O knihách Výlety

Fenomén Young Adult v Martinuse

20.3.2015

To mi tak jedného dňa prišla na facebooku pozvánka. Fenomén Young Adult v Martinuse. S účasťou autorky Adaptácie Mirky Varáčkovej. Čím viac ma knihy bavia, tým radšej podobné akcie navštevujem. Autogramiády, besedy, čítania… Lenže termín v stredu podvečer, ešte k tomu v Bratislave, čo od Brna nie je úplne najbližšie, najmä ak sa musíte večer vrátiť, pretože na druhý deň máte v práci dvanástku… no skrátka to vyzeralo, že nikam nepôjdem.

Lenže dva týždne pred akciou nám tréner oznámil, že funkčný tréning teraz dva týždne nebude, týždeň pred akciou sa ospravedlnila aj lektorka fínčiny, že ďalšiu hodinu si dáme inokedy, a ja som mala zrazu v stredu 18.3 večer voľno. A dokonca i Student Agency jazdí z Bratislavy do Brna tak, že o pol jedenástej som už bola doma.

YA v martinuse I

Beseda o young adult literatúre sa konala v nádherných priestoroch kaviarne Foxford v bratislavskom kníhkupectve Martinus. V tom na Obchodnej. Chodím tam veľmi rada vždy, keď Bratislavu navštívim a popravde, takéto kníhkupectvo mi v Brne chýba (a verím, že ho tu raz otvoria a ja tam budem pracovať).

Okrem sympatickej Mirky Varáčkovej, ktorej iba pred pár dňami vyšla už desiata kniha, besedoval aj editor z vydavateľstva Slovart Erik Fazekaš (ktorý mal funny ponožky).

Na začiatok Erik porozprával o YA obecne, odlišnostiach od new adult i kultúrnych rozdieloch medzi mládežou v USA a u nás, čo sa samozrejme v literatúre a jej prijímaní medzi čitateľmi odráža. Ďalej dostala slovo Mirka, ktorá porozprávala o tom, prečo napísala YA knihy, v čom je to iné a náročnejšie i o konkurencii YA spisovateliek na Slovensku.

Erik dostal „zákernú“ otázku na to, čo funguje na dobrú YA knihu a prezradil i chyby, ktoré autori pri písaní robia. Zdôraznil známu skutočnosť, že knihy predáva marketing a prebrali sa i témou možnosti úspechu slovenských autorov na zahraničnom trhu. Čím sa pomaly s Mirkou presunuli k téme „blogy, blogeri a ich recenzie“. Mirka sa nevyhla ani otázke o negatívnych komentároch.

Medzi ďalšie témy a otázky patrili i knižné série, Erik prezradil, čo ma najprv prekvapilo, ale nakoniec mu dávam za pravdu, že séria by mala vyjsť v priebehu šiestich, najviac dvanástich mesiacov. Čitatelia starnú, a čakať 2-3 roky na záver série sa im nemusí chcieť.

Na záver Mirka pohovorila o písaní Adaptácie. Rukopis mala hotový za pol roka, aj keď spočiatku nepísala tak intenzívne. Zároveň spočiatku netušila, ako kniha skončí, počas písania hľadala témy, ktoré do deja mohla zakomponovať. Prezradila tiež, na akých knihách pracuje teraz. Erik mal pripravené aj nejaké štatistiky o čitateľoch YA kníh. Nechýbala súťaž, ale keďže bola na bratislavskú premiéru Rezistencie, nezúčastnila som sa.

Mirka nám nakoniec podpísala knihy, takže i v mojom výtlačku je milé venovanie. Do knihy sa pustím budúci týždeň a podľa slov mojej mamy, ktorá ju za jeden deň už prečítala (to je tak, keď vám chodia niektoré recenzné výtlačky k rodičom a vaša mama prečíta všetko), sa mám na čo tešiť. Obzvlášť na realistické vyobrazenie postapokalyptickej budúcnosti. No teším sa, nebudem vám klamať.

Takže ďakujem Martinusu za krásnu besedu, Mirke za napísanie knihy, o ktorej sa aktuálne hovorí veľa, Erikovi za pozvanie a mame za spoločnosť. Som zvedavá, na čo sa vyberiem nabudúce.

YA v martinuse II

Z Martinusu som si odniesla ešte ďalšie tri skvelé veci/poznatky.

 1. Pravidlá slovenského pravopisu. V 26. rokoch som pochopila, že je to celkom užitočná kniha.
 2. SAShE. V Martinuse majú rozkošné veci zo sashe.sk, ten sovičkový obal na knihy a bodkovaný ruksačik som si musela kúpiť (mrknite na môj instagram, aké je to úžasné).
 3. Bodaj bi! Tak sa volá knižka aforizmov Tomáša Uleja, ktorú som „na stojáka“ prečítala priamo v predajni. Vynikajúca záležitosť.

Mohlo by sa Vám páčiť

5 komentárov

 • Odpovedať Dada 20.3.2015 na 19:15

  Ňah, ňah, škoda že mne neprišla podobná pozvánka, toto znie zaujímavo, ešte som na podobnej besede nebola, no určite by som šla! 🙂

  • Odpovedať Orvokki 20.3.2015 na 19:19

   Ono to bolo verejné, ale ja som sa o besede dozvedela len preto, lebo Erik mi na FB zaslal pozvánku na udalosť. Ale inak to samozrejme bolo pre každého 🙂
   Ale škoda, koniec koncov, mohla som ti i ja dať vedieť. No keď sa náhodou ešte niekedy vypravím do Bratislavy na niečo podobné, určite ti už napíšem 🙂

 • Odpovedať Rachel Roo 20.3.2015 na 19:31

  to vypada jako super akce ! besedu o YA bych taky klidne navstivila 🙂

  • Odpovedať Orvokki 20.3.2015 na 20:42

   Besedy o YA musia byť skvelé, pretože sú tam skvelí ľudia, čo milujú skvelé knihy 🙂

 • Odpovedať Prichádza slovenská post-apokalyptická YA dráma | Orvokki's blog 31.3.2015 na 07:09

  […] Ďalšie post-apo? Skúste knihy Léčitel, Metalurg, Svetová vojna Z, Bílý kůň alebo moju obľúbenú Strážkyně pramene. A ak budete mať v apríli čas, zájdite si na besedu s autorkou v kníhkupectvách Martinus. Ak nie, tak si aspoň prečétajte, aká bola tá bratislavská (klik). […]

 • Zanechať odkaz

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.