Adamkova knižnica O knihách

Choo choooo, tutúúúú

10.10.2018

Knihu Choo Choo som mala vo výbere Adamkových najobľúbenejších kníh v prvom roku. Toto nádherne ilustrované a hravé leporelo od Petra Horáčka sa úspešne dostane aj do výberu v roku a pol, ktorý pribudne na blog o týždeň. Dnes vám ukážem iba túto knihu.

Najlepšie knihy pre deti okolo prvého roka

Ja: Choo, choo, off we go.
Adamko: pff pff
Ja: Puff, puff, through the woods

Choo Choo je o vláčiku, ktoré cestuje. Cez lesy, po moste, do tunela a von až na pláž. Choo choo je prvá kniha, u ktorej začal Adamko dopĺňať pokračovanie. Najprv hneď ako som otočila na „tú jeho“ stranu, teraz to už robí automaticky, pretože si pamätá, čo nasleduje.

Každá strana začína nejakým citoslovcom. Choo choo, puff puff, clack clack… A nasleduje činnosť, kadiaľ vláčik ide. Doplnené krásne farebnou ilustráciou a vyrezanými stranami. Adamko v 18 mesiacoch pozná a opakuje troje zvolania, tie ostatné sú ešte celkom náročné (rumble rumble alebo clack clack).

Po dočítaní otočí na poslednú stranu a ukazuje znak ešte. Takto stále dookola i desaťkrát. A poobede znova. A a druhý deň opäť. Bolo obdobie, kedy sme nič iné nečítali. Netuším, aké kúzlo Petr Horáček namiešal do obrázkov, ale funguje. Na malé batoľa funguje dokonalo.

Ako som sa opakovaným čítaním naučila text naspamäť aj bez toho, aby som ho videla, nedávno som ostala zarazená zmenou. Boli sme v našej obľúbenej Dlouhej punčochce a Adamko z toho množstva nádherných kníh, ktoré tam majú, zamieril k tejto, ktorú má doma. Ale tak je to jeho výber, nechala som ho a išla som mu ju čítať. Aké prekvapenie nastalo na poslednej strane, kde je iný text!

Neskôr mi sám Petr Horáček prezradil, že pre americký trh ho naozaj upravil. My máme knižku objednanú  bookdepository, tak si k nám našla cestu. V našich obchodoch väčšinou narazíte na pôvodnú verziu, kde je „We’ve arrived at the seaside“.

Na zadnej strane knihy môžete objaviť vekové odporúčanie 2 až 5 rokov, ale tak ako to už pri detských veciach býva, je to najmä kvôli bezpečnosti (zaoblené strany a výrezy v stranách). Adamko je dôkazom, že už ročné dieťa si ju vie mimoriadne obľúbiť a veľa sa z nej naučiť. Uňho prebudila lásku k vláčikom a zvolaniu tutúúú, ktoré hovorí smerom k všetkým vláčikom, reálnym i kresleným, občas i šalinám a občas i len tak, pre radosť.

Choo choo je Adamkova najdôležitejšia a najobľúbenejšia kniha v období medzi dvanástym a osemnástym mesiacom. A myslím, že ešte nejakú dobu záľuba potrvá, pretože ju stále vidím v jeho rukách, stále ňou listujeme a čítame, a stále ju nachádzam rôzne po byte, podľa toho, kde si knižkou sám listoval.

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Šesť predvianočných knižných tipov od Adamka – Orvokki's blog 22.11.2019 at 15:05

    […] pláž. Najobľúbenejšia kniha od Petra Horáčka, ktorú máme. O knižke som písala i v tomto […]

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.