CZ a SK O knihách poviedky a novely

Čítam aj na materskej I

18.4.2017

Myslela som si, že nejakú dobu potrvá, než sa dostanem ku knihám, no ukázalo sa, že kojenie zaberá toľko hodín, až by bola škoda to nevyužiť. S bábätkom v tak tesnom objatí sa totiž veľa vecí robiť nedá. Môžem naňho pozerať, čo robím stále dosť dlho, lebo je to pohľad nádherný. Môžem sa najesť, čo vyžadovalo trošku praxe, ale už to zvládam. No časovo je to záležitosť na pár minút. Môžem prejsť v mobile všetky sociálne siete, čo ma prestalo baviť pomerne rýchlo, pretože za dve hodiny sa tam toho až tak veľa neudeje.

A tak čítam. Čítam dokonca tak moc, že ako darček za pôrod mi manžel objednal nový Kindle. Biely. Dúfam, že príde čo najskôr, súčasný Paperwhite je už trošku pomalší. A možno by ho stačilo iba preinštalovať, ale nový sa u mňa nestratí, aspoň môžem mať jeden v detskej na denné kojenie a druhý v spálni na nočné. Praktické.

Za prvý týždeň doma som prečítala štyri knihy a dve rozčítala. Dnes spomínam tri e-knihy, ale odporúčam aj poviedky Moudré z nebe od Richarda Skoleka.

Emma Hooper – Etta a Otto a Russell a James

83 rokov nie je dôvodom sedieť doma. Etta sa v tomto veku rozhodne, že chce vidieť oceán. Zobudí sa skôr, zoberie pár vecí, pušku a pevné topánky a vydá sa na viac ako 3 000 kilometrov dlhú cestu. Jej manžel Otto zatiaľ trpezlivo čaká doma. Varí, tvorí a spomína. Spomína aj Etta, aj ich sused Russell.

Etta a Otto a Russell a James je milý, jemne lyrický a pohodový román o ceste, rodine, spomienkach a minulosti. Má správnu feel-good atmosféru, číta sa príjemne, postavy sú sympatické, prostredie Kanady očarujúce. Bola náhoda, že som v noci otvorila práve túto e-knihu, ale po prvej kapitole som vedela, že toto bude príjemná cesta. Dočítané na druhý deň, ale dobrý pocit z nej mám doteraz.

4/5

Bianca Bellová – Jezero

Wow. Ani neviem, čo som od Jezera očakávala, ale rozhodne nie to, čo sa mi dostalo. Surové, nie veselé, no svojim spôsobom podmanivé čítanie. Nevedela som sa od nej odtrhnúť.

Jezero mapuje životný príbeh chlapca Namiho. Od jeho detstva a prvých spomienok až po rannú dospelosť. Je to zároveň príbehom o úpadku života v okolí jazera. O jeho obyvateľoch, nešťastných osudoch i zničených životoch. Nádej v nedohľadne, okolie spustošené. Púšť požiera stále väčšie plochy, jazero sa stráca, už dávno nie je životodarným prostredím.

Bianca Bellová si ma už získala knihami Celý den se nic nestane a Mrtvý muž, ale Jezero, to je niekde úplne inde. Vyššie. Potvrdila mi to, čím som si už dávno istá, a to že český autori majú čo povedať a vedia to povedať dobre. Jezero nie je pre každého, ale keď sa odhodláte, pohltí vás. Za zmienku stojí, že je Knihou roka v tomto ročníku cien Magnesia Litera.

5/5

Sára Vybíralová – Spoušť

Som trochu zmätená. Spoušť vydalo nakladateľstvo Host, ktorých knihy milujem. Spoušť je kniha českej autorky a s tými mám samé pozitívne skúsenosti. A aj napriek tomu je Spoušť kniha, ktorá ma vôbec neoslovila. A nebavila. Dokonca aj na to, ako bola krátka, tak som sa musela premáhať, ale chcela som ju mať čo najskôr za sebou, aby som sa mohla pustiť do ďalšej knihy.

Na druhej strane musím pochváliť jazyk. Páčilo sa mi, ako autorka skladala vety, aké slová vyberala, opisy, ako sa pohrala s jazykom. To ma zaujalo. Ale príbehy samé o sebe už menej. Niektoré trošičku viac, niektoré trošičku menej, vo výsledku sa ale žiadne nadšenie nekonalo.

3/5

You Might Also Like

6 komentárov

 • Reply pampeliškové chmýří 19.4.2017 at 06:56

  🙂 Na Jezero už se nějaký ten pátek chystám a Ette a Otta jsem si přidala na seznam.

  A ze Spouště jsem byla podobně rozpačitá. Četla jsem do školy jen pár povídek a myslím, že po nějakém pokusu jsem zbytek ani nedočítala, protože mi nakonec všechny povídky přišly dost podobné a možná trochu zbytečně bezvýchodné.

  • Reply Orvokki 19.4.2017 at 11:17

   Máš pravdu, poviedky sú si naozaj veľmi podobné. Iné postavy, trošku iné prostredie, ale prakticky stále to isté. Trošku ma to sklamalo, naozaj som v kombinácií Host + česká autorka čakala viac.

   Jezero dlho neodkladaj, je to naozaj výborné čítanie. 🙂

 • Reply L 21.4.2017 at 20:57

  Na Jezero sa teším, odkedy som ho prvý krát zazrela a dúfam, že ma nesklame.

  Môj kindle bol tiež chvíľu spomalený, ale akosi sa obnovil (celý ten proces, keď na obrazovke nabehne logo kindle, človek čítajúci pod stromom). A potom sa začal akosi vždy po čase takto samovoľne obnovovať.
  Biely vyzerá krásne, ale mne je aj tak najviac smutno za 4kou, ktorá mala tlačidlá, prišli mi praktickejšie čo sa týka „obracania strán“… Nanešťastie sa mi na nej pokazil displej:/

  • Reply Orvokki 23.4.2017 at 10:15

   Ja mám aj trojku, Keyboard a máš pravdu, tam tie tlačidla boli praktické na otáčanie strán. Ale Paperwhite s podsvietením je predsa len lepší na čítanie v noci a za šera. 😀
   Ja keď budem mať nový, skúsim ho preinštalovať, ono je tam už docela dosť e-knih, tak to nestíha asi. Ale funguje stále, tak som rada, že vydrží roky.

   • Reply L 23.4.2017 at 18:11

    Pravdupovediac, nikdy som neuvažovala nad kúpou čítačky s podsvietením:D cítila by som sa, akoby som čítala z tabletu/notebooku, aj keď by mi to zrejme menej „ťahalo“ oči.
    Po novom som spozorovala, že viac akoby seká, keď používam kindle slovník pri anglických knihách – ak je za slovom napr. pomlčka, automaticky to vyhľadáva na internete, tuším toto vyhľadávanie prišlo pred niekoľkými mesiacmi s updateom. Budem to sledovať:D

    • Reply Orvokki 24.4.2017 at 08:12

     Môžem ťa ubezpečiť, že podsvietenie prakticky ani nepostrehneš. Vôbec to neťahá oči ako tablet/mobil, je to naozaj veľmi prirodzené. Len si zrazu uvedomíš, že je šero, alebo rovno tma a ty si stále môžeš čítať. 😀

  Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.