CZ a SK O knihách

Cestuj šikovne, lacno a často

18.3.2019

Do světa. Cestujte chytře, levně a často

Podtitul skoro ako na rýchly recept z mimibazaru, ale po prečítaní môžem skonštatovať, že do bodky platí. Hana Machalová je presne ten typ ženy, ako by ste si cestovateľku vôbec nepredstavovali. Zamestnaná, vydatá, deti, bežný príjem a fulltime práca, ktorú digitálni nomádi nerobia, bydlisko ďaleko od letiska v malom meste.

Ale ona chce cestovať a tak si v štyridsiatke povedala, že než čakať „na vhodnú príležitosť“, proste niekam pôjde. No vlastne už z minulosti mala celkom bohaté skúsenosti, ale to “pravé” cestovanie začala až v dospelosti. Naučila sa vyhľadávať lacné letenky a cestovné lístky, zistila sa, ako sa ubytovať lacno, prepočítala si, ako čo najlepšie využiť dovolenku so štátnymi sviatkami a víkendmi, a cestuje. Pochopila, kde môže ušetriť i prečo sa cestovné kancelárie (tamer) neoplatia.

Že jej manžel vášeň pre cestovanie nezdieľa? Nevadí. Sama, s partiou, inými členmi rodiny, kamarátmi… aj keď ju kde kto odhovára, nechápe a krúti hlavou, vždy sa nejaký parťák na cesty nájde. Precestovala a získala už toľko skúsenosti, že teraz o nich prednáša a najnovšie má i knižku Do světa. V nej sa o svoje skúsenosti delí s každým, kto cestovať chce, no myslí si, že s jeho prácou, príjmom či rodinnými záväzkami to proste nie je možné. 

Hana sa veľmi dobre naučila používať internet a nešetrí tipmi na skvelé stránky. Tu ma len mrzí, že na konci knihy nie je ich prehľad, pretože začínajúcim cestovateľom by veľmi pomohol. Pomôže vám tiež nájsť argument na väčšinu vašich strachov, obáv a dôvodov, prečo nikam neísť aj keď po tom vlastne túžite. Kniha rozhodne nepomôže skúseným cestovateľom, tým, ktorí nemusia obracať každú korunu a cestujú podľa chuti a tým, čo cestovať vôbec nechcú. Na 100 % nezaujme ani tých, ktorí si na ceste chcú oddýchnuť fyzicky aj psychicky. Tí sa síce pár rád dozvedia, ale aj tak budú musieť hľadať lepšie riešenie pre seba.

Autorka je v tomto totiž skromná a sama niekoľkokrát zdôrazňuje, že samotný pobyt hocikde je pre ňu dôležitejší než fakt, že sa z cesty vráti v noci z nedeľu na pondelok a príde do práce celá dolámaná. Nevadí jej jednoduché ubytovanie ani zdieľanie izby s inými ľuďmi. My, čo si radi oddýchneme a po dovolenke sa chceme vrátiť fyzicky v poriadku a máme radi súkromie, pohodlnú posteľ a určitý komfort, cestujeme trošku inak. Možno menej často, ale za mňa radšej jedna lepšia dovolenka/výlet/pobyt každé dva mesiace než dve slabšie každý mesiac.

Ale to je samozrejme na každom, čo mu vyhovuje a aké sú jeho priority, čo od cestovania očakáva a ako sa chce po dovolenke cítiť. Či chce väčšie pohodlie a napríklad i zanechať menšiu ekologickú stopu (lacné letenky a víkendové pobyty každý mesiac krížom krážom po Európe životnému prostrediu určite neprospievajú) alebo je túžba po cestovaní tak veľká, že sa využíva naozaj každá príležitosť a na kvalitu služieb sa veľmi nehľadí.

Ak cestovať chcete, nikdy ste za hranicami neboli a nikto vám nechce robiť spoločnosť, knihu odporúčam všetkými desiatimi. Ak vám deti vyleteli z hniezda a vy chcete využiť čas k cestovaniu, ktoré vás vždy lákalo, no nikdy nebola príležitosť, určite si knihu kúpte. Ak vás nebavia dvojtýždňové all inclusive pobyty v resorte počas najvyššej turistickej sezóny, no neviete, ako cestovať inak, je to výborný odrazový mostík. Ak vám nestačí jedna letná dovolenka, na ktorú šetríte celý rok, áno, i v tomto prípade vám Hana Machalová pomôže. 

Popozerajte aj, či autorka nemá v okolí prednášku a sledovať ju môžete aj na FB stránke Snadno do světa.

Fotky, milé ilustrácie, pútavý text a užitočné rady overené na mnohých cestách. Časom mi trošku vadilo častejšie sa opakovanie, ale bude to aj tým, že nám cestovanie nie je cudzie a tie informácie nepotrebujem počúvať viackrát, neohúri ma akčnou cenou za letenku, keďže sama viem, aké lacné bývajú a nespraví na mňa dojem výčtom miest, kde všade bola. No knižku určite chválim a odporúčam, aj keď pre mňa osobne nebola až tak prínosná a s manželom sme iný typ cestovateľov. Pretože viem o veľa ľuďoch aj v najbližšom v okolí, ktorým určite pomôže, takže ju posielam v rodine ďalej a snáď im pomôže prekonať strach niekam vycestovať.

Knihu Do světa napísala Hana Machalová. V roku 2019 vydalo nakladateľstvo BizBooks. 272 strán.

Za poskytnutie knihy k recenzii ďakujem vydavateľstvu Albatros Media.

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Lucy 6.11.2020 at 09:27

    Knížku jsem sice nečetla, ale měla jsem tu příležitost s paní Machalovou vycestovat na jednodenní výlet do Rakouska (když se ještě mohlo). Je to velmi sympatická a inspirující žena, plná zajímavých příběhů z cest.

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.