O knihách

Farebná knižnica

25.2.2017

Od poslednej prerábky knižnice ubehol takmer rok. Naviac mi dnes začala materská dovolenka, tak som si povedala, že ju začnem aktívne. Na prehádzanie knižiek som sa ale tešila tak dlho, že som stihla ešte včera večer. Za tri hodiny! A to som si myslela, ako nad tým strávim celú sobotu.

Tentokrát som zvolila triedenie podľa farieb. Už som to tak kedysi veľmi dávno mala, ale z výrazne menším počtom knižiek. Jediné knihy, ktoré sú mimo toto triedenie, sú knihy kuchárske, športové, detské a encyklopédie, resp. náučné. Zvlášť mám tiež zbierku Malého princa a knižky v malom formáte.

Môj pôvodný systém bol veľmi osobitný. Prioritu mali knihy fínske a podpísané. Nasledovalo rozdelenie podľa nakladateľstiev. Zvlášť boli knihy, ktoré mám oddelene aj teraz a knihy v angličtine.

Myslela som si, že ak dám knižky jednu vedľa druhej, podľa farieb, vznikne nový priestor. Rozdelenie podľa nakladateľstiev malo totiž tú nevýhodu, že knihy zaberali napríklad jeden a pol štvorca. Nedopĺňala som prázdny priestor iným nakladateľstvom.

Teraz sú ale všetky štvorce na doraz. A keď myslím na doraz, myslím to doslovne. Ja si nemôžem kúpiť žiadnu novú knihu, už by som ju nemala kam dať. Na nové knižky budem potrebovať novú knižnicu. A to som detské knihy presunula do detskej izby, pretože malému sme kúpili knižnicu. Ten sa má, ešte sa ani nenarodil a už má knižnicu.

S farbami bol ešte trošku problém, pretože neexistuje iba jedna zelená, jedna modrá alebo jedna červená. Týmto apelujem na vydavateľov, aby pri obálkach mysleli viac na farby. Vydávali menej čiernych kníh, nedávali 50 odtieňov bielej a viac zvýraznili buď zelenú, modrú alebo hnedú, a nie všetky tri do jedného. O odtieňoch sivej ani nehovorím, toľko ich nemal ani Christian Grey.

Skrátka to bola pomerne výzva a u niektorých kníh som si doteraz neistá, či by nemali ísť o poličku inam, pretože ich farba sa hodí viac tam. Ale zatiaľ ich nechám tak ako sú. Koniec koncov, do pôrodu mám ešte 6 týždňov, takže hromada času na prípadne úpravy.

Vedľa knižnice sa už plánuje akvárium, budúci mesiac by mohlo byť napustené a pribudnú prvé rybičky. Sofa na čítanie sa preto posunula a otočila. Je hneď pod oknom, takže viac svetla a výhľad na záhradu. V tomto príspevku môžete nazrieť, ako to vyzeralo pred rokom.

A takto u nás vyzerá teraz, v miestnosti, ktorá mala pôvodne slúžiť ako obývačka s jedálenským stolom a kuchynským kútom. 

You Might Also Like

7 komentárov

 • Reply Deni 25.2.2017 at 20:16

  Vypadá to fakt dokonale, ale já bych to takhle nedokázala mít. Moc bych si přála mít knihovničku taky takhle pěknou na pohled, ale jsem pedant na série a prostě bych je nedokázala rozdrbkat a dát každý díl na jinou poličku. Navíc mám skoro výhradně série, samotných příběhů mám docela málo, tak bych nemohla seřadit podle barev jenom ty samotné, protože by to bylo max na dvě-tři poličky. Můj systém je podle série,pak víc sérií od jednoho autora a do volných míst pak dávám podobné stylem. Např sci-fi mám zvlášť na poličce a Evitovky taky zvlášť. 😀 Ale máš to fakt pěkné. 😉

  • Reply Orvokki 26.2.2017 at 09:59

   Ja som sa farebnému triedeniu dlho bránila, síce sa mi to páči, ale nechcelo sa mi rozbiť zažitý systém. Lenže s novorodencom budem čítať len e-knihy v Kindle a malému rozprávky, takže na knižnicu sa budem pár mesiacov iba pozerať a odhadujem, že veľa papierových kníh z nej nevytiahnem. Tak nech vyzerá zaujímavo. 😀 Rok-dva mi takto vydrží, potom sa aj tak plánujeme presťahovať, takže príde čas na nové usporiadanie.

 • Reply Na materskej | týždeň prvý | Orvokki's blog 5.3.2017 at 09:56

  […] a hromadu voľného času som samou radosťou prerobila knižnicu. Výsledok nájdete v článku Farebná knižnica. Do toho som v aktívnom móde vyupratovala polovicu […]

 • Reply Mafalda 25.3.2017 at 00:16

  Páni! To vypadá opravdu nádherně 🙂 Líbí se mi, jak je ta knihovna zaplněná, to mi bude ještě nějakou dobu trvat, než tu svou zaplním 🙂

  • Reply Orvokki 25.3.2017 at 10:12

   Ďakujem. Za tých pár rokov sa to už nazbieralo. 😀 Ďalší level (ale to až v novom vlastnom byte o rok-dva) bude biela knižnica cez celú stenu, od stropu až po zem. Akurát dovtedy potrebujem počet kníh minimálne zdvojnásobiť. 😀

 • Reply Knihovníčkin svet 19.6.2017 at 20:59

  tvoj článok sa mi veľmi páčil a knižnica vyzerá nádherne!

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.