napätie O knihách

Ernesto Mallo – Jehla v kupce sena

3.5.2014

Ernesto Mallo - Jehla v kupce sena

Autor: Ernesto Mallo
Názov: Jehla v kupce sena
Rok vydania: 2013
Vydavateľ: Host
Počet strán: 190
Orig. názov: La aguja en el pajar

. . .

Argentína, vláda vojenskej junty, rok 1976, fiktívny príbeh zasadený do skutočných udalostí. Šikovný komisár Lascano aj po necelom roku stále ťažko znáša stratu manželky. No svoju prácu robí najlepšie ako vie a keď je povolaný na miesto nálezu troch mŕtvol, pochopí, že niečo tu nesedí. Vie, že dve obete zastrelené do hlavy musí ignorovať, no tretia obeť je iná. To ešte netuší, že vyšetrovanie povedie až na miesta, od ktorých by sa mal držať ďalej.

Zápletku postupne rozvíjajú viaceré osoby. Lavicová aktivistka Eva, ktorú Lascano objaví pri razii a rozhodne sa ju ukrývať u seba doma. Patológ Fuseli, oddaný svojej práci, ktorý Lascanovi pomohol keď mu umrela Marisa. Bratia Elías a Hector, tak rozdielny, ale oboch zaujímajú iba peniaze. Vysokopostavený Giribaldi riešiaci problémy doma i v práci. A Amancio s nevernou manželkou snažiaci sa vyhrabať s mizernej finančnej situácie a problémov, do ktorých sa postupne namočil.

O dva dny dříve padl její partner, přítel a kolega Manuel do léčky nastražené vojskem. Myslí na něj a na Silvia, pohozené jako věci v kaluži krvi na ulici v městečku Tigre. Manuelova smrt ji bolí, ale je to bolest v hlavě, nikoli v srdci, protože lásku k němu ztratila v ten den, kdy ho viděla naposledy, kdy se milovali, kdy mu to řekla a on ji neposlouchal. Protože Manuel ji skoro nevnímal, tak byl posedlý svým nelítostným rozhodnutím změnit svět za každou cenu.

Zaradiť knihu je pomerne náročné. Nie je detektívka v tom pravom slova zmysle. Dokonca chvíľami som mala pocit, že by mohla mať prívlastok erotická. Má v sebe prvky noiru a veľmi nezvyčajne sú vyriešené aj dialógy. A určite je to aj román o Argentíne počas vojenskej vlády na prelome 70. a 80. rokoch 20. storočia.

Páchateľ je známy pomerne skoro, vyšetrovanie nie je pre Lascana náročné v hľadaní dôkazov. Dej nie je chronologický a spolu s dialógmi umiestnenými len do odstavca a bez rozlíšenia, kto zrovna hovorí, si vynúti vašu 100% pozornosť. Ernesto Mallo dokázal na 190 stranách napísať pútavý príbeh, ktorý je viac ako len detektívkou. Práve tá spoločenská výpoveď mi prišla dôležitejšia ako samotné odhaľovanie, kto stojí za vraždou tretej obete.

Detektívny román z vydavateľstva Host ocenia skôr milovníci náročnejších detektívnych kníh. A ja dúfam, že českého prekladu sa dočká aj pokračovanie, ktoré autor vydal v roku 2007 pod názvom Delincuente argentino.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.