knižné info O knihách

Festival Dny Severu 2014

10.10.2014

21. 10. – 29. 10. 2014
Kino Evald, České centrum Praha, Rock Café, Palác knih Luxor

Sú mrazivé a strhujúce ako scenérie krajín, z ktorých pochádzajú: Severské detektívky. Tohtoročný ročník festivalu Dny Severu umožní všetkým priaznivcom populárnej severskej krimi uvidieť svoje obľúbené knihy z úplne nepoznanej perspektívy.

Hosťami Škandinávskeho domu tento rok budú kráľovná fínskej detektívky Leena Lehtolainen a švédsky autor slávnej ölandskej krimi ságy Johan Theorin – prebehne s nimi beseda v Rock Café a následne aj autogramiáda v Paláci kníh Luxor. V programe tradične nechýba ani beseda s prekladateľmi, tentokrát s prekladateľkami najpopulárnejších autorov severských detektívok (Jo Nesbø, Stieg Larsson, Lars Kepler, Liselotte a Sørena Hammerovi, Pekka Hiltunen). Konať sa budú tiež premietania severských krimi filmov, a to konkrétne mysteriózna švédska krimi Slnečná búrka (Solstorm, 2007) podľa knihy od Åsy Larsson, islandská akčná dráma Mesto mafie (Borgríki, 2011) a legendárny dánsky thriller Dealer (Pusher, 1996).

Škandinávsky dom organizuje piaty ročník Dní Severu v spolupráci s kinom Evald, Českým centrom Praha, Rock Café a Palácom kníh Luxor v dňoch 22. – 29. októbra v Prahe. Podrobnejšie informácie o jednotlivých akciách nájdete na skandinavskydum.cz

PROGRAM

21. 10. 19:00 Premietanie krimi Slnečná búrka (čsfd)
Thriller Slnečná búrka (Švédsko, 2007), nakrútený podľa románu Åsy Larsson sa odohráva v krásnom, ale nehostinnom prostredí severošvédského mesta Kiruna.

22. 10. 19:00 Premietanie thrilleru Mesto mafie (čsfd)
Kriminálny film Mesto mafie (Island, 2011) sa odohráva v súčasnom Reykjavíku a rozpráva príbeh štyroch osôb, ktorým do života zasiahne islandská mafia.

23. 10. 19:00 Beseda s prekladateľmi severskej krimi
O zaujímavosti z prekladania Stiega Larssona, Larsa Keplera, Joa Nesbøho, Sørena a Liselotty Hammerových či Pekka Hiltunena sa podelia ich dvorné prekladateľky Kateřina Krištůfková, Azita Haidarová, Michaela Weberová a Barbora Špronglová.

24. 10. 20:00 Večer severskej krimi: Leena Lehtolainen a Johan Theorin v Prahe
Čo skrývajú tajomné hmly Ölande? Koho a prečo neuchráni bodyguardka?
Na tieto a mnohé ďalšie otázky odpovie moderovaná beseda so spisovateľmi Leenou Lehtolainen (Fínsko) a Johanom Theorinom (Švédsko), ktorú doplní čítanie úryvkov z najnovších českých prekladov oboch autorov.

25. 10. 14:00 Autogramiáda Leeny Lehtolainen a Johana Theorina

29. 10. 19:00 Premietanie thrilleru Dealer (čsfd)
Kultový film Dealer (Dánsko, 1996) z kodanského podsvetia si svoju autentickosťou získal divákov aj filmových kritikov, a to doma v Dánsku, aj v zahraničí.

Mohlo by sa Vám páčiť

Žiadne komentáre

Zanechať odkaz

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.