O knihách young adult ženské romány

Gayle Formanová – Zostaň so mnou

11.10.2014

Gayle Forman Zostan so mnou

Autor: Gayle Forman
Názov: Zostaň so mnou | Ak zostanem
Rok vydania: 2014
Vydavateľ: YOLI
Počet strán: 176
Orig. názov: If I Stay

. . .

Pravdepodobne za to mohol sneh. V ten deň ho nenapadlo veľa, ale v tej časti Oregonu, kde žije so svojou rodinou talentovaná čelistka Mia, je aj jemný poprašok dôvodom na mimoriadne školské prázdniny. Skvelá príležitosť navštíviť blízkych a spraviť si výlet. Mia si svoje violončelo nechala v škole, takže sa pripája aj ona. Ten deň mal byť dobrodružstvo a ďalší do zbierky príjemných zážitkov. Všetci nasadnú do auta a cestu začnú výberom hudby.

„Na spiatočnej ceste sa môžeme zastaviť v Book-Barn,“ navrhuje mama, akoby ma chcela nalákať. Book-Barn je obrovský obchod s hŕbami starých zaprášených kníh z druhej ruky. Vzadu je celá kopa klasických nahrávok po dvadsaťpäť centov, ktoré si, ako sa zdá, nikto okrem mňa nekupuje. Pod posteľou ich už mám poriadnu kopu. Zbierku klasickej hudby, s ktorou by ste sa asi nechválili.

Namiesto veselého rozhovoru rodičov zrazu Mia počuje iba pekelný rámus. Počas Beethovenovej Sonáte č. 3 pre violončelo si uvedomovala skutočnosť. Symfónia škrípania, zbor praskania, ária explózie a smutný náraz kovu do mäkkého dreva stromov. Jej rodina ležiaca v bezvládnom stave. Zvuk blížiacich sa sanitiek. A nakoniec ruka jej malého bratčeka Teddyho pri priekope. Chce mu pomôcť, ale kovový lesk strieborného náramku s violončelom a gitarou ju zarazí. Ten má predsa na ruke ona.

Som mŕtva?
Musím si položiť tú otázku.
Som naozaj mŕtva?
Najprv sa mi zdá, že áno. Pocit, že som stála na nohách bol len dočasný. Predo mnou sa mihá jasné svetlo a obrazy z môjho doterjšieho života. Pomôžu mi dostať sa tam, kam asi odteraz budem patriť.

Zostaň so mnou je smutný, ale zároveň svojim spôsobom krásny príbeh. Mia má úžasnú rodinu a pred sebou určite mimoriadnu hudobnú kariéru. Hlási sa na Juilliard, už len čaká na výsledok. Ten jeden deň, kedy sa vybrali na výlet, sa ale všetko zmení. Mia stráca tých, ktorí ju milujú a v živote maximálne podporovali. Rodičov a bratčeka Teddyho. Má ešte starých rodičov, kopec priateľov, príbuzných a Adama. Ale niečo v nej chce ísť radšej za rodičmi. Záleží to len na nej.

Kniha je napísaná z pohľadu hlavnej hrdinky v ich-forme. Dej z miesta nehody a následne z nemocnice sa premieta s jej spomienkami na minulosť, od detstva, cez lásku k violončelu až po vzťah s rockerom Adamom. Keď uvidíte, ako nádherný život prežila, pochopíte, prečo váha. Čo všetko stratila a koho už nikdy neuvidí. Zobudiť sa ako sirota alebo zavrieť oči navždy?

Kniha síce hrá na emócie, ale povedala, by som, že veľmi citlivo. Myslím, že aj napriek tragédií vám príde krásna. Pretože taký bol Miin život. Nie je to žiadna ducharina, autorka len vhodne zvolila formu podania a Miu zdvojila. Jej bezvládne telo po operáciach a jej nehmotná podoba, ktorá sleduje dianie v nemocnici, hovorí čitateľom svoj príbeh a smeruje k odpovedi. Zostane?

Nečakala som, že si ma tento krátky román tak podmaní. Vedela som, o čom bude i ako skončí, pretože som videla film na premiére a knihu si prečítala až pár dní potom. I tak mi to ale neubralo na dojmoch a priznávam, tá kniha si ma získala. Ani som nerozmýšľala, že by som nedala plné hodnotenie.

Trailer na filmové spracovanie

You Might Also Like

3 komentáre

 • Reply Táňa 12.10.2014 at 14:42

  Knížku si chci hrozně přečíst. Na film se také těším, ale raději se budu držet starého pravidla – nejdřív kniha, potom film 😀
  Super recenze!

  • Reply Orvokki 12.10.2014 at 16:16

   Ďakujem 🙂 . Ja sa bežne tiež snažím najprv knihu potom film, ale v tomto prípade som lístky na premiéru vyhrala a knihu som mala doma až po tomto termíne. Každopádne som si obe užila, takže ti rozhodne knihu a potom i film odporúčam.

 • Reply Keď vám jeden deň zmení celý život | Orvokki's blog 28.8.2015 at 13:29

  […] Formanová pre mňa nebola neznáma. Preto som spoliehala, že tak ako na mňa zapôsobila Mia v Zostaň so mnou, tak si obľúbim aj Allyson. A stačil mi na to jediný deň. Gayle Formanová totiž píše […]

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.