Autor: Emmi Itäranta
Názov: Strážkyně pramene
Rok vydania: 2014
Vydavateľ: Plus
Počet strán: 288
Orig. názov: Teemestarin kirja
. . .
Noria Kaitiová dosiahla plnoletosť, čo v svete, v ktorom žije, znamená 17 rokov. Čoskoro sa má stať „majsterkou čaju“ a prevziať tak povolanie, ktoré sa v jej rodine dedí už mnoho generácií. Noria svojho otca doprevádza pri čajových rituáloch od malička, takže vie, že svoju úlohu splní, hoci je dievča. S úlohou, na ktorú sa pripravuje, sa však viaže i povinnosť strážiť prameň čistej pramenitej vody. A to je vo svete, kde zásoby po prírodnej katastrofe rýchlo dochádzajú, trestný čin.
Svet strážkyne pramene sa odohráva v budúcnosti. Nevieme presne rok, ale ten nie je dôležitý. Rovnako tak miesto. Štáty sa zmenili, krajiny, ktoré existovali sú zaliate vodou. Noria vyrastá niekde vo Fínsku, ale Fínsko už nie je samostatnou krajinou ako dnes. Škandinávska únia už tiež nezahrňa štáty, ktoré poznáme dnes a vstup na mnohé územia je z neznámych dôvodov zakázaný.
Strážkyne pramene je román s prvkami sci-fi i dystopie. Nie je to napínavý akčný príbeh, autorka vsadila viac na atmosféru, ktorá je neuveriteľná. Nie je to horor, ale strach som mala takmer od začiatku do konca. O hlavnú hrdinku i to, čo sa stane na ďalej strane. Strážkyne pramene je síce vymysleným príbehom z budúcnosti, no týka sa otázok a problémov, s ktorými bojujeme i my. Dnes. Čo sa stane, keď voda nebude tak bežná ako dnes a štát bude ovládať armáda?
„Vy si myslíte, že můžete všechno vlastnit,“ pronesl otec. „Že vaše moc sahá všude, A přesto existují věci, které se nenechají člověkem spoutat. Já si ještě zatančím na vašem hrobě, Taro. Pokud už tu nebude mé tělo, tak to udělá má duše vysvobozená z klece kostí.“
Globálne otepľovanie spôsobilo úbytok ľadovcov a následne výzdvih vodnej hladiny oceánov, ktoré zatopili krajiny a soľou kontaminovali pitnú vodu. Prebiehajúce vojny skončili na severnom póle pri pokuse vyťažiť posledné zásoby ropy. Po nevyhnutnej katastrofe nastal svet, v ktorom žije Noria. Svet, ktorý ovláda armáda, kde sú veci pre nás bežné už dávno zabudnuté a kde je voda na prídel, preto rastie vodná kriminalistika. Vitajte Novom Čchiene.
A nie, nebojte sa, nie je to ekologický román varujúci pred hrozbami konzumnej a nenásytnej spoločnosti. Autorka skrátka vytvorila príbeh, ktorý síce využil tieto udalosti, ale dejová línia je zameraná na Noriu, čajové obrady, ochranu prameňa, situáciu v dedine a život s obmedzeným prísunom pitnej vody.
A nie, nebojte sa, nie je to nudný román bez žiadnej akcie. Ale nečakajte neohrozenú hrdinku s pokusom zachrániť celý svet, ktorá sa medzitým stihne zamilovať do dvoch mužov naraz. Strážkyne pramene je kniha postavená na odvahe a odhodlaní hlavnej hrdinky spojiť svoju povinnosť strážiť prameň, súcite s blízkymi, ktorý vodu naozaj potrebujú a nečakanom náleze, ktorý by predsa len mohol znovu priniesť do sveta nádej. A najmä vodu.
