CZ a SK O knihách ženské romány

Dobre mu tak

14.6.2016

Dobre mi tak WEB

Autor: Radka Třeštíková
Názov: Dobře mi tak
Rok vydania: 2014
Vydavateľ: Motto
Počet strán: 224

. . .

Prechádzam prstami po knihách v knižnici mojich rodičov a premýšľam, čo by som si prečítala. Nie že by som si na víkend nedoniesla vlastné knihy, lenže tie môžem čítať aj doma a tak vždy pozerám po ich. Pri Dobře mi tak sa zastavím. Je to krátke. Je to Radka Třeštiková. K Bábovkam ani k To prší moře sa tak skoro nedostanem a ja už si naozaj chcem od nej prečítať aj niečo iné než len statusy na facebooku (ktoré ma čítať baví!).

Usadím si na terase, nasadzujem slnečné okuliare a čítam. Čítam tak moc, že nevedomky odignorujem príchod návštevy a aj počas grilovania som sem tam prečítala pár stránok. Čítam aj večer a ešte na druhý deň a keď dočítam, som veľmi milo prekvapená. Pretože tak dobrú knihu som popravde ani nečakala.

Teda, nie že by som chcela podceňovať české autorky, už nejedna ma svojou prvotinou dostala, ale… no skrátka som neočakávala, že ženský román písaný ženou kde hlavnou postavou je muž bude tak skvelý. A vtipný.

V jeho zděděném bytě na Malé Straně jsem nakonec zůstal mnohem déle, než jsem chtěl. Mnohem déle, než jsem měl. Zpočátku jsem maloval každý den. Úplně hystericky a nenasytně. Nemohl jsem přestat. Skoro jsem nejedl ani nespal. Nezajímalo mě nic než barvy.
Možná to byl jen únik. Možná to byl návrat. Viktor se doma vyskytoval sporadicky. Na rozdíl ode mě svůj bohémský styl života nikdy neopustil. Věčně někde flámoval a toulal se Prahou s foťákem a blokem plným myšlenek načmáraných obyčejnou tužkou, které by normálním lidem připadaly naprosto nenormální.

S Borisom sa rozvedie žena a on opúšťa ich spoločný byt i manželstvo, ktoré malo skončiť už dávno. Boris vie, že jeho povaha nie je zrovna najpriateľskejšia a práve táto životná etapa ho chtiac-nechtiac núti o svojom živote premýšľať akosi viac. O všetkých zlyhaniach, milenkách, vzťahu i kariére úspešného maliara. Popritom sa snaží nájsť cestu k synovi Andrejovi. Útočisko nájde u kamaráta Viktora, vďaka ktorému spozná šestnásťročnú Eriku. Rovnako ako Viktorovi, aj Borisovi učaruje.

Aj napriek tomu, že dej sám o sebe je skôr tragický, hlavný hrdina má zmysel pre humor a vtipne dokáže komentovať nie len okolie ale i svoj vlastný život. Naviac obdivujem autorku, ako prirodzene sa dokázala popasovať so sexuálnymi scénami. Nebolo ich veľa, no žiadna nepôsobila rušivo a všetky boli napísané normálne. To sa nepodarí každému.

Dobře mi tak nie je žiadne intelektuálne čítanie, nesnaží sa poučovať ani klásť otázky o živote. Dobře mi tak je hlavne veľmi dobre napísané oddychové čítanie. Preletíte životom sebeckého maliara, na ktorého sa život zosypal ako domček z kariet a pripraví mu nejedno prekvapenie.

Hoci je záver trošku predramatizovaný, celkovo na mňa kniha tak zapôsobila, že musím hodnotiť plným počtom. Ak potrebujete ďalší dôkaz, že aj české autorky vedia písať dobré romány pre ženy, Radka Třeštíková vás o tom veľmi rýchlo presvedčí. A tak nejak si myslím, že kniha by mohla baviť aj mužov. Asi ju dám raz prečítať manželovi a spýtam sa ho na to.

5/5

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Víkend s Radkou Třeštíkovou | Orvokki's blog 7.8.2016 at 18:33

    […] Alebo rovno dve. Vybrala som si druhú a tretiu knižku Radky Třeštíkovej, pretože jej prvotina Dobře mi tak ma nedávno veľmi bavila. Nemohla som si vybrať lepšie. Oba romány ma neskutočne pohltili a […]

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.