O knihách poviedky a novely

Ensō

12.12.2017

Autor: Denis Thériault
Názov: Podivuhodný život osamělého pošťáka
Rok vydania: 2017
Vydavateľ: Plus
Počet strán: 152
Orig. názov: Le facteur émotif
Preklad: Anna Čadilová

. . .

Poštár Bilodo, podivín a samotár, je oddaný svojej práci. Za tie roky si vybudoval systém, práca mu ide od ruky, pozná svoju štvrť i ľudí, ktorým doručuje. Niektorých až priveľmi dobre. Bilodo má totiž maličké tajomstvo. Porušuje to listové, nahliada do súkromnej korešpondencie vybraných ľudí. Jednej z nich ale prepadne viac, ako by sa patrilo a do Ségolene, učiteľky z Guadalupe sa tak nejak zamiluje. Keď adresáta jej listov zrazí auto, Bilodo spraví niečo nečakané.

A tak sa rozvinie nežný príbeh o láske skrz japonské básne haiku. Krátky, milý a snový.

Nakladateľstvo Plus si dalo veľmi záležať na grafickom spracovaní a poviem vám, radosť na knižku pozerať. Obálka je netradične obálková. Predná strana má motív listu, na zadnej môžete napísať adresáta a Podivuhodný život osamělého pošťáka niekomu originálne venovať. Útla knižka sa z nej vyberá. Čistú bielu dopĺňajú decentné maľovky sakury,  kvetu čerešne, národného japonského symbola. A čísla kapitol naznačujú kaligrafiu.

V podobnom duchu sa nesie aj samotný príbeh. Jednoduchý, plný Japonska, básni a kaligrafie, čistý, minimalistický a krásny. Nič neprevyšuje, nič nechýba.

Hlavným motívom sú haiku, farebne rozlíšené, zmyselné a dej posúvajúce. Nenásilne sú zahrnuté aj bohaté informácie o tomto žánri, za čo autorovi tlieskam. Podivuhodný život osamělého pošťáka je do detailov premyslený.

Ide síce o romantický príbeh, ale nemusíte sa obávať gýčovej sladkosti. Romantický motív vykreslený skrz dopisy je prirodzený, nedeje sa zo dňa na deň, koniec koncov, neposielajú si email, chvíľku to trvá, vytvára napätie, nedočkavosť.

Ze slz rodí se
horská jezera
v ledovém tichu výšin

A samotnou čerešničkou na torte je záver. Och, tak nečakaný a… ťažko opísateľný, takže aj keby som vám ho prezradiť chcela, nič by nedávalo zmysel, proste si to musíte prečítať. Ensō…

4,8/5

Za poskytnutie knihy ďakujem vydavateľstvu Albatros media.

You Might Also Like

4 komentáre

 • Reply Zuzana 12.12.2017 at 17:37

  Ufff, to znie, tak …. japonsky! 😉
  Nalakala si ma, musim sa po nej niekde poobzerat.

  • Reply Orvokki 12.12.2017 at 17:55

   Áno, áno, japonská je dosť. A hlavne sa veľa dozvieš, tak trochu aj náučná. A pritom stále romantická. Proste jedinečná novela. 🙂

 • Reply Infinity 13.12.2017 at 00:58

  Nádherná kniha. Měla jsem to štěstí, že jsem byla na Book clubu, kde samotný autor o knize mluvil, takže tím je pro mě zážitek z této knihy ještě intenzivnější.
  Recenze se moc povedla, přesně jsi vystihla mé myšlenky po dočtení. 🙂

  • Reply Orvokki 13.12.2017 at 09:47

   To som zachytila, že tu autor bol a samozrejme všetkým tak trošku závidela, že sa s ním stretli. Muselo to byť super, autorov vždy rada spoznávam a kniha mi je hneď sympatickejšia keď poznám toho, kto za ňou stojí. 🙂

  Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.