O knihách young adult

Elizabeth Labanová – Esej o tragédii

8.8.2014

Čítala som Kam zmizla Aljaška a bola som nej unesená. Nemenej ma dostala kniha Proč? 13x proto. Takže keď som objavila, že Host vydal novinku, ktorá sa na ne podobá, trvalo mi asi tak minútu, než som mala knihu objednanú.
esej-o-tragedii

Autor: Elizabeth Labanová
Názov: Esej o tragédii
Rok vydania: 2014
Vydavateľ: Host
Počet strán: 285
Orig. názov: The Tragedy Paper

. . .

V prvom rade musím povedať, že ak ste obe spomínané knihy čítali, môže vás Esej o tragédii sklamať. Pretože v podstate celý čas čakáte niečo podobné. Nehovorím, že tragédia sa nestane, koniec koncov, celá kniha je o tragédii, ale táto je iná. Ale aby som nepredbiehala…

Sedemnásťročný Tim Macbeth prestupuje na Irvingovú školu, aby tu dokončil stredoškolské štúdium. Motto školy hlása „Vojdi, priateľa najdi a priateľom sa staň“, ale Tim ako albín túži po čo najmenšej pozornosti. Skutočnosť, že sa ešte pred nástupom do školy, vplyvom nepredvídateľných udalostí, zamiluje do hviezdy ročníku Vanessy, mu jeho snahu zostať nenápadný trochu skomplikuje. A Vanessa, ktorá by jeho city rada opätovala, mu to tiež veľmi neuľahčuje.

Duncan na začiatku štvrtého ročníka myslel iba na tri veci. Akú izbu na dostane, aký „poklad“ mu zanechal predchádzajúci obyvateľ a o čom bude jeho esej o tragédii. Ani vo sne by ho nenapadlo, že dostane izbu po „tom albínovi“, že poklad budú CD-čká s jeho príbehom a že prakticky našiel materiál na svoju esej o tragédii.

„No? Postav iglú, zasaď strom… A co dál?“ podívala se na mě.
Stála skoro na špičkách. Zjevně se mnou flirtovala. Bylo to úžasné. Zahnal jsem všechny špatné myšlenky. Nehodlal jsem si tuhle chvíli nechat ujít. A vtom se najednou otočila a zmizela v koupelně.

Autorka vsadila na dve dejové línie, ktorá sa vzájomne neustále dopĺňajú a striedajú. Duncan nastupuje do posledného ročníku strednej školy a podľa zvyku si nájde na izbe malý darček od predchádzajúceho majiteľa. Ten jeho „poklad“ sú CD-čka, na ktorých minuloročný maturant Tim Macbeth nahral svoj príbeh. O ceste z domu do školy, o stretnutí s Vanessou, prvých dňoch na škole, tajnom vzťahu s Vanessou, plánovaním koncoročnej hry maturantov s priateľom Vanessy Patrickom a najmä o tragédií.

Timovo rozprávanie Duncana ovplyvňuje viac ako by si spočiatku priznal. Na jednej strane nechce počúvať o tragédií, ktorá sa ho stále dotýka, na druhej strane sa túži dozvedieť viac. A presne tak i čitateľ. Dej sprevádza nevyhnutná atmosféra tragédie, ktorá vás núti obracať stránky ďalej a ďalej, a zistiť konečne, čo sa naozaj stalo. Toto napätie spolu s pútavým čítaním sa autorke naozaj podarilo. Dej je svižný, stále sa niečo deje.

K postavám som si spočiatku cestu nenašla, ale každou kapitolou mi boli sympatickejší a ja som ich začala chápať. Ich obavy, pocity i starosti. Čo si ale určite zamilujete, je Irvingova škola a to najmä pre akcie, ktorými svojím študentom z času na čas spríjemňuje štúdium a kvôli jedlu, ktoré sa tu servíruje.

Esej o tragédii je kniha z kategórie pre mládež, ale young adult ak chcete, a písaná najmä pre mladých. Je o stredoškolákoch a ich životoch. Je jednoduchá, no pritom silná a pôsobivá, a pravdepodobne sa i po jej dočítaní občas zastavíte a pripomeniete si ju. Je skrátka krásna, ak sa viete vžiť do role stredoškoláka, ktorého trápia iné veci, ako dospelých. A užijete si ju bez ohľadu na vek. Môžete ju prečítať ako obyčajný príbeh o mladých ľuďoch, alebo ju môžete číta pozornejšie a zamyslieť sa nad všetkými položenými i nevypovedanými otázkami.

