knižné info O knihách

Detektív Richard Krauz

7.9.2015

Ukazka z knihy Rudy kapitan

Dnes vychádza v češtine detektívka Rudý kapitán a preto by bolo namieste predstaviť si, s kým vlastne budete mať tú česť. A to nie iba v tomto diele.

Každá správna detektívna séria by mala mať hlavného hrdinu. Chlapa alebo ženu, o ktorých sa budete báť a iba vidina ďalších dielov vám bude našeptávať, že autor by ho/ju predsa nenechal zrovna v tejto napínavej scéne umrieť. Mal by to byť detektív, ktorého si každý čitateľ obľúbi pre jeho jedinečnú a nezameniteľnú osobnosť. A keď sa povie jeho meno, hneď si vybavíte knihy, v ktorých bojoval v mene zákona s nasadením vlastného života, a tiež toho, kto napísal jeho postavu.

Krauz 3

Richard Krauz (v podaní Macieja Stuhra) vo filme Rudý kapitán.

Každá severská krimi, ktorú som si obľúbila, takého vyšetrovateľa mala. Maria Kallio, Malin Forsová, Erika Falcková a Patrick Hedström, Carl Mørck a samozrejme Harry Hole či Lisbeth a Mikael. To oni a ich vyšetrovacie metódy, postupy, osobný i kariérny rast, má vždy nalákajú na ďalšiu knihu.

Dominik Dán napísal postavu Richarda Krauza. V knihe Uzel nastupuje ešte ako zelnáč, mladé ucho. Píše sa rok 1988 a Richard povyšuje z pochôdzkára na detektíva. Pod dozorom starších kolegov Hanzela a Burgera sa z neho má stať skúsený kolega. A svoje schopnosti môže dokázať hneď v prvom prípade, pri vyšetrovaní vraždy pracovníka ropnej rafinérie.

Krauz 5

Richard Krauz vo filme Rudý kapitán.

Z tých niekoľkých kníh, ktoré som od Dominika Dána prečítala, som si určitú predstavu o ňom vytvorila. Mladé nádejné eso v svojráznej mord partie v Našom meste. Doma manželka a malá dcérka, mimo to pár príležitostných bokoviek. A príležitosť sa vždy nájde. Kým iní známi vyšetrovatelia podľahnú radšej poháriku (či fľaške) alkoholu, Ríšan sa radšej pozrie na ženské nohy v priliehavej sukni. A potom ich nasleduje.

Občas sa mu tie úlety vypomstia. Napríklad keď na ne príde manželka, alebo v knihe Básník, kedy sa stane hlavným podozrivým. Aj napriek tomu je ale Krauz sympaťák každým kúskom. Dokonalo zapadol do partie a spolu tvoria zohraný tím nebezpečný pre páchateľov zločinov v Našom meste i naše bránice.

Iba zmyslom pre humor a zvádzaním mladých žien by si úspech na polícii nezískal. Rešpekt dosiahol poctivou prácou i kontaktmi na osoby z druhej strany zákona. O tom by vás už ale mali presvedčiť detektívky Dominika Dána.

Krauz

Richard Krauz vo filme Rudý kapitán.

Pozerám na fotografie z natáčania a teším sa na ten film. Predstavovala som si Richarda inak, ale tak to asi býva so všetkými postavami, ktoré sa zrazu zo stránok kníh dostanú na filmové plátno. Vo filme Rudý kapitán si ho zahrá štyridsať ročný poľský herec Maciej Stuhr. Ale o filme si povieme niečo viac až nabudúce. Zatiaľ sa pustite do knihy, ktorá sa práve teraz dostáva na pulty kníhkupectiev.

. . .

Nezmeškali ste?

Mohlo by sa Vám páčiť

Žiadne komentáre

Zanechať odkaz

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.