Adamkova knižnica O knihách

Dve rozprávky v jednom balení

9.5.2018

Dve známe rozprávky v jednej knihe. Dvě pohádky. Z jednej strany Tri prasiatka, ktoré do tejto knižky napísala Margita Príbusová, z druhej strany Ako išlo vajce na vandrovku od Márie Rázusovej-Martákovej. Pri písaní tohto úvodu som zistila zaujímavú vec a to, že pôvodný autor Troch prasiatok je, zdá sa, neznámy. To zrejme vysvetľuje, prečo si príbeh pamätám z detstva trochu inak.

Dvě pohádky spadajú do žánru tzv. bilderbuch. Ide o obrázkové knihy, ale nie ledajaké. Obrázky výrazne dominujú nad textom a kniha vzbudzuje veľký záujem aj u detí, ktoré ešte samé čítať nevedia. Obrázky na seba nadväzujú, zobrazujú to, čo je v texte, graficky vyjadrujú príbeh a dieťa môže dej rozprávať na základe toho, čo vidí i bez znalosti textu.

Knihy z tejto edície začali vychádzať v slovenčine v nakladateľstve Buvik, českého prekladu sa ujalo nakladateľstvo Portál. Okrem Dvou pohádek, ktoré vyšli tento rok, vydali pred dvoma rokmi ešte Kůzlátka.

Za ilustráciami stojí Vladimír Král, absolvent FTF VŠMU v Bratislave, ktorý vytvoril úvodnú zvučku filmového festivalu Art Film 1999, pripravil návrhy k seriálu Čarovný zvonček a ilustroval knižky Analfabetka Negramotná od Jána Uličianského a Vianočné mystérium Josteina Gaardera.

Ilustrácie sú bohaté, farebné a hravé, ale u rozprávky Jak šlo vejce na vandr si myslím, že sa nebudú páčiť všetkým rodičom. Tři prasátka budú mať viac fanúšikov, aj my sme si ich obľúbili viac.

S Adamkom sme iba prezerali obrázky a dej si vymýšľali. Obzvlášť silné fúkanie, ako vlk na tri domčeky, Adamka náramne zabávalo, a aj krochkanie ako prasiatka, ho vie rozosmiať. Jak šlo vejce na vandr nás nejak nebavilo, ale možno keď bude starší, obľúbi si aj tú.

Dvě pohádky majú štvorcový formát, na detských knihách sa mi to veľmi páči. Rozsah je sotva 50 strán. Kniha vyšla na kvalitnom pevnom papieri, písmo nie je malé, ale nepatrí ani k tým väčším. Dej asi netreba nejako extra predstavovať, sú to klasiky, ktoré poznáme všetci, ale rátajte s drobnými odchýlkami. Dokonca i manžel potvrdil, že si dej pamätá trošku inak. Ale pointa ostáva.

Netrúfam si odhadnúť, od akého veku bude kniha najpopulárnejšia. Ja si i s ročným Adamkom prezerám takmer všetko, stačí, aby boli lákavé ilustrácie a to Dvě pohádky spĺňajú nadmieru. No myslím, že v predškolskom veku ich budeme čítať najviac. Dovtedy ho aspoň naučím poriadne fúkať a postaviť domček z kociek, takže si môžeme dať názornú ukážku.

____
Za poskytnutie knihy k recenzii ďakujem nakladateľstvu Portál.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.