Prečo sa kniha radí k mojím najobľúbenejším? Je síce od fínskej autorky a odohrávajúca sa na území Fínska, ale až na pár výnimiek som mala pocit, že by sa mohla odohrávať kdekoľvek. V tomto smere sa Emmi podarilo zmazať hranice a vytvoriť úžasný román. Druhým dôvodom je, že som sama vyštudovala obor Voda – strategická surovina a mám pred týmto živlom rešpekt a úctu. Takže román, kde je voda v hlavnej úlohe ma prirodzene zaujímal.
Vybrala jsem místo pod čajovými keříky na kraji suché zahrady. Oblohu halily mraky a našedlé světlo zalévalo trávnik unavený zimou, tak jako moře zaléva podvodní krajinu. Světlo mi ohýbalo kosti a táhlo mě k zemi. Přemýšlela jsem o tichu země, ale pod kůži mi stále proudil vzduch a voda a já musela využít těch pár hodin denního světla, jak dlouho jen to šlo.
V neposlednom rade je to spôsob, akým je napísaná. Skromná a komorná, no svojim spôsobom veľká. Hoci je dej obmedzený viac menej iba na dedinu a problémy prevažne dedinčanov, i na tak malom priestore z neho dýcha ohromná sila. A vodu budete cítiť naozaj na každej strane. Na prvotinu ide o skutočne kvalitné čítanie, autorka naviac používa slová a spojenia, ktoré je radosť čítať.
Je jedno či ste fanúšikom dystopie alebo nie, či máte radi young adult literatúru alebo nie, Strážyne pramene vie zaujať široké spektrum čitateľov a verím, že si u nás nájde veľa fanúšikov. Pre mňa ide o ďalší mimoriadny román, ktorý bez váhania hodnotím na 100 %.
12 komentárov
Táto kniha vyzerá skvele! Okamžite som sa do nej na základe tvojej recenzie zamilovala a pripisujem ju na svoj nákupný zoznam. 🙂 Ďakujem 🙂
Tak to som rada, že ťa zaujala, dúfam, že keď si ju prečítaš, budeš z nej rovnako nadšená ako ja 🙂
Mám slabost pro čaje a knížka vypadá opravdu zajímavě!:-)
Ja mám po prečítaní čaje zase o niečo radšej a trošku podnietila môj záujem dozvedieť sa viac o čajových rituáloch. Knižka je naozaj zaujímavá 🙂
[…] Strážkyně pramene (Teemestarin kirja) od Emmi Itäranta […]
[…] vodné zdroje pod kontrolou a vydavateľské zastrešenie spôsobovali obavy. No rozvírila ich recenzia od Orvokki a tak som knihu vylovila z kníhkupectva i z mojej […]
[…] musím vyzdvihnúť prvotinu Strážkyně pramene od Emmi Itäranta, ktorá sa radí k najlepším knihám, aké som čítala. I preto ma mrzí, že […]
[…] Strážkyně pramene (česky vyšla kniha v preklade Michala Šveca minulý rok v nakladateľstve Plus) je poeticky ladená dystópia odohrávajúca sa v postapokalyptickom svete budúcnosti, kde sa voda stala najcennejšie surovinou. Mladé dievča Noria žije v malej dedine na území niekdajšieho Fínska a po otcovi sa má stať čajovú majsterkou a strážiť skrytý prameň. Vďaka čriepkom bývalej civilizácie, ktoré nachádza na blízkom smetisku, postupne odhaľuje zatajovanú minulosť. Vojenská diktatúra medzitým prituhuje a svet sa utápa v beznádeji. […]
[…] besede s autorkou jednej z najúžasnejších kníh (Strážkyně pramene), aké som mala možnosť čítať, nechýba tlmočníčka a prekladateľka z fínčiny Lenka […]
[…] Strážkyne pramene […]
[…] knižky, ktoré môžeme smelo zaradiť medzi severské podivno. Dominovali tie z Fínska (Strážkyně pramene, Literární spolek Laury Sněžné, Lesní lišky a další znepokojivé příběhy, Jádro […]
[…] Strážkyně pramene […]