O knihách

Erlend Erichsen – Národní satanista

19.7.2012

Hodnotenie: 90%

Erlend Erichsen (1975) pochádza z Bergenu. V roku 1991 založil s Øystein Brunom death metalovú kapelu Molested, vydali dve demá, jedno EP a štúdiový album Blod Draum. V roku 1999 bol tiež členom blackmetalovej kapely Gorgoroth, mal prezývku Sersjant a stojí za biciami na albume Incipit Satan. Okrem toho je spisovateľ. Národní satanista je jeho prvotina, ktorá vyšla pod názvom Nasjonalsatanisten v roku 2005. V súčasnosti píše tretiu knihu.

Na túto knihu som sa tešila veľmi dlho. Metal je žáner, ktorý som si zamilovala už pred rokmi. A hoci true norwegian black metal nie je u mňa práve najpočúvanejšia odnož tohoto žánru, tie kapely poznám, občas si ich pustím a román z tohoto prostredia ma lákal. A nesklamal.

Národní satanista ale nie je kniha pre každého. Neprekvapilo by ma, ak by bol z nej nejeden čitateľ ľahko zhrozený a počas čítania bude neveriacky krútiť hlavou nad absurdnosťou správania a najmä myslenia hlavného hrdinu Ljåvolda, jeho kamaráta Vinterbloda a ďalších.

„Nikomu nikdy nevěřím, dokud mě nevyděsí tím, jak úpřimně to všechno myslí. Jestli chceš žít velký život, musíš mít nespoutané myšlenky, řídit se duchem, a ne tím, co je psáno, ničím fyzickým, nenásledovat lidi, ale svého vlastního nehmotného a nedotčeného ducha. Musíš sám v sobě najít individualitu, ale ne to, co tím míní běžná kultura, ale individualitu ve smyslu obecného pojmu individualismu, musíš hledat to, co ještě není, co nikdy nebylo, tedy to, co do tebe samého ještě neproniklo. To je individualita, to je to, čemu říkam myslíci krev! Jsem národní satanista, podívej se na mě, podívej se mi do oči, Tore…“ šeptá Vinterblod s očima široce otevřenýma.

Dej sa odohráva v období 90. rokov 20. storočia. V období, kedy je už mnoho kostolov v Nórsku vypálených, Varg Vikernes sedí za vraždu Euronymousa a formuje sa subkultúra black metalu, aká nemala nikdy predtým obdoby a aká sa už nikdy nezopakuje.

V knihe sú samozrejme spomenuté pesničky a albumy viacerých skutočných kapiel (Immortal, Burzum, Darkthrone, Bathory, Mayhem…). Ako prvá je spomenutá Katharinas Bortgang od Gorgoroth. Práve na koncerte tejto kapely sa Runar a jeho kamarát rozhodnú založiť kapelu. Kúpia si nástroje a začnú skúšať. Dávajú si umelecká mená Ljåvold a Vinterblod, kapelu pomenujú Stormvold a hodiny pracujú na nahraní vlastného dema a získaní si určitej popularity. Kým u Ljåvolda je spočiatku badať nadšenie z hudby, silnému vplyvu radikálneho a agresívneho Vinterbloda nedokáže dlho odolávať a podlieha jeho názorom a ideológii. A to nemusí skončiť dosť dobre.

Vďaka tomu, že Erlend Erichsen toto prostredie dôverne pozná, jeho opisy sú uveriteľné, presné a vecné. Popisuje reálne prostredie i myšlienky, inšpiruje sa skutočnými udalosťami a rozvíja zaujímavý príbeh a premenu jedného metalistu z pohľadu zúčastneného človeka a nie vzdialeného pozorovateľa. Kniha sa číta veľmi rýchlo, viacerí určite potvrdia, že ju prečítali na jeden záťah. A to je možno trochu chyba. Chcela by som vedieť viac, vidieť viac do myslenia hlavných i vedlajších postáv, do udalostí, ktoré viedli k jednotlivým činom. Viem si predstaviť, že by ma zaujímal aj podstatne dlhší formát. Každopádne ide o skvelý debut, ktorý má síce svoje muchy, ale stojí za pozornosť.

Gorgoroth – Katharinas Bortgang

Národní satanista vyšiel v českom jazyku v roku 2012, vydalo nakladateľstvo Host, 200 strán, ISBN 978-80-7294-559-7, preložila Alice Týnska. Kúpite aj ako e-knihu, ukážku si môžete prečítať tu. Prečítajte si aj článok Nasjonalsatanisten book na oficiálnej stránke kapely Gorgoroth (po anglicky).

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Môj rok 2012 s knihami | júl | Orvokki's blog 31.7.2012 at 21:06

    […] Trošku viac som sa o knihe rozpísala tu. […]

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.