Adamkova knižnica fínska literatúra O knihách

Ella, provokatér a noc v škole

19.12.2018

A mám ďalšieho obľúbeného fínskeho spisovateľa. Je ním Timo Parvela, pôvodne učiteľ, ktorý píše pre deti i pre dospelých. Jeho knihy sú mimoriadne obľúbené, prekladané a na ich motívy vznikajú divadelné i filmové adaptácie. Do češtiny boli preložené niektoré detské knihy, konkrétne séria Kepler62 (aktuálne prvé štyri diely) v nakladateľstve Host a séria s malou školáčkou Ellou, ktorú vydáva Portál.

Keplera som prečítala veľmi rýchlo, ešte rýchlejšie si ho obľúbila a netrpezlivo očakávam ďalší diel. A nie inak tomu je aj s Ellou. Aj keď tu mám ešte výhodu, že som začala druhým dielom a prvý doma čaká na prečítanie.

Ella a kamarádi, ako sa druhý diel volá, má v sebe tri príbehy. Ella a Pate, Ella a Provokatér a Noc ve škole.

Dievčatko Ella nastúpilo do druhého ročníka a ako to už s veselými deťmi býva, vymyslia všeličo. So svojimi spolužiakmi zažívajú príhody, ktoré robia zo školy detské ihrisko. Veľmi tomu prispieva ich pán učiteľ, ktorého viac zaujímajú guľôčky na šnúrke, než čo stvárajú jeho zverenci.

A tak majú deti pomerne veľký k priestor ku kreativite a hrám, vymýšľať bláznivé záchranné akcie alebo spraviť všetko pre to, aby mohli stráviť noc v škole.

Príbeh je písaný v ich-forme. Najviac osloví deti na prvom stupni, ale zaujme aj predškolákov, ktorý sa už do školy začínajú chystať. Väčší čitatelia zvládnu čítať sami, vety sú krátke a jednoduché. Menším čitateľom pomôžu rodičia, ktorí sa pri čítaní tiež nasmejú a pospomínajú na svoje vlastné školské zážitky.

Text nenásilne dopĺňajú krásne ilustrácie takmer na každej strane. Dej nijako neposúvajú, sú len na dokreslenie situácie, i keď nepochybujem, že malým čitateľom bude fantázia pracovať naplno.

A čo vlastne Ella v troch príbehoch zažije? V tom prvom dostane ich škola pozvánku na olympiádu. Ella sa zamiluje do Pateho a spolu sa musia kvalifikovať a pripraviť na súťaž. V druhom príde do ich triedy nový žiak, ktorý sa ale chce so všetkými biť. Hovoria mu Provokatér a aby toho nebolo málo, spolužiaci zistia, že na ich školu sa chystá mimozemský útok. Detská fantázia je proste úžasná.

V poslednom príbehu chce trieda zažiť noc v škole. Učiteľ sa tomu bráni, spieva pesničku kedykoľvek zaznie zmienka. Je si vedomý toho, že hrozí riziko požiaru i policajného zásahu a kto vie čo všetko sa môže stať, keď má banda zvedavých detí ostať bez rodičov v noci v škole.

Ak máte doma malých školákov (prvý stupeň) alebo predškolákov, Ellu a jej spolužiakov si určite všetci obľúbite. Pri čítaní sa nasmejete a deti sa budú vedieť ľahko vžiť do života hlavných hrdinov. Ella a jej príbehy budú mať v Adamkovej knižnici čestné miesto a už teraz sa teším, ako ich spolu o pár rokov zoznámim.

O výborný preklad z fínčiny sa postarala Alžbeta Štollová, za ilustráciami stojí Magda Veverková Hrnčířová, ktorá má s detskými ilustráciami bohaté skúsenosti.

4,5/5

Ďakujem nakladateľstvu Portál za poskytnutie knihy k recenzii.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.