskôr sami krútili očami.

Určite by si kniha nezískala takú popularitu, ak by sa dobre nečítala. Bez ohľadu na to, či Zoella vymyslela iba príbeh a niekto to napísal za ňu, neverím, že iba jej meno na obálke by prilákalo toľko fanúšikov, ktoré by hodnotilo prevažne kladne. Takže áno, je to napísané fakt pútavo a nevedela som sa od nej odtrhnúť. Asi ako od napínavej detektívky, kde som sa každou stranou mohla dozvedieť, kto je vlastne vrah.

Samotný dej nevyniká prílišnou originalitou, ale tú som ani nehľadala. Nápad dobrý, spracovanie dobré, občas i hlášky dobré. A teraz vážne. Girl Online nie je zlá kniha. Je ideálna na leto alebo keď máte chuť na príjemný, no nenáročný príbeh. Áno, hlavná hrdinka má záchvaty paniky a téma sa dotýka aj určitej formy kyberšikany. Lenže to všetko pôsobí skôr na doplnenie a odlíšenie knihy od iných titulov pre mladých.

Ale keď do nej idete bez akýchkoľvek očakávaní, čuduj sa svete, užijete si ju. Ono je to vlastne aj napriek predvídateľnej dejovej línií ohromne dobré čítanie. V lete. Na tej dovolenke. Ak ale potrebujete pri čítaní zapojiť mozog, siahnite po niečom inom.

3/5

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.