O knihách

Dny Severu a Siri Pettersen v Brne

20.11.2017

Dnes v Brne a od stredy v Prahe. Príde autorka série Havraní kruhy i držiteľka literárnej ceny Finlandia. Budú prednášky, budú sa premietať filmy a bude aj program pre deti. Reč je o ôsmom ročníku festivalu severskej kultúry. Dny Severu začínajú a návštevníkov toho čaká viac ako dosť.

Pre pražský program pozrite na stránky skandinavskydum.cz, ja vás idem nalákať do Brna. Dospeláci si ľahko zapamätajú čas 18:00Moravská zemská knihovna. Dnes sa tam bude premietať Otravný chlap, čo je nórsko-islandská dystopická dráma. S trochou fantasy i humoru, myslím, že to bude tak správne severské. Na ČSFD sa pohybuje v pozitívnych červených číslach s hodnotením 74 %.

Zajtra by si mali čas nájsť všetci knihomoľovia a najmä fanúšikovia Siri Pettersen, autorky série Havraní kruhy. Tešte sa na besedu, kde nebude chýbať prekladateľka Jitka Jindřišková, aj na predstavenie toho najlepšieho zo žánru severské podivno.

O týždeň v pondelok bude ďalší film, grónsky horor Stíny v horách. Grónsky horor! A na záver festivalu si Jiří Starý z Ústavu germánských studií Filozofické fakulty UK pripravil zaujímavú prednášku Staroseverské lživé ságy. v štvrtok 30. 11.

„Ta nás seznámí s tím, že prvky fantasy a hororu, tedy žánrů považovaných za povýtce moderní a současné, lze v tradici severské literatury vystopovat už v dávné historii, v době vikingů a skaldů. Svou přednášku zaměří na takzvané lživé ságy, které se na rozdíl od ság rodových či královských nevyhýbaly tématům jako sex, násilí či nadpřirozeno. Přijďte se přesvědčit, že ani starým Islanďanům nebyla cizí nespoutaná fantazie a že s ní nakládali více než svérázně.“

Skandinávský dům myslel aj na deti, v KJM na Kobližnej bude pre ne pripravené Fantastické dobrodružství v knihovně.

„V sobotu 25. listopadu mezi 10 a 13 hodinou budou na děti a jejich rodiče v Knihovně Jiřího Mahena čekat Mumínek a jiné literární postavy severských dětských knih, které vás provedou všemožnými zákoutími knihovny. Při plnění úkolů na stanovištích se na chvíli stanete detektivy, rytíři, kouzelníky i vědci, vyzkoušíte si, jak jste bystří a obratní, a třeba objevíte svou skrytou superschopnost! Na všechny odvážné čeká po absolvování celé trasy drobná odměna.“

Podrobnejšie o jednotlivých akciách sa dozviete priamo na skandinavskydum.cz.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.