knižné info O knihách

„Dokud existuje nízkotučné mléko, existuje naděje.“

9.6.2015

Erlend Loe

Viete, kto je Erlend Loe? Ak nie, napravte to. Erlend Loe je výborný nórsky spisovateľ, autor kníh ako Fakta o Finsku (tam som sa s ním zoznámila), Doppler (to si vážne musíte prečítať) alebo Naivní. Super či Ryba. A keďže Loe je Severan a jeho tvorba u nás populárna, Skandinávsky dům pripravil akciu, ktorá by nemala uniknúť skalným fanúšikom ani tým, čo jeho knihy ešte len objavia.

„Díla Erlenda Loea bývají charakterizována jako naivistická – životní krize či nesnadné mezilidské vztahy jsou v jeho knihách popisovány jednoduchými, přímočarými větami, které prostupuje všudypřítomný humor a nadsázka,“ charakterizuje Loeovu tvorbu organizátorka prehliadky Jitka Jindřišková.

Na čo sa môžete tešiť?

V rámci prehliadky Filmový Erlend Loe bude uvedený film z prostredia bulvárneho denníka Úplne obyčajný deň v práci, ktorý bol natočený podľa Loeova scenára, a dve adaptácie Loeových kníh – animovaný rodinný snímok Kurt strašne zúri (podľa detskej knižky Kurtovi preskočilo) a vtipná romantická komédia Uchvátený ženou, ktorú Jitka Jindřišková charakterizuje následovne: „Filmové spracovanie Loeova debute Uchvátený ženou patrí k tomu najlepšiemu zo súčasnej nórskej kinematografie. Film je plný suchého humoru, rovnako ako jeho knižná predloha.“

Filmy si môžete prísť pozrieť do kina Evald v týchto dňoch:

  • 12.6. – 19:00 – Kurt strašně zuří (Kurt blir grusom, 2008)
  • 16.6. – 19:00 – Úplně obyčejný den v práci (En helt vanlig dag på jobben, 2010)
  • 18.6. – 19:00 – Uchvácen ženou (Tatt av kvinnen, 2007)

Viac informácií nájdete na skandinavskydum.cz.

Loe plagát

 

Mohlo by sa Vám páčiť

Žiadne komentáre

Zanechať odkaz

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.