O knihách

Cilla a Rolf Börjlindovci v Martinuse

8.11.2015

DSC_7403

Cilla a Rolf Börjlindovci sú švédska autorská dvojica, ktorá na náš knižný trh vtrhla pred dvoma rokmi s krimi Skočný príliv. Pred pár dňami vyšla tretia kniha zo série s Oliviou Rönningovou a Tomom Stiltonom v hlavnej úlohe. Temný úsvit prišli autori predstaviť do Bratislavy osobne. Tam som nemohla chýbať aj napriek tomu, že sériu som začala čítať až v autobuse na ceste na autogramiádu.

Beseda sa konala v kníhkupectve Martinus na Obchodnej v priestoroch príjemnej kaviarne Foxford. Počas necelej hodiny autori zodpovedali otázky Juraja Šlesára.

Cilla a Rolf Börjlindovci sú povolaním scenáristi. Ak ste sledovali seriál Beck inšpirovaný postavami Martina Becka a Gunvalda Larssona z knižnej série, ktorú napísali Per Wahlöö a Maj Sjöwall, tak vedzte, že za scenárom stála práve táto dvojica. Takže celkom logicky prvé otázky viedli k tomu, aký je rozdiel medzi písaním scenárov a čo ich vlastne viedlo k napísaniu kníh.

Celkom sa mi páči, že za hlavnú postavu si nevybrali ostrieľaného detektíva. Olivia je študentka na policajnej akadémii a Tom… no ak ste knihy nečítali, mohol by to byť spoiler. Ak ste na besede boli, tak vám bol prezradený. Obe postavy sú veľmi rozdielne, spoločensky, vekom i skúsenosťami, takže tvoria zaujímavú dvojicu.

Ako to už v severských detektívkach býva, ani tu sa autori nevyhýbajú aktuálnym spoločenským otázkam a problémom, ktoré sa vo Švédsku vyskytujú. Napríklad v Temnom úsvite je to rasizmus ale i hejterstvo na internete.

Švédsko je, okrem iného, známe aj tým, že za viacerými krimi sériami stoja práve autorské dvojice. Okrem spomínaných sú to napríklad aj Michael Hjorth a Hans Rosenfeldt, Per Odebrant a Joel Ohlsson, Anders Roslund a Börge Hellström, Lars Kepler a ďalší. Cilla vysvetlila, v čom to môže byť a že autorské dvojice sú populárne aj v oblasti písania scenárov. Zdôraznila aj skutočnosť, že krimi žáner je pomerne náročný, ak majú spolu fungovať postavy, prostredie, zápletka a všetky detaily, ktoré robia detektívku žiadanou a pútavou. V tomto smere je písanie v dvojici výhodou.

Obaja autori sa podelili aj so svojim procesom tvorby novej knihy a prezradili, že už sa rozprávajú o ďalšej. Príjemným prekvapením bola i novinka, že nedávno skončili prípravy seriálu podľa prvej knihy. Skočný príliv by sa do švédskej televízie mal dostať na jar budúceho roka. Scenáristi, ktorý napísali knihu a k nej následne scenár? Tak to som zvedavá.

DSC_7396 DSC_7435 DSC_7433 DSC_7427 DSC_7421 DSC_7419 DSC_7417 DSC_7416 DSC_7410 DSC_7406 DSC_7401 DSC_7449 DSC_7447

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply “Preskočte to.” Alebo radšej nie… | Orvokki's blog 23.11.2015 at 20:38

    […] je detektívka, ktorú majú na svedomí manželia a scenáristi Cilla a Rolf Börjlindovci. Sympatický pár si za hlavné postavy vybral pomerne netradičné osobnosti. Od začiatku sa stretávame so […]

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.