napätie O knihách

G. R. R. Martin – Hra o trůny

6.5.2011

Tri dejové línie – Sedem kráľovstiev, Zeď a Slobodné mestá za morom. Tri samostatné oblasti ale čímsy spojené. A v pozadí toho všetkého Iní.

Ten seriál začal len nedávno. Našla som odkaz na 15 minútový začiatok od HBO. Na druhý deň som si pozrela prvý diel a zistila že ide o spracovanie knihy. Knihy mám veľmi rada. A ak je niečo natočené podľa knihy, chcem si to aj prečítať. Pokiaľ možno skôr ako to uvidím.

A tak som začala čítať. Hra o trůny je 846 stranový prvý diel ságy Píseň ledu a ohně od George R. R. Martin. Po ňom sú ďalšie tri (podobne dlhé) knihy a nedávno bolo ohlásené vydanie piatej. Našťastie. Pretože Hry o trůny som práve dočítala a takýto koniec by mi nedovolil zaspať.

V príbehu je veľa postáv, príbehov, udalostí aj miest, ale zorientujete sa rýchlo. Celý dej čítate s pohľadu z niektorého hlavných hrdinov. Eddarda, jeho syna Brana a nevlastného Jona, ženy Catelyn či dcér Sansy a Arye. Z pohľadu Tyriona Lanystera ale aj poslednej dedičky Targaryenov – princeznej Daenerys, budúcej matky drakov.

Posledná menovaná mi bola od začiatku najviac sympatická. Spočiatku nemá moc priestoru, veď ani jej postavenie nie je moc vysoké, ale koniec… ďalšie diely budú patriť aj jej.

V Hre o trůny nie je jasne napísané toto sú tí zlí a toto tí dobrí. Ale tak nejak bol pre mňa rod Starkov a Daenerys tí dobrý a Lannisterovi zlí. Lenže toto nie je rozpávka pre malé deti na dobrú noc. Takže si občas poviete: „To je ale nespravodlivé! Prečo je to tak?“. A čítate ďalej…

Hra o trůny je fantázia, Martin vytvoril magický svet do ktorého sa začítate a nebudete chcieť prestať. Je to svet plný intríg kde dobro nevyhráva nad zlom. Veď občas ani neviete čo je dobré a čo zlé. Ale hlavne je to svet, kde „Winter Is Coming!„.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.