Autor: Frédéric Lenormand
Názov: Případy soudce Ti. Smrt čínského kuchaře
Rok vydania: 2014
Vydavateľ: Garamond
Počet strán: 256
Orig. názov: Mort d’un cuisinier chinois
. . .
Na chrbáte knihy je síce číslo 20, no pre mňa ide o úplne prvé zoznámenie sa so sudcom Ti. Po príbehoch Frédérica Lenormanda som pokukovala už dlhšie, ale až nedávno vydanie tejto detektívky zo starej Číny ma akosi nakoplo si knižku kúpiť a prečítať.
Smrt čínského kucháře rozpráva príbeh slávneho sudcu Ti, ktorý svojimi vyriešenými prípadmi zaujal priamo v Zakázanom meste. Keď sa v jednej zo štyroch kuchýň stane zločin neslýchaný pre dané prostredie, je práve Ti Žen-ci povolaný, aby záhadu vyriešil. Inak bude sto kuchárov popravených. Keďže sa zločin stal práve v kuchyni, nebudú chýbať bohaté opisy prípravy jedál, takže čítanie by som odložila až na dobu po výdatnom obede.
Sudca Ti opustil vzdialené oblasti Pej-čou a dočasne i svoje tri manželky a vydáva sa do cisárskeho mesta, kde strávil i svoju mladosť, aby tu vylepšil svoju kariéru. Okrem dejovej línie z cisárskeho dvora sa príbeh zameriava aj na pátranie prvej sudcovej manželky, paní Lin. Tá po príchode do mesta nie je nadšená myšlienkou bývania u svojej svokry s ktorou ju nespájajú zrovna vrúcne vzťahy. Avšak nejasné okolnosti okolo dávneho úmrtia otca sudcu Ti ju dovedú k jej vlastnému vyšetrovaniu, ktoré sa nakoniec zdá ešte zaujímavejšie, ako to sudcove.
Kniha ma bavila najmä pre tú odlišnosť od severských krimi, na ktoré som zvyknutá. Oproti napínavému a často mimoriadne krvavému príbehu z európskeho severu sú príbehy sudcu Ti len slabým odvarom. Dej má síce niekoľko záhad, no inak neprichádza zo žiadnym napätím či akciou. Sudca Ti používa najmä úsudok, je všímavý a pri vyšetrovaní sa spolieha na svoj mozog. Jeho prvá manželka na to ide podobne, od manžela už za tie roky niečo pochytila a tak sa púšťa do postupného odhaľovania tajomstva, ktoré sa sudcova matka snažila pred desiatimi rokmi pochovať. Skrátka také pohodové čítanie.
Zaujímavý je i popis zvykov a tradícií vtedajšej Číny. Dej sa odohráva v roku 667 nášho letopočtu počas vlády dynastie Tchang. Autor sa voľne inšpiroval v skutočnej postave, respektíve pokračuje v príbehoch Roberta Hansa van Gulika, ktorý spravil z čínskeho úradníka známu literárnu postavu. Neviem, nakoľko sa Frédéric Lenormand trafil do skutočnosti, keď opisoval vtedajší život, ale čítanie vo mne vyvolalo určitú zvedavosť, ako to vtedy naozaj chodilo. Jeho popis mi však pripadal prikrášlený a snáď i svojím spôsobom vymyslený. Ako keď si iba predstavujete, že by to tak mohlo byť, na základe toho, čo ste si niekde prečítali alebo od niekoho vypočuli.
Po prípadoch sudcu Ti určite ale ešte siahnem, no tentokrát začnem od jeho pôvodného autora, ktorý je podľa viacerých hodnotení a recenzií, ktoré som prečítala, vraj podstatne lepší. Nemyslím si, že by ma bavilo čítať jeden diel za druhým, ale občas, keď budem mať dosť brutálnych vrážd v súčasnej európskej detektívke, s radosťou sa na chvíľu presuniem do usadlej a miestami až rozprávkovej Číny a pokojného vyšetrovania sudcu Ti.
4 komentáre
Soudce Ti četla ráda moje babička, měli jsme doma všechny jeho knihy a pár jsem jich také četla, jsou takové jiné, ale také se mi líbily 🙂
A vieš že pri čítaní som si predstavovala, že toto by bolo ideálne čítanie na starší vek? Úplne si viem predstaviť, že by to čítala aj moja babička :D.
[…] Frédéric Lenormand – Případy soudce Ti. Smrt čínského kuchaře […]
[…] presne si pamätám, ako na mňa pred rokmi pôsobil diel s názvom Smrt čínského kuchaře. Nenáročná oddychová detektívka. Pozorný sudca, ktorý si všíma detaily. Exotické […]