O knihách romány

Eowyn Ivey – Dcera sněhu [ukážka]

3.9.2014

Bastera sa opäť pustila do spoločného čítania a vybrala naozaj nádhernú knižku. Dcéru snehu som čítala už pred dvoma rokmi v slovenskom vydaní a dodnes patrí u mňa k najkrajším románom. Ak by som knihy čítala dvakrát a nemala v knižnici toľko neprečítaných kníh, určite by som sa zapojila. Naviac o románe som už trochu písala (odkaz). Takže pridávam iba ukážku, aby navnadila tých, ktorý nad prečítaním stále váhajú. Mimochodom, v Levných knihách je za 69 Kč.

Eowyn Ivey Dcera snehu ukazka

Sneh bol naozaj akurát. Lepil sa na gule, ktoré kotúľali, v hrubých širokých vrstvách. Mabel dogúľala poslednú, najmenšiu, to mala byť hlava, a Jack ich poukladal na seba. Postavička mu sotva siahala nad pás.
„Je trochu malý,“ poznamenal.
Cúvla a zadívala sa na spoločné dielo.
„Je akurát,“ zdôraznila.
Povtláčali sneh do škár medzi guľami, vyhladili okraje. Jack odišiel zo svetla medzi stromy. Vrátil sa s dvoma brezovými konármi a zastrčil ich snehuliakovi do bokov, a tak mu vytvoril ruky.
„Dievčatko,“ navrhla. „Spravme dievčatko.“
„Dobre.“
Kľakla si a spodok gule vytvarovala ako širokú sukňu. Rovnými dlaňami kresala sneh, zúžila postavu – výsledok pripomínal malé dieťa. Keď vstala, videla, že Jack vytiahol vreckový nožík.
„A je to,“ a cúvol. Z bieleho snehu vykrojil krásne oči, noštek a malé biele ústočká. Mabel sa dokonca zdalo, že vidí líčka a bradičku.
„Ach.“
„Nepáči sa ti?“ sklamane sa spýtal.
„Kdeže. Je prekrásna. Len neviem…“
Ako vyjadriť to prekvapenie? Také jemné črty, čo mu vzišli spod mozoľnatých rúk, také okno do jeho túžby… Určite aj on chcel deti. Po svadbe často hovorili a žartovali, že ich bude tucet, no v skutočnosti plánovali len tri alebo štyri. Aké zábavné budú Vianoce v domácnosti plnej drobcov, hovorili si počas prvej spoločnej tichej zimy. Darčeky otvárali v slávnostnej atmosfére, ale verili, že ich ďalšie Vianoce naplní detský krik a radosť. Prvorodenému dieťaťu ušila maličkú vianočnú ponožku a on si už nakreslil, akého hojdacieho koníka vyrobí. Bude to dievča alebo chlapec? Ako mohli tušiť, že o dvadsať rokov budú stále bezdetní, starček a starenka sami v divočine?

. . .

Autor: Eowyn Ivey
Názov: Dcera sněhu | Dcéra snehu
Rok vydania: 2013 | 2012
Vydavateľ: Fortuna Libri
Počet strán: 392 | 375
Orig. názov: The snow child

You Might Also Like

4 komentáre

 • Reply Bastera 4.9.2014 at 13:43

  Děkuji za ukázku, Tvých pár slov si přečtu raději až po dočtení 🙂

  • Reply Orvokki 4.9.2014 at 17:29

   Ja som zvedavá na tvoju a vlastne i ďalšie recenzie na túto knihu. Ona je fakt kúzelná 🙂

   • Reply Tatiana 29.7.2018 at 22:57

    Dobrý deň, nemáte ju náhodou na predaj. Dakujem

    • Reply Orvokki 30.7.2018 at 08:54

     Dobrý deň, žiaľ nemám. A bohužiaľ je i všade vypredaná, už sa ma ňu pýtalo viacero čitateľov a nevedia ju nikde zohnať. 🙁

  Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.