Adamkova knižnica O knihách

Cestuj prstom

11.6.2019

Poznáte dotykové leporelá? Ja som sa viac stretávala s tými, kde časť strany bola z iného materiálu a napodobňovala napríklad trávu, srsť, šupinky alebo nejaký povrch. Ale v pár knižkách som už narazila aj na rôzne drážky, po ktorých môžu deti chodiť prstom.

A Adam sa dostáva do veku, kedy tomu začína rozumieť a motoriku už začína natoľko zlepšovať, že je schopný prejsť prstom po celom výreze a takmer nevyjsť von. Preto má novinky Cestuj prstem z Albatrosu zaujali.

V knižkách, ktoré máme, sú totiž výrezy len malé a nie úplne vhodné pre začiatočníkov. Cestuj prstem má ale väčší formát a drážka sa nesie celou knižkou, zľava doprava. Niekde sa vlní jemne, inde trošku viac a na ďalšej strane spraví kolečko. Výrez je dostatočne veľký a na úplne prvé trénovanie a rozvoj jemnej motoriky mi príde perfektný. Však i Adam už po týchto knihách siahá často a baví ho cestovať prstom po stranách.

Knižky sú v edícii dve, jedna je na tému more (V moři) a druhá je záhradná (V zahradě). Každá má desať strán, milé ilustrácie, jednu plynulú drážku cez celú dvojstranu a jednoduché úlohy na hľadanie alebo počítanie. Samozrejme prispôsobovené batoľatám od dvoch rokov, takže počítanie do troch alebo hľadanie zvierat.

 • Co všetko najdeš v rybníce?
 • Spočítáš včely?
 • Najdeš oranžového kraba?

Ilustrácie sa nijako nerušia, neprekrývajú, sú prehľadne rozmiestnené, takže veková kategória od dvoch rokov určite sedí. Ak má dieťa naozaj rozvinutú jemnú motoriku, tak i skôr, strany sú pevné, vydržia.

Čo ma zarazilo v knižke V zahradě, je použitie slova „všecko“ namiesto „všechno„. Myslela som si totiž, že je hovorové, ale zistila som, že sa radí medzi spisovné. I tak mi to ale príde dosť nezvyčajné použitie. V moři mi pre zmenu nesedí, že vo vete je „Oceánem majestátně pluje obrovitý plejtvák.“ no na obrázku je pomenovaný ako veľryba. Dvojročné deti si to neuvedomia, ale ja keď je to Adamkovi čítam, tak mi to strašne bije do oči.

Celkovo mi text príde akýsi neprirodzený, takže ho beriem len ako inšpiráciu a vymýšľam si vlastný. Raz hľadáme palmu, druhýkrát hviezdicu. Alebo farby, na tie je to tiež výborná knižka. Len počítanie Adama zatiaľ neberie, tak ešte nepočítame.

Ale ak si odmyslím text, tak sú to obe skvelé knižky, ktoré spĺňajú účel. Bavia nás ilustrácie a Adama baví chodiť prstom po drážkach. Trénuje jemnú motoriku a tá je dôležitá. Baví ho sýkorka, pretože sýkorky máme na záhrade a dve sú aj v knižke Ptáci našich zahrad, ktorú má tiež rád. Bavia ho včely, to vždy ukazuje na seba, pretože ja robím „bzzz“ a prstom ho šteklím po brušku. A to ho baví. Skrátka také hravé čítanie. Také nás baví.

Za poskytnutie knihy k recenzii ďakujem vydavateľstvu Albatros Media.

You Might Also Like

2 komentáre

 • Reply Kam ses schovala, lištičko? – Orvokki's blog 12.6.2019 at 20:25

  […] dosť úzke, Adamkovi sa po nich ešte zle chodí, v tomto sú preňho zatiaľ lepšie leporelá Cestuj prstem o ktorých som písala […]

 • Reply Interaktívne knihy pre batoľa – Orvokki's blog 15.9.2019 at 21:48

  […] prstom. My sme si doma obľúbili V moři a V záhradě, o ktorých som písala pred štvrť rokom tu.  Každá má desať strán, jemné ilustrácie, jednu plynulú drážku cez celú dvojstranu […]

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.