humor O knihách

Fredrik Backman – Muž jménem Ove

17.10.2014

Muz jmenem Ove

Autor: Fredrik Backman
Názov: Muž jménem Ove
Rok vydania: 2014
Vydavateľ: Host
Počet strán: 333
Orig. názov: En man som heter Ove

. . .

Ove má 59 rokov, šoféruje Saab a hoci už dávno nie je predsedom družstva vlastníkov, na svojej ulici vyžaduje poriadok. Ceduľa so zákazom jazdenia v obytnej časti tam nie je pre parádu a beda každému, kto to poruší. Dostať sa do konfliktu s týmto mrzutým a tichým pánom rozhodne nechcete, o čom sa čoskoro presvedčí úradník v bielej košeli.

Ani Iránka Parvanah a jej manžel, ktorý to na úvod zacúva priamo do Oveho poštovej schránky, to s ním nebudú mať jednoduché. Nehoda, pri ktorej Ove akurát nadáva na samozrejmosť šoférovania, rozbehne nečakaný, humorný kolotoč udalostí. A Ove, ktorý by pravdu povediac najradšej odišiel z tohto sveta, musí počúvať milú, no ráznu Parvanah, prejaviť city k túlavej mačke, ktorú naháňa malý čokel nenávidenej susedy, pomáhať šoférovať i opravovať, ale najmä opustiť svoj doterajší pokojný život, pretože zdá sa, niekto ho na tomto svete ešte potrebuje.

„Někoho milovat je jako nastěhovat se do domu,“ říkávala Sonja. „Zpočátku je člověk zamilovaný do novoty, každé ráno se pozastaví na d zázrakem, že je to skutečně jeho, jako by se strachoval, že k němu každou chvíli někdo vtrhne a oznámi: Došlo k obrovskému omylu, nikdy jste si neměl žít tak pěkně. Během let ale oprýska fasáda, dřevo se tu a tam rozklíží. A člověk svůj dům nemiluje pro jeho dokonalost, ale právě proto, že dokonalý vůbec není. Naučí se znát všechny rohy a zákoutí. Jak to udělat, aby mu nezamrzl klíč v zámku. Která prkna v podlaze se prohnou, když se na ně postaví, a jak otevřít dveře od skříně, aby neskřípaly. Všechna tahle malá tajemství totž dělají domov.“

Oveho si zamilujete. Má síce povahu, ktorú by ste u suseda vidieť nechceli, avšak potom, čo spoznáte jeho život, čím si prešiel a proti čomu bojoval, budete mu rozumieť. A budete takého suseda chcieť. Skvelo opísané sú aj ostatné postavy, každá dostala dostatočný priestor a má jedinečnú osobnosť. Najmä tehotná Parvaneh, jej dve dcéry, Oveho bývali kamarát s manželkou i ďalší obyvatelia ulice.

Muž jménem Ove je vtipná i tragická kniha zároveň. Tragické nie sú ani tak pokusy Oveho zomrieť vlastným pričinením, ako dôvod, prečo sa o to vôbec pokúša. Zomrela mu milovaná manželka, jediná osoba, ktorá jeho povahe naozaj rozumela. Spomienky na stretnutie a život s ňou tvoria jednu časť knihy a čitateľovi ukážu, kto vlastne Ove v skutočnosti je, čo prežil a ako bojoval so spoločnosťou. Vyhodenie z práce, ktorú pokladá za povinnosť pre každého produktívneho chlapa, je len poslednou kvapkou.

Hlavný hrdina predstavuje poriadneho a zásadového chlapa. Svoje povinnosti si plní, je poctivý a manuálne zručný. Problém nastáva, že to očakáva aj od zvyšku sveta. Tým sa dostávame do druhej časti. Tá sa odohráva v súčasnosti, kedy do Oveho života vbehne Parvanah a prevráti ho hore nohami. Pretože tá žena je svojou energiou a optimizmom presný Oveho opak.

Tieto dve dejové línie sa vždy vhodne prelínajú a dej posúvajú svižným tempom stále dopredu. Autorovi sa podarilo dve hlavné osoby perfektne dopĺňať a využiť ich k mnohým nečakaným momentkám. Spojil melanchóliu a sklamanie s radosťou zo života a energiou. A ani raz to nepôsobí gýčovo či umelo. Je to skrátka sympatické čítanie, ktoré ale ubehne príliš rýchlo.

Okrem Oveho si zamilujete i formu, akou je kniha napísaná. Číta sa takmer sama, vtipné situácie sa neopakujú, a najmä príbeh je veľmi reálny, aj keď sú niektoré situácie vyhrotené. Fredrik Backman všetko opísal tak skutočne, že čitateľ sa ocitne priamo vo Švédsku na ulici, ktorej vládne zatrpknutý Ove. Záver svojou povahou síce trochu zmení tempo deja, stále nestráca na kvalite. Práve naopak, lepší koniec si kniha nemohla priať. A nejeden čitateľ sa bude nie len smiať, ale i plakať.

Muž jménem Ove a maximálne hodnotenie, ktoré si zaslúži. 5/5

You Might Also Like

4 komentáre

 • Reply Bastera 17.10.2014 at 10:40

  Jsem ráda, že se Ti kniha také líbila! Ove je prostě srdcovka 🙂

  • Reply Orvokki 17.10.2014 at 13:28

   Ja myslím že neexistuje, aby sa Ove niekomu nepáčil 🙂

 • Reply rachel roo 18.10.2014 at 12:57

  Slysim na to samou chvalu budu to muset poridit 🙂

  • Reply Orvokki 18.10.2014 at 14:00

   To by si určite mala, Ove ťa nesklame 🙂

  Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.