CZ a SK O knihách poviedky a novely

Daniel Kubec – Rodina, rakovina, rozklad

10.2.2013

Daniel Kubec - Rodina, rakovina, rozklad Meno Daniel Kubec som prvýkrát zaregistrovala v súvislosti s jeho debutom Štěně bez oušek (Beletris, 2012). Len som sa k nej ešte nedostala, nejak si hovorím, že o takej téme sa nedá čítať kedykoľvek. A tak som aspoň siahla po ďalších dvoch autorových zbierkach poviedok.

Zbierku Rodina, rakovina, rozklad spája spoločný dej. Otec s rakovinou, ktorej podľahne. Jeho odchod zasiahol manželku a dvoch synov, každý z nich sa s tým musí vyrovnať po svojom. Utápať sa v smútku, spomínať a nedovoliť si normálne žiť, alebo naopak prijať to ako fakt a ísť ďalej. Mladší syn, v teenagerovskom veku je otcovou smrťou zasiahnutý najviac. Sila poviedok spočíva najmä v jeho myšlienkach, pohľade a rozhovoroch.

Poviedky sú úprimné a realistické. Ukazujú čo smrť v dôsledku rakoviny môže s rodinou spraviť. Ako sa k nej členovia rodiny môžu postaviť a ako sú ovplyvnené ich vzájomné vzťahy. Spoločný smútok ich môže zblížiť, alebo naopak odcudziť.

Z trochu silnejšieho súdka sú kratšie Negatívní povídky. Vyšli minulý mesiac a ak by som ich mala opísať jediným slovom, tak asi drsné. Rozhodne nejde o čítanie pre každého, ale to neznamená, že nestoja za pozornosť. Daniel Kubec je jednoducho svojský autor, ktorého tvorba vám buď sadne, alebo siahnete radšej po niečom miernejšom. Ja osobne som teraz na Šteně bez oušek zvedavá ešte viac.

Zbierky poviedok Rodina, rakovina, rozklad aj Negativní povídky vyšli v elektronickej podobe a kúpite ich na www.youngbooks.cz.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.