Adamkova knižnica O knihách

Čiernobiely Horáček

14.10.2018

Noc je čierna. Sneh je biely. Mačka je čierna. Mlieko je biele. Vták je čierny. Hus je biela. A zebra? Tá je čiernobiela.

What is black and white? je ďalšia u nás obľúbená kniha od Petra Horáčka. Každý dospelák, ktorý si ňou listuje prvýkrát, je na konci prekvapený skvelým spracovaním.

Každá ďalšia strana je totiž o pár milimetrov užšia než predošlá a striedaním čiernej a bielej sa na konci zobrazí telo čiernobielej zebry. V podobnom duchu sú aj ďalšie jeho knihy, napríklad Time for Bed alebo Strawberries are red. Skrátka hravé, jednoduché, no geniálne. A ilustrátorský rukopis Petra Horáčka sa nezaprie.

Veľké písmenka a jednoduché ilustrácie zaujmú aj prvých samočitateľov. U Adamka je teraz zaujímavejšie ukazovanie obrázkov, pomenovanie a ideálne i aký zvuk vydáva. Knižku máme krátko, len nejaký mesiac, ale okamžite získala čestné miesto medzi obľúbenými.

Na knihách Pera Horáčka je nevýhoda, že v češtine ich vyšlo iba pár a tie ani nie sú v tak originálnom spracovaní. Je to trochu pochopiteľné, náklady sú určite vyššie než na obyčajný papier. Veľa detí sa tak vôbec nestretne s podobne spracovanými leporelami, čo je obrovská škoda. Rodičia sa toho ale nemusia báť, aj keď anglicky nerozprávate, vždy môžete text dieťaťu hovoriť v rodnom jazyku. Alebo si vymýšľať svoj. Ilustrácie samé o sebe povedia veľa a neverím, že s pár anglickými slovíčkami, ktoré prípadne z knihy pochytia, by mali neskôr problém.

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Čítanie na dobrú noc – Orvokki's blog 23.4.2019 at 20:59

    […] obdivovať jeho genialitu pri tvorbe detských kníh. Poznáte jeho Strawberries are red alebo What is black and white? Time for Bed je s rovnakou pointou. Každou stranou sa skracuje šírka strany a na konci je […]

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.