fínska literatúra O knihách

Eino Antero Luukkanen – Stíhač nad Finskem

18.11.2011

Eino Antero Luukkanen (4. jún 1909 – 10. apríl 1964) bol najmladší veliteľ letky v histórií fínskeho letectva a tretí najúspešnejší fínsky stíhač v 2. svetovej vojne. A o tom je jeho kniha. Napísal ju po vojne a keďže sa oboch  (Zimná a Pokračovacia) nielen zúčasnil, ale hlavne ich prežil, prináša realitický a verný záznam z tej doby. Eino bol tiež prvý letec, ktorý zostrelil ruské lietadlo v Zimnej vojne (fin. Talvisota).

Pôvodne ma od prečítania knihy odrádzal fakt, že je z vojenského prostredia. Lenže na tému Zimná a Pokračovacia vojna som videla už niekoľko filmov a celkom ma zaujímal aj iný pohľad. Je napísaná veľmi pútavo a ani na chvíľu som sa nenudila.

Stíhač nad Finskem (fin. Hävittäjälentäjänä kahdessa sodassa) vyšiel v roku 1955 a popisuje letecké stratégie, postup i problémy fínskej armády, podmienky za akých bojovali i čakali na lepšie počasie, aby mohli vôbec vyletieť (Zimná vojna sa tak nenazýva len tak pre nič za nič). Spomína počiatky vojny (známy Mainilský incident), medzivojnové udalosti, let do Prahy, jeho presuny na iné základne, povýšenia (z hodnosti luutnantti na kapteeni a potom majuri), povojnové oblasti, smrť kamarátov i samotné boje.

Kniha, okrem samotného autorovho rozprávania, obsahuje aj fotky a mapy, chronologický prehľad udalostí zmieňovaných v knihe, prehľady Einových zostrelov, hodností fínskeho letectva, stíhacích lietadiel v dobe zimnej vojny a najúspešnejších fínskych stíhačov.

Mimochodom, Eino mal narodeniny v ten istý deň, ako Carl G. E. Mannerheim – jeden z najvýznamnejších Fínov všetkých čias.

Rozhodne odporúčam prečítať, je to zaujímava knižka a popravde, o Fínsku počas 2. svetovej vojny sa toho v naších končinách moc nevie. Za mňa hodnotenie 10/10.

„Rusovia plnili rozkazy, Fíni bránili svoju vlasť.“

You Might Also Like

3 komentáre

 • Reply Môj rok 2012 s knihami | február | Orvokki's blog 29.2.2012 at 22:54

  […] Ak je niečo, čo ma na fínskej histrórií fascinuje a zaujíma viac než je bežné, je to práve Zimná vojna (Talvisota). Začalo to celkom nevinne, keď som videla pár filmov na túto tému. Fíni ich točia dosť, niekedy je tá vojna len akosi na pozadí, inokedy je to o konkrétnych udalostiach, ale výsledkom je, že som chcela o tom vedieť viac. Zimní válka od Eloise Engle a Lauri Paananena je veľmi vydarená knižka zachycujúca jednak chronologický priebeh, druhak samotné príbehy a zážitky z fronty. Niekoľko krát je spomenutý aj Eino Antero Luukkanen a jeho letecké spomienky, ktoré popísal v knihe Stíhač nad Finskem. […]

 • Reply Fínska literatúra | Orvokki's blog 2.8.2013 at 13:47

  […] Stíhač nad Finskem (Hävittäjälentäjänä kahdessa sodassa) od Eino Antero Luukkanen […]

 • Reply Kollaa odolá | Orvokki's blog 14.4.2015 at 10:56

  […] poznať priebeh Zimnej vojny z vtáčej perspektívy? To vás určite zaujme kniha Stíhač nad Finskem. Ak dávate prednosť pohyblivým obrázkom, skvelé sú napríklad filmy Hiljaisuus, Äideistä […]

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.