fínska literatúra O knihách

Disney a Kafka po fínsky

20.5.2016

Sojcak WEB

Autor: Lauri a Jaako Ahonen
Názov: Sojčák
Rok vydania: 2016
Vydavateľ: Argo
Počet strán: 128
Orig. názov: Pikku Närhi
Preklad: Richard Klíčník

. . .

Viete, prečo mám rada Argo? Pretože vydávajú veľa fínskej literatúry a neboja sa ani komiksu. Jednou z viacero fínskych noviniek je aj komiks, ktorý sa dostal do najužšej nominácie Eisnerovej ceny. Čo je vraj veľmi významné ocenenie udeľujúce sa každoročne v San Diego na Comic-Cone.

Čím je Sojčák tak výnimočný? No určite to nie je jazykom, pretože počet replík by ste zrátali na prstoch rúk. Myslím ale, že Fíni majú celkom talent vyjadriť veľa málom. A to je presne Sojčák.

Pochmúrne až depresívne obrázky dávajú od začiatku tušiť niečo zlé alebo smutné. Obrázok za obrázkom poodhaľujú maximálne izolovaný život malého vtáčika Sojčáka a jeho nemohúcej matky. A obrázok za obrázkom ukazujú, čo taký život prináša a k čomu až môže dospieť.

Nestane sa tam veľa, ale premýšľať nad ním môžete dlho. Aby som vám neprezradila pointu, nenapíšem otázky, ktoré si po prelistovaní celej knižky budete pravdepodobne klásť. Ani nemôžem napísať po dočítaní, pretože viac menej to podstatné je vyjadrené obrazom, nie slovami.

Sojčák nie je komiks pre deti, ocenia a pochopia ho najmä dospelý. Nie je to prelomové dielo na túto tému, ale zaslúži si pozornosť už len kvôli nevšednému komiksovému spracovaniu. Nehodí sa ako darček ani ako oddychovka, no myslím, že v žiadnej knižnici sa nestratí. Skrátka má niečo do seba.

4/5

You Might Also Like

10 komentárov

 • Reply ricarderon 20.5.2016 at 14:23

  Dobrý den, Sojčák rozhodně není pro děti. Těm ho opravdu do ruky nedávejte.

  • Reply Orvokki 20.5.2016 at 14:25

   Súhlasím. Určite pre dospelých, ale možno aj pár mládežníkov zaujme.

 • Reply Jana 21.5.2016 at 22:53

  Namátkou jsem knihu otevřela, zahlédla tam pavouka a zase ji vrátila na pult. Očividně to není ani pro některé dospělé 😀

  • Reply Orvokki 22.5.2016 at 12:07

   😀 Zrovna ten pavúk bol asi najmenej desivý.

   • Reply Jana 22.5.2016 at 19:29

    Hahahahaaaaa, no nevadí, nechám si to raději převyprávět 😀

 • Reply Dada 28.5.2016 at 19:58

  Okej, tak budú Líšky asi cestovať ešte dlho, priobjednám si o k ním aj toto. 😉 Ľúbim komiksy, pokojne aj tie trpko-sladké, nedetské (a pokojne aj detské rozprávky!).

  • Reply Orvokki 28.5.2016 at 20:11

   Komiksov teraz vychádza veľa, takže ak si komiksová, chce to jednu návštevu Martinusu a máš kopec čítania… no asi iba na víkend, oni nie sú moc dlhé :D. Až na Sochařa, ten je dlhý.

 • Reply MARSELLE 1.6.2016 at 15:50

  Ještě jsem knihu neprohlížela, ale určitě se někde v knihkupectví zastavím a podívám se na ni 🙂

  • Reply Orvokki 1.6.2016 at 17:34

   Zrovna dnes som na ňu čítala ďalšiu pozitívnu recenziu 🙂

  Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.