Adamkova knižnica O knihách

Detské knihy o smrti

11.2.2021

Tému smrti objavil Adam takmer pred dvoma rokmi, keď mu umrel dedko a bol aj na jeho pohrebe. Ani ma nenapadlo ju pred ním akokoľvek tajiť, ale otázky prišli až polroka potom, keď si rozšíril slovnú zásobu, prehupol sa z batoľacieho do predškolského veku a keď začal byť zvedavý, prečo jedna babička deda má a druhá nie. Na všetky jeho otázky sa snažíme odpovedať úprimne a adekvátne jeho veku. Bavíme sa, prečo dedko umrel, čo sa deje potom, že nikto nie je nesmrteľný. 3,5 ročné dieťa je zvedavé a dokáže položiť také otázky, že občas máte sami problém poznať odpoveď. Preto vítam, že je veľký výber kníh, ktoré priblížia všetky možné témy. Aj tie menej príjemné a smutné. Smrť by nemala byť tabu. Tieto detské knihy o smrti rozprávajú vlastne až milo. Krásne, jednoducho a bez zbytočných omáčok. Môžu naviesť správnym smerom a zodpovedať niektoré detské otázky. A možno i rodičom pomôcť prekonať rodičom strach z rozhovoru s deťmi. Pretože v mnihých rodinách je bohužiaľ smrť tabu.Ja som Smrť je knižka vizuálne nádherná a skôr poetická. Nevysvetľuje konkrétne, ale ukazuje, že smrť je súčasťou života a nevyhýba sa nikomu. Na konci je malé povzbudenie. Čítam si ju s Adamom rada a na tejto asi najviac cítim, že ju každý vnímame inak. 

Kačka, Smrť a tulipán. Za mňa asi najlepšia kniha. O tom, že Smrť je tu stále, niekde nablízku, ale je to práve Život, ktorý sa postará o to, ako skončíme. Smrť je tu vykreslená ako dobrá priteľka, ktorá sprevádza v posledných dňoch. Veľmi jednoduchý príbeh a dokonca sa občas i pousmejete. Je aj knižka Ja som Život, ale nepodarilo sa mi ju ešte zohnať, tuším je všade už vypredaná.

Kamzíkův velký skok som kupovala na jeseň, ale o knihe som vedela už dlhšie. Pomáha deťom vyrovnať sa so smrťou niekoho blízkeho prostredníctvom kamzíka, ktorý príde o svojho brata. Dosť zjednodušené, ale pre niekoho môže byť táto forma viac vhodná. 

Když Dinosaurům někdo umře mi odporúčala psychoterapeutka. Deťom ukáže, že sú rôzne spôsoby, ako sa vyrovnáme so smrťou blízkeho i rôzne spôsoby lúčenia sa a pohrebov. Hoci je krátka, príde mi najvysvetľujúcejšia zo všetkých, ktoré som mala možnosť čítať a ocenia ju aj staršie deti. Ak riešite úmrtie v rodine a predškolák je z toho zmätený, táto mu môže veľmi pomôcť.

A na záver ešte musím spomenúť knihu Návštěva malé smrti, z ktorej som čítala ukážky a hneď ma zaujala. Myslím že ju časom do našej domácej knižnice doplníme.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.