O knihách romány

Eowyn Iveyová – Dcéra snehu

7.12.2012

Keď som bola nedávno v Bratislave, nemohla som vynechať návštevu novej predajne knihkupectva Martinus s kaviarňou Shtoor v Cubicone. A keďže do mojích mením ostávalo už len pár dní, nemohla som odtiaľ odísť bez knihy. Vďaka pútavemu popisu vo vianočných knižných tipoch na blogu martinusu som siahla po knihe Dcéra snehu s podtitulom:

„Nádherný, magický príbeh, ktorý zmení pohľad na život.“

Nepovedala by som, že kniha zmenila môj pohľad na život, ale že ide o nádherný a magický príbeh, s tým súhlasím. A rovnako tak súhlasím s Jurajom Šlesárom, ktorý na zmieňovaňom blogu napísal:

„Nádherná, citlivá, melancholická kniha, v ktorej sa snúbi realita s fantáziou. Toto je román, ktorý síce asi nikdy nebude okupovať vrchol rebríčkov predajnosti, ale spoľahlivo sa prebije medzi vaše najobľúbenejšie. Úžasný príbeh o páre, ktorý sa presťahuje do odľahlého kúta Aljašky. Nenaplnená túžba po dieťati ich dovedieť až k postaveniu snehuliaka v tvare dievčatka. Ten však do druhého dňa zmizne. V lese však stretnú záhadné dievčatko, ktoré loví s líškou po boku, privoláva metelicu a prežíva v drsnej divočine. Z Dcéry snehu dýcha atmosféra snehu, mrazu, nádhernej prírody, neuchopiteľnej poetiky príbehu. Ak máte radi knihy, tak túto budete zbožňovať.“

Presne taká tá kniha je. A s podmanivou  obálkou k tomu. V tomto roku som prečítala veľa skvelých kníh, na ktoré budem ešte dlho spomínať. Dcéra snehu sa k ním pridáva.

Začiatok bol tak mimoriadne realisticky opísaný, až som nadobúdala pocit, že na tej Alijaške som ja sama. Život v tých končinách musel byť neuveriteľne ťažký a práve úvod dokázal skvelým spôsobom vykresliť drsnú a studenú realitu. Príbeh sa vyvýjal smerom, ktorý sa občas očakávať dal, no občas som len neveriacky čítala ďalej. Rovnako tak záver bol predvídateľný a nečakaný zároveň. Každopádne ide o knihu, ktorú stojí za to prečítať.

Dcéru snehu (orig. The Snow Child) napísala Eowyn Iveyová, vyšla v roku 2012 vo vydavateľstve Fortuna Libri, 376 strán, ISBN 80-81420-33-7. Kniha je dostupná aj v elektronickej podobe.

You Might Also Like

3 komentáre

 • Reply Môj rok 2012 s knihami | december | Orvokki's blog 31.12.2012 at 11:02

  […] K najkrajším knihám, aké som v tomto roku prečítala sa pridáva ďalšia. Viac tu. […]

 • Reply Drobné radosti #4 | Orvokki's blog 22.1.2013 at 09:04

  […] novej predajne a kaviarne Martinus+Shtoor v bratislavskom Cubicone a odniesla si nádherný príbeh Dcéra snehu. Tento mesiac som si vybrala knihu Charlieho malé tajomstvá. Darček k narodeninám od rodiny. […]

 • Reply Eowyn Ivey – Dcera sněhu [ukážka] | Orvokki's blog 3.9.2014 at 06:48

  […] neprečítaných kníh, určite by som sa zapojila. Naviac o románe som už trochu písala (odkaz). Takže pridávam iba ukážku, aby navnadila tých, ktorý nad prečítaním stále váhajú. […]

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.