O knihách populárne náučné

Dan Roam – Nápady na ubrousku

15.4.2011

„Vizuální myšlení znamená využít naši přirozenou schopnost vidět – a to jak normálníma očima, tak i „vnitřním zrakem“ – a díky této schopnosti přicházet na nápad které jinak nejsou vidět, přicházet na tyto nápad rychle a intuitivně a potom se o tyto nápad podě­lit s ostatními způsobem, kterému budou rozumět.“

Nemusíte byť veľmi kreatívny. Nemusíte dokonca ani vedieť krásne kresliť. Základne tvary totiž zvládne každý. A vďaka tomu dokážete s trochou cviku prezentovať oveľa pútavejšie a zaujímavejšie. Stačí papier a pero, alebo fixka s tabuľou. Začnete s niečím tak jednoduchým ako je kruh či štvorec do ktorého zapíšete kľúčové slovo. A to začnete rozvíjať.

Sami budete prekvapený ako jednoducho to nakoniec pôjde, ale hlavne uvidíte riešenia aj z iného pohľadu, predstavíte si vzťahy, nájdete súvislosti ktoré vám možno doposiaľ unikali.

Vďaka knihe Nápady na ubrousku si jednoduchým a zrozumiteľným spôsobom osvojíte schopnosť zobrazovať zložitejšie projekty prehľadnou formou (ne)obyčajných kresieb, náčrtkov a obrázkov.

Autor vás najprv zoznámi s myšlienkou, objasní základné body ktorým sa potom venuje veľmi podrobne. Všetko ukazuje na praktických príkladoch a hlavne obrázkoch, ktoré dokáže nakresliť každý.

Dovolím si „vypichnúť“ a citovať základné body z knižky:

  • Dívat se = Shromažďovat a přezkoumávat
  • Vidět = Vybírat a třídit
  • Představit si = Vidět něco, co ve skutečnosti není
  • Ukázat = Všechno objasnit

Šest způsobů vidění: kdo/co, kolik, kde, kdy, jak a proč

„Pokud šesti různými způsoby vidíme, má smysl šesti různými způsoby také ukazovat.“

  • Pravidlo <6><6>

„Jakýkoli problém, který dokážeme vidět (a který dokážeme rozčlenit do základních otázek 6O), můžeme také ukázat, a to reprezentací stejných otázek 6O.“

SQVID – Simply, Quality, Vision, Individual, Delta

  • Jednoduchý – Rozpracovaný
  • Kvalitativní – Kvantitativní
  • Vize – Provedení
  • Jednotlivé – Srovnání
  • Změna – Status quo

Zhrnutie a hodnotenie. 10/10

288 strán nie je dlhé čítanie. Hoci sa dá kniha zvládnuť za jedno popoludnie, neodporúčam to. Vezmite ju postupne. Nechajte niektoré nápady uležať v hlave. Priebežne si ich zapisujte, prípadne sa k nim po čase vráťte. Majte po ruke papier a ceruzku a hľadajte spojitosti s vaším oborom či prácou. Nápady na ubrousku si priam žiadajú čítať viac krát.

Čím sa Nápady na ubrousku hodia pre mňa, ako študentku?
Na seminárky a písomné práce.  Nemám problém napísať dlhé ani krátke, často krát aj viem o čom chcem písať. Problém je, že tomu neviem dať formu a hlavne ako a kde začať. Už počas čítania knihy som sa snažila niektoré nápady aplikovať na niektoré referáty, ktoré musím v najbližších dňoch aspoň začať písať, a sama som bola prekvapená, ako moc mi jednoduché zakreslenie základných geometrických tvarov a zodpovedania šiestich základnych otázok pomôže uľahčiť celé spracovanie.

Nápady na ubrousku sú pre mňa niečo ako metóda GTD. Celý koncept (zatiaľ) nevyužijem ale mnohé myšlienky viem aplikovať k mojej spokojnosti.

www.thebackofthenapkin.com

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.