O knihách romány

Franz-Olivier Giesbert – Himmlerova kuchařka

5.9.2014

Himmlerova kucharka

Autor: Franz-Olivier Giesbert
Názov: Himmlerova kuchařka
Rok vydania: 2014
Vydavateľ: Argo
Počet strán: 320
Orig. názov: La Cuisiniere d’Himmler

. . .

Róza to od narodenia nemala jednoduché. Už jej príchod na svet akoby signalizoval tragédiu a zároveň komédiu, ktorá ju sprevádzala celý život. Tragédiu v podobe arménskej genocídy, ponižovania od detstva, živote na ulici, útekom do Francúzska i pred mužmi, ktorý ju zneužívali, vpádom Nemcov do Paríža a ďalších osobných tragédií. A komédiu preto, lebo i o tých najťažších chvíľach dokáže s odstupom času rozprávať s ľahkosťou, sarkazmom a iróniou. Koniec koncov, čo čakať od dámy, ktorá za liek na bolesť považuje pomstu.

„Jednou jsem se na to zeptala Elieho Wiesela, když přišel se svou ženou Marion do mojí restaurace. Krásny člověk, přežil Osvětim a napsal jednu z největších knih 20. století, Noc. Odpověděl mi, že musíme věřit v člověka lidem navzdory. “

Himmlerova kuchařka je rozprávanie života viac ako storočnej dámy Rózy. Ruka v ruke s potrebou spísania pamätí prichádza i dopis o úmrtí istej Renate Fröll. A začína sa odvíjať dlhý až neskutočný príbeh, ktorý postupne odkryje jej nevšedný, napínavý a neľahký život, ktorým ju sprevádza mlok Theo.

V knihe sa mihne viacero známych historických postáv, ktoré sú skôr ako podpora a doplnenie samotného príbehu. Niektoré však s životom hlavnej hrdinky zamávajú viac a opäť ju posunú niekam ďalej. Či už ide o Heinricha Himmlera alebo Simone de Beauvoir. Hlavné slovo má však zakaždým Róza. A aby som nezabudla… jedlo. Róza je výborná kuchárka, mala príležitosť učiť sa od šikovných osôb a jej kuchárske schopnosti ju zavedú do rôznych kútov sveta.

„Štěstí se ani nedává najevo. Nejlepší způsob, jak si z přátel udělat nepřátele, je pořád vypadat šťastně. To nesnesou.“

Kým začiatok je pre čitateľa fantastickým a miestami i šokujúcim, postupne sa udalosti stávajú monotónne. Róza dokáže z každého nešťastia vstať s hrdosťou a vztýčenou hlavou, nebojí sa využiť svojho pôvabu a okrem ženských zbraní neváha použiť i tie skutočné. Nudiť sa s ňou rozhodne nebudete, ale ku koncu, keď dej výrazne zrýchli, nadobudnete pocit akejsi autorovej potreby to čo najrýchlejšie ukončiť.

„Když se člověk pořád díva na televizi, znamená to, že brzy umře. Nevím, jestli je tu nějaký příčinný vztah, ale zkušenost mě naučila, že televize je předpokojem smrti.“

Ak by som to zhrnula, kniha síce pojednáva o celom živote 105 ročnej Rózy a nevyhýba sa spoločenským, kultúrnym a politickým udalostiam, i tak ide o jednoduchý a veľmi pútavý príbeh, ktorý nebudete mať problém prečítať za jeden-dva dni. Celkový dojem z knihy kazilo iba pomerne dosť preklepov a chýb. Himmlerovu kuchárku však odporúčam, pretože predsa len ide o nevšedné dielo pri ktorom sa, aj napriek téme, pobavíte.

BOOK Trailer

You Might Also Like

2 komentáre

  • Reply Vyšlo v októbri | Orvokki's blog 31.10.2014 at 08:40

    […] autora Atlasu mrakov. Noc od Elieho Wiesela tiež nie je prvé vydanie. Na knihu som narazila v Himmlerovej kuchařke a hneď som vedela, že si ju chcem […]

  • Reply Knižný bazár | Orvokki's blog 10.1.2016 at 12:25

    […] Franz-Olivier Giesbert – Himmlerova kuchařka […]

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.