Adamkova knižnica O knihách

Dve hostovské septembrové novinky

26.10.2019

Po lete prichádzajú na trh samé novinky, čím bližšie k Vianociam, tým viac. Ja už prestávam stíhať, čo sa vydáva a to teraz sledujem prevažne len detskú literatúru. Ale mám doma vďačného čitateľa, tak si občas ten čas nájdem.

O týchto dvoch novinkách z Hostu som písala na Instagrame a Facebooku, ale chcela by som ich mať uložené aj na blogu. Aby sa nestratili, aby vám padli do oka, ak budete pátrať napríklad po vianočných knižných darčekoch. Klub přátel hub je najmä pre predškolákov, ale zaujme i batoľa, najmä ak ste s ním boli párkrát v lese a huby už videlo. Jedno přání je ideálne knižka na čítanie pred spaním. Kratučký text, nádherné celostránkové ilustrácie, takže i dvojročný knihomoľ môže udržať pozornosť.

Elise Gravel – Klub přátel hub

Po prečítaní tejto knižky hrozí, že budete chcieť ísť do lesa na hríby. Dokonca aj keď nerastú. A ak by som bola hríb, chcela by som byť v tejto knižke. I s tými očami.

Élise miluje hríby. Élise vie nádherne kresliť a naviac je mamou dcér. A tak spravila niečo ako klub priateľ hub. Milo ilustrovanú knižku, ktorá deťom ukáže, že ísť do lesa je fajn a hríby sú ohromne zaujímavé. Je ich naozaj veľa (milióny!), obľubujú ich zvieratá a vypichla niektoré zaujímavosti. Napríklad že niektoré hríby zmodrajú. Iné sú slizké. Alebo vyzerajú ako mozog mimozemšťana. Ktoré sa dajú použiť na založenie ohňa a ktoré prdia. A ktoré smrdia. A ešte oveľa viac. K čomu sa hríby využívajú, ktorá chutí ako smažené kura, kde rastú, čo robia v počítačových hrách a kde žije 2400 rokov stará huba, ktorá má podhubie rozlohou väčšie ako futbalové ihrisko. No skrátka to nie je iba o zbieraní dubákov, suchohríbov a bedlí. Je to taký zábavný miniatlas spojený so zážitkami autorky.

Knižka je napísaná s rešpektom k prírode, upozornením na jedovatosť niektorých hub, no zároveň poňatá dobrodružne. Proste aj keby hríby rada nemám, po prečítaní knižky Klub přátel houb by som im dala druhú šancu. Ísť do lesa je dobrodružstvo. A naviac je na konci knižky návod, ako vyrobiť odtlačok výtrusu.

Vraj od piatich rokov, ale s Adamkom sme túto sezónu hríby v lese už pozorovali, zaujímali ho, takže i knižku so mnou so záujmom listoval a pýtal sa. V predškolskom veku ale bude mať určite väčší úspech, o tom nepochybujem. A ešte raz musím vyzdvihnúť ilustrácie. Milujem, keď sa detským ilustrátorom podarí prepojiť realitu s fantáziou, keď kreslia pre deti, realisticky, no zároveň prirodzene roztomilo. A tu sa to Élise podarilo dokonalo.

Nina Laden – Jedno přání

Najprv som sa zamilovala do pôvabných ilustrácií a potom i do textu. Ten do češtiny prebásnil Radek Malý a jeho meno je na viacerých detských knihách, ktoré sa Adamkovi aj mne páčia. Domeček plný koleček, Malenka, Na procházce ve vlaku… A tiež preložil trilógiu Dynastie myšáků od Torbena Kuhlmanna.

Jedno přání je tenká knižka o splnených želaniach všade okolo nás. No mám pocit, že takto ich vnímajú najmä deti, my dospelí sme už veľa jednoduchých krás života akosi zabudli, berieme ich za samozrejmé a zabúdame byť vďační. Jedno přání mi všetko toto pripomenulo a každé čítanie sa mi páči viac a viac. Vlastne mám pocit, že knižku aktuálne prežívam viac než Adamko, viac nad ňou premýšľam. Texty sú krátke, štyri verše na každú dvojstranu, takže nebojte sa čítať už batoľatám. Ale viem si predstaviť, že neskôr, keď Adamko bude chápať slová, ktoré sú preňho teraz príliš abstraktné, tak bude námetom viacerých rozhovorov. Ako to vníma on a čo preňho znamenajú niektoré pojmy. Och, už sa teším, čo všetko sa dozviem.

Knižku teraz zaraďujem najmä pred spaním. A najmä, ak sme mali náročnejší deň, spoločne s Mám tě ráda od Astrid Desbordes je to potrebné zastavenie sa. Prečítať, ešte viac sa pritúliť, pusu a v objatí zaspať (Adam v poslednej dobe chce zaspávať v objatí).

Po všetkých stránkach mi príde dokonalá. Jednoduchá, no zároveň tak prepracovaná. Baví nás skúmať ilustrácie a detaily v nich, a mňa obzvlášť baví text.

Kdybych měla jedno přání,
navždycky to budeš ty.
Díky tobě je můj život
bez smutku a samoty.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.