O knihách romány

David Mitchell – Atlas mraků

12.1.2013

David Mitchell - Atlas mraků

Adam Ewing plaviaci sa cez Tichý oceán v polovici 19. storočia, mladý talentovaný skladateľ Robert Frobisher píšuci milencovi Sixsmithovi o pobyte v Belgicku, novinárka Luisa Rey odhaľujúca v Buenas Yerbas kauzu, ktorá už stála nejeden život, geneticky upravená jídlonoška Sonmi~451 vytrhnutá zo svojho naprogramovaného života v Papá Songa v 22. storočí a pastier Zachry v ďalekej budúcnosti na súmraku vedy a civilizácie po Páde. Alebo ak chcete, príbehy s názvami:

  • Tichomořský deník Adama Ewinga
  • Dopisy ze Zedelghemu
  • Poločasy rozpadu – První záhada Luisy Reyové
  • Hrůzostrašná muka Timothyho Cavendishe
  • Orison Sonmi~451
  • Jak to bylo u Slooshova brodu a co se pak seběhlo

Atlas mraků je poskladaný z týchto šiestich poviedok. Príbehy pracujú samotatne, ale zároveň sú navzájom určitým spôsobom prepojené. Jednotlivé scény sú rozdelené v poradí 1 – 2 – 3 – 4 – 5 – 6 – 5 – 4 – 3 – 2 – 1. Prirodzeným spôsobom koniec jednej poviedky odkazuje na nasledujúcu, čím sa celý príbeh posúva ďalej. Mnohé bude objasnené, no veľkolepý záver neočakávajte. Výsledný efekt je ale fantastický.

Na prvý pohľad ide o pomerne jednoduché deje, ale ako celok pôsobí kniha bohato a obsiahlo. Motívy sú jasné aj bez hlbšieho bádania, autor sa nevyhýba témam ako strata slobody a jej znovuzískavanie, dystopia, chamtivosť, konzum a nenásytnosť spoločnosti.

Štýl, akými sú jednotlivé epizódy napísané sa značne líši. Od cestovateľského denníku, cez romatické dopisy až po akýsi post-apokalyptický náhľad budúcnosti, ktorá v určitých bodoch pripomína skôr ďalekú minulosť. Nechýba sci-fi podané formou rozhovoru, zábavna story či novinárska detektívka. Predmety jednej doby sa ocitajú v druhej, materské znamienko v podobe kométy má nejaká postava v každom období a viaceré postavy svojej éry by určite nenapadlo v akom kontexte sa objavia o pár rokov neskôr.

Mňa najviac upútal príbeh Orison Sonmi~451. Mal najzaujímavejšiu formu a priebeh i keď pomerne pesimistický pohľad na výsledok konzumnej spoločnosti. Názvami spoločnosti sú tu nahradené i niektoré bežné veci. Čo sa týka filmového spracovania, ktoré je síce natočené pôsobivo, ale veľmi komplikovane, práve príbeh androidky Sonmi je v ňom zobrazený najmenej verne a povedala by som že je i najviac pozmenený. Ale výsledok je v oboch prípadoch viac ako skvelý.

Rozsahom a formátom ide o dlhé dielo, ktoré sa nedá prečítať na jedno posedenie. A rozhodne jedno, hoc veľmi sústredené, prečítanie nestačí. Samozrejme kniha má aj svoje chyby, ale z môjho pohľadu ide len o drobnosti, ktoré sa pri diele takého rozsahu ľahko stratia. Celkové hodnotenie je preto u mňa 9/10. Tento rok sa k nej ešte chcem vrátiť.

Autorom je anglický spisovateľ David Mitchell (1969), ktorý vyštudoval anglickú a americkú literatúru, žil v Anglicku, na Sicílii, v Hirošime v Japonsku a v súčasnosti pobýva v Írsku. Prvý román mu vyšiel v roku 1999 pod názvom Ghostwritten (česku Hybatelé, 2005) a už za ten získal ocenenia. Nasledovali knihy number9dream (2001, česky sencislo9, 2010), Cloud Atlas (2004, česky Atlas mraků, 2006), Black Swan Green (2006, Třináct měsíců, 2007) a The Thousand Autumns of Jacob de Zoet (2010, česky 1000 podzimů Jacoba de Zoeta, 2013).

Atlas mraků (orig. Cloud Atlas) vydali nakladateľstvá BB/art (2006, vypredané) a Mladá fronta (2012), 492, resp. 504 strán, preklad Jana Housarová, ISBN 80-7341-940-8 a 80-204-2669-7. Túto i ďalšie knihy nájdete na www.abcknihy.sk.

K filmovému spracovaniu vznikla aj mapa charakterov, ktorá vám možno trochu viac objasní niektoré prepojenia.

Trailer na film

Mohlo by sa Vám páčiť

Žiadne komentáre

Zanechať odkaz

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.