O knihách romány

Diana Gabaldon – Lord John a ztracený deník

27.4.2012

Historický román lorda Johna začína v Londýne v januári 1758. John Grey s bratom Haroldom očakávajú príchod nastavajúceho manžela ich matky, sira Georgea Stanleyho. Ten so sebou privedie aj nevlastného syna Percivala Wainwrighta. Spočiatku zvláštné prekvapenie a zoznámenie však vyústi v dôverné priateľstvo medzi Johnom a Percivalom. Obzvlášť, keď Percival prejaví záujem vstúpiť do 46. regimentu kde John i Hal slúžia.

Ešte pred odchodom 46. regimentu z Anglicka musí John vyriešiť niekoľko vecí. Jeho otec, vojvoda z Pardloe, sa pred sedemnástimi rokmi zastrelil na záhrade, avšak teraz sa objavuje stránka z jeho strateného denníku. John sa pokúša zistiť kto ju získal a prečo im ju dal práve teraz. Má to dočinenie s obvinením vojvodu, že bol zradca a jakobita? A prečo matka aj brat nechcú na minulosť spomínať? Pomoc nachádza aj u väzňa Jamieho Frasera. Medzitým jeho rodinu postihne úmrtie, narodenie a samozrejme prebehne matkina svadba. Okrem odchodu regimentu do Porýnia  sa musí John vysporiadať aj s nečakaným obratom v jeho milostnom romániku.

Autorka román zasadila do skutočných udalostí, konkrétne na začiatok sedemročnej vojny (1756 – 1763), odkazuje na bitku pri Krefelde i hnutie Jakobitov (stúpencov anglického kráľa Jakuba II. a Stuartovcov). Nepoznám tú dobu natoľko dobre, aby som si dovolila hodnotiť ostatné detaily, ako oslovenia, obliekanie, spôsoby a pod., ale jej vecné opisy ma do deja dokázali vtiahnuť.

Lord John a ztracený deník je druhá do češtiny preložená kniha zo série s Lordom Johnom, v angličtine je však až štvrtá. Predchadzajúce diely som bohužiaľ nečítala, takže neviem posúdiť, nakoľko na seba naväzujú. Začiatok mi robil pomerne problém, vystupuje tam veľa osôb, každý má nejaký titul, hovorí sa o udalostiach z minulosti a celé je to zasadené do pre mňa nie moc známej doby. Po tomto začiatku sa však dej rozbehol, udalosti do seba začali zapadať a čas strávený nad knihou (v mojom prípade e-knihou) ubiehal rýchlo.

Nespomínam si, že by som v minulosti čítala historický román a o to viac som sa na túto knihu tešila. Popravde prekonala moje očakávania a aj napriek pre mňa komplikovanému začiatku ma čítanie veľmi bavilo a myslím, že siahnem aj po prvom diele Lord John a důvěrná záležitost.

Diana Gabaldon (1952) je americká spisovateľka a autorka ocenenej série Outlanders (Cizinka, v ČR vyšli už tri knihy) o ktorej magazín Salon napísal, že je „najchytrejší historický sci-fi dobrodružný a romantický príbeh, aký kedy napísala držiteľka titulu Ph.D“. Séria vyšla v 26 krajínách a bola preložená do 23 jazykov. Ďalšia séria v ktorej jej vyšlo doposiaľ osem kníh je s Lordom Johnom (dve z nich editoval George R.R. Martin, autor ságy Pieseň ľadu a ohňa).

Diana ďalej získala ocenenie Quill Award (2006) a RITA Award v kategórií Best Romance of 1991. Napísala niekoľko vedeckých článkov a učebníc, získala akademické tituly z oborov zoológia, morská biológia a kvantitatívna behaviorálna ekológia a pred profesionálnym písaním beletrie bola 12 rokov profesorkou na univerzite. Žije s manželom prevažne Scottsdale v Arizone a má tri dospelé deti.

Knihu Lord John a ztracený deník (orig. Lord John and the Brotherhood of the Blade, 2008) vydáva nakladateľstvo Plejáda 30. apríla 2012, 384 strán, preklad Zdena Dostálová, ISBN 978-80-7463-009-5.

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Môj rok 2012 s knihami | apríl | Orvokki's blog 29.4.2012 at 19:25

    […] Reading copy. Recenzia tu. […]

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.