Román ma rozhodne nesklamal. Niektoré očakávania naplnil, niektoré prekonal, takže tých pár drobností mu veľmi rada odpúšťam, knihu zaraďujem k obľúbeným a odporúčam každému, komu je tento žáner blízky.

Mohlo by sa Vám páčiť

13 komentárov

 • Odpovedať Bastera 8.8.2014 na 11:30

  Jsem ráda, že jsi se zúčastnila a že Tě nakoplo k přečtení právě společné čtení. Já jsem Aljašku ještě nedočetla a víš co, ani mě právě nenutí číst dál a zjistit, co je to potom, kdežto u Eseje jsem to chtěla nutně zjistit 🙂

  • Odpovedať Orvokki 8.8.2014 na 18:01

   Musíš robiť viac takýchto čítaní, aby som sa dostala k ďalším zaujímavým knižkám, ktoré si síce prečítať chcem, ale stále to odkladám :). Mne sa u Aljašky páčil ten nečakaný moment. Tam som tu tragédiu proste nečakala, a zrazu tam bola. A bola som z toho pekne v šoku. Esej ma na tragédiu pripravovala od prečítania názvu, takže tam som chcela vedieť čo najskôr, o čo ide.

 • Odpovedať Caffe Calpurnia 8.8.2014 na 11:56

  Barčo díky za recenzi ! Jsem tušila, že si po jejím přečtení, budu chtít knihu sehnat 🙂

  • Odpovedať Orvokki 8.8.2014 na 18:04

   Nemáš zač, som rada že si takto navzájom odporúčame knihy, ktoré si proste musíme zohnať 😀 . Ja dúfam, že sa tak do týždňa dostanem do Dobrovského a vyradím z ToBuy zoznamu aspoň päť kníh.

 • Odpovedať Dada 9.8.2014 na 13:07

  Aj ja ďakujem za recenziu, knižka poputovala na môj (siahodlhý) to-read list! 🙂

  • Odpovedať Orvokki 9.8.2014 na 20:31

   Dúfam, že keď sa k nej dostaneš, bude sa ti páčiť 🙂

 • Odpovedať Kristie 12.8.2014 na 17:36

  Hledání Aljašky ani Proč? 13x proto jsem nečetla (i když bych chtěla), takže jsem do knihy šla tak trochu naslepo. Nakonec musím říct, že se mi dost líbila, rozhodně patří mezi to lepší čtivo pro mládež. Sice jsem tam našla pár nedostatků, ale i tak ji moc ráda doporučím dál. 🙂
  Moc pěkná recenze. 🙂

  • Odpovedať Orvokki 12.8.2014 na 17:38

   Ďakujem a som rada, že sa ti knižka páčila. Hledání Aljašky ani Proč? 13x proto si rozhodne zožeň, som presvedčená, že i tie sa ti budú veľmi páčiť 🙂

 • Odpovedať Ava 12.8.2014 na 18:42

  Na tuto knihu jsem četla už mnoho recenzí, ta tvoje mě utvrdila v tom, že si ji budu taky muset přečíst! 🙂

  • Odpovedať Orvokki 13.8.2014 na 17:18

   To som rada 🙂 , takmer všetky recenzie na ňu sú pozitívne, a takým knihám sa potom len ťažko odoláva.

 • Odpovedať Lusu 22.8.2014 na 21:33

  Po dejovej stránke ma to zaujalo, hoci príbehy s dvoma líniami vôbec nemusím… uf, že by bol trend tragédií?

  • Odpovedať Orvokki 22.8.2014 na 21:50

   Mne naopak prídu dve dejové línie v knihe zaujímavejšie, milujem to spojenie a najmä u detektívok keď si dám 2 + 2 dohromady a pochopím pointu (alebo minimálne kto je vrah). Ale trend tragédií nejak neregistrujem, posledných pár mesiacov mám dokonca pocit, že populárne je takmer všetko od YA/NA, cez krimi, ženské erotické romány až po fantasy a komiksy alebo skrátka romány. Aspoň je z čoho vyberať 🙂

 • Odpovedať Milý pán S. Harris; Môj drahý Stu | Orvokki's blog 3.7.2016 na 12:28

  […] si prečítať ďalej? Esej o tragédii, Kam zmizla Aljaška alebo Proč? 13x […]

 • Zanechať odkaz

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.