O knihách romány

David Mitchell – Atlas mraků

12.1.2013

David Mitchell - Atlas mraků

Adam Ewing plaviaci sa cez Tichý oceán v polovici 19. storočia, mladý talentovaný skladateľ Robert Frobisher píšuci milencovi Sixsmithovi o pobyte v Belgicku, novinárka Luisa Rey odhaľujúca v Buenas Yerbas kauzu, ktorá už stála nejeden život, geneticky upravená jídlonoška Sonmi~451 vytrhnutá zo svojho naprogramovaného života v Papá Songa v 22. storočí a pastier Zachry v ďalekej budúcnosti na súmraku vedy a civilizácie po Páde. Alebo ak chcete, príbehy s názvami:

  • Tichomořský deník Adama Ewinga
  • Dopisy ze Zedelghemu
  • Poločasy rozpadu – První záhada Luisy Reyové
  • Hrůzostrašná muka Timothyho Cavendishe
  • Orison Sonmi~451
  • Jak to bylo u Slooshova brodu a co se pak seběhlo

Atlas mraků je poskladaný z týchto šiestich poviedok. Príbehy pracujú samotatne, ale zároveň sú navzájom určitým spôsobom prepojené. Jednotlivé scény sú rozdelené v poradí 1 – 2 – 3 – 4 – 5 – 6 – 5 – 4 – 3 – 2 – 1. Prirodzeným spôsobom koniec jednej poviedky odkazuje na nasledujúcu, čím sa celý príbeh posúva ďalej. Mnohé bude objasnené, no veľkolepý záver neočakávajte. Výsledný efekt je ale fantastický.

Na prvý pohľad ide o pomerne jednoduché deje, ale ako celok pôsobí kniha bohato a obsiahlo. Motívy sú jasné aj bez hlbšieho bádania, autor sa nevyhýba témam ako strata slobody a jej znovuzískavanie, dystopia, chamtivosť, konzum a nenásytnosť spoločnosti.

Štýl, akými sú jednotlivé epizódy napísané sa značne líši. Od cestovateľského denníku, cez romatické dopisy až po akýsi post-apokalyptický náhľad budúcnosti, ktorá v určitých bodoch pripomína skôr ďalekú minulosť. Nechýba sci-fi podané formou rozhovoru, zábavna story či novinárska detektívka. Predmety jednej doby sa ocitajú v druhej, materské znamienko v podobe kométy má nejaká postava v každom období a viaceré postavy svojej éry by určite nenapadlo v akom kontexte sa objavia o pár rokov neskôr.

Mňa najviac upútal príbeh Orison Sonmi~451. Mal najzaujímavejšiu formu a priebeh i keď pomerne pesimistický pohľad na výsledok konzumnej spoločnosti. Názvami spoločnosti sú tu nahradené i niektoré bežné veci. Čo sa týka filmového spracovania, ktoré je síce natočené pôsobivo, ale veľmi komplikovane, práve príbeh androidky Sonmi je v ňom zobrazený najmenej verne a povedala by som že je i najviac pozmenený. Ale výsledok je v oboch prípadoch viac ako skvelý.

Rozsahom a formátom ide o dlhé dielo, ktoré sa nedá prečítať na jedno posedenie. A rozhodne jedno, hoc veľmi sústredené, prečítanie nestačí. Samozrejme kniha má aj svoje chyby, ale z môjho pohľadu ide len o drobnosti, ktoré sa pri diele takého rozsahu ľahko stratia. Celkové hodnotenie je preto u mňa 9/10. Tento rok sa k nej ešte chcem vrátiť.

Autorom je anglický spisovateľ David Mitchell (1969), ktorý vyštudoval anglickú a americkú literatúru, žil v Anglicku, na Sicílii, v Hirošime v Japonsku a v súčasnosti pobýva v Írsku. Prvý román mu vyšiel v roku 1999 pod názvom Ghostwritten (česku Hybatelé, 2005) a už za ten získal ocenenia. Nasledovali knihy number9dream (2001, česky sencislo9, 2010), Cloud Atlas (2004, česky Atlas mraků, 2006), Black Swan Green (2006, Třináct měsíců, 2007) a The Thousand Autumns of Jacob de Zoet (2010, česky 1000 podzimů Jacoba de Zoeta, 2013).

Atlas mraků (orig. Cloud Atlas) vydali nakladateľstvá BB/art (2006, vypredané) a Mladá fronta (2012), 492, resp. 504 strán, preklad Jana Housarová, ISBN 80-7341-940-8 a 80-204-2669-7. Túto i ďalšie knihy nájdete na www.abcknihy.sk.

K filmovému spracovaniu vznikla aj mapa charakterov, ktorá vám možno trochu viac objasní niektoré prepojenia.

Trailer na film

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.