CZ a SK napätie O knihách

Český thriller z prostredia špeciálnej pátracej jednotky

9.6.2016

Lovci lebek WEB

Autor: Hana Hindráková, Jiří Johánek
Názov: Lovci lebek
Rok vydania: 2016
Vydavateľ: Grada
Počet strán: 224

. . .

Keď pred desiatimi rokmi Jaroslav s kolegom Lukášom zastavovali rýchlo idúce Audi, netušili, aký tragický koniec to bude mať. Ani po takom čase si Jaroslav úplne neodpustil smrť svojho dobrého kamaráta.

Desať rokov myslel Jaroslav na pomstu než sa mu naskytla príležitosť. V oddiele Lovcov lebiek by sa k ukrajinskej mafii, ktorá stála za Lukášovou smrťou, mohol priblížiť. Pokiaľ si to dovtedy nepokazí sám. Dlhy narastajú, manželka nemá ďaleko k rozvodu a alkoholu by tiež mohol vypiť menej. Obzvlášť v pracovnej dobe. A do toho nájomný vrah, ktorý hľadá rovnakých ľudí, ako Jaroslav s kolegami. No na rozdiel od policajtov ich nechce živých, ale mŕtvych.

Na parkovišti přes ulici Klatovská, odkud je dobře vidět na vrata borské věznice, Jaroslav zastavil a vyčkával ve své oktávii. Zapálil si doutník, nervózně potáhl a tmavomodrýma očima důkladně sjížděl bránu věznice. Potom nedočkavě poklepal na ciferník hodinek a podrbal se na bradě, kde mu rostlo třídenní strniště.
Kdy už tá svině konečně vyleze?

Hana Hindráková sa po knihách o cestovaní a afrických románoch pustila do thrilleru. Alebo aby som bola presnejšia, hľadala námet na knihu, ktorá by bola iná, ako jej predošlé a policajt Jiří Johánek prišiel s námetom na Lovcov lebek. Spolupráca s osobou z oboru sa výrazne prejavuje na deji, pretože hoci je príbeh fiktívny, neraz si uvedomíte realičnosť. Nazriete trochu do fungovania policajných jednotiek, pátrania i prešľapov. Príbeh sa odohráva napríklad v Plzni, Prahe i v Brne, takže prostredie vám bude blízke.

Okrem toho musím vyzdvihnúť aj krátke a svižné kapitoly. Kniha nie je presne časovo určená, iba sem-tam sú niektoré obdobia naznačené a pochopíte, že sa nejedná o hodiny, ale skôr týždne až mesiace vyšetrovania a najmä života hlavnej postavy. Niečo málo cez 200 strán, šikovne rozpísaných, to máte na jeden večer.

Samotný námet síce nie je nejak výnimočný, pomsta, dlhé roky čakania, zlyhania v práci i v osobnom živote, no ani raz som nemala pocit, že niečo podobné som už čítala. Avšak našlo sa aj pár vecí, ktoré mi nesadli.

Akosi mi robilo problém si zvyknúť na hlavnú postavu. Spočiatku to boli iba Jaroslavove myšlienky, ktoré som si mohla kurzívou prečítať a ktoré mi prišli… no, ťažko to popísať. Niekedy je neskutočne pútavé čítať myšlienky postáv, lenže pokiaľ dookola riešia to, ako sa im rozpadá manželstvo, či ako by sa mali viac venovať deťom, tak vás to prestane po čase baviť. Možno mám iba po toľkých prečítaných krimi problém s tým, keď je hlavný vyšetrovateľ tak povediac alkoholik. Bezstarostných policajtov, v rámci možností samozrejme, aby sme lupou hľadali.

Druhé mínusové body padajú na to, že na tak malom priestore sa toho malo udiať veľa. Lenže Jaroslavov rodinný život dostal až príliš veľa priestoru na úkor možného napínavého sledovania ukrajinskej mafie. Do toho sa ešte primiešal ďalší prípad, ktorý odviedol pozornosť a než som sa rozkukala, prišiel nečakaný koniec. Na konci sa toho udialo síce veľa, lenže veľmi zrýchlene. Pritom by ma ešte tak veľa vecí zaujímalo.

Než venovať priestor rodine, ktorá nemala zásadný vplyv na dej a dávaniu najavo, ako sa správajú mafiánsky zbohatlíci, veľmi by ma bavilo čítať o samotnej práci policajtov, o nitkách, ktoré viedli jedna k druhej až k rozuzleniu prípadu, o problémoch, s ktorými museli bojovať. Skrátka nazrieť viac do práce špeciálnych vyšetrovacích jednotiek. Toto mi tam chýbalo.

Lovci lebiek je dobrá kniha a som veľmi rada, že som konečne prečítala aj český thriller. Má síce svoje chyby, ale na druhej strane, pre jedného autora je to prvotina, pre druhého úplne iný žáner, takže v tomto smere sa s tým popasovali prekvapivo dobre.

Komu by som knihu odporúčala? Bez rozmýšľania všetkým fanúšikom nekomplikovaných a krátkych krimi a každému, kto rád spoznáva českú tvorbu. Ak máte radi do detailov premyslené, strhujúce a dlhé krimi, toto rozhodne nebude vaša šálka kávy. No ak si naopak chcete prečítať thriller, no nemáte čas mu obetovať celý týždeň, Lovci lebek sa čítajú fakt rýchlo. Tým, že dej nie je prekomplikovaný a natiahnutý na niekoľko kníh, môže osloviť aj tých, čo detektívky a thrilleri bežne nečítajú, no možno by niečo ľahšie chceli skúsiť. Smelo do toho.

3,5/5

Za knihu  k recenzii ďakujem autorke. Rozhovor s ňou si budete môcť prečítať v niektorom z ďalších článkov.

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Od afrických románov k detektívke [rozhovor] | Orvokki's blog 11.7.2016 at 14:43

    […] Ponuku som prijala a ako sa mi kniha Lovci lebek páčila, si už môžete na blogu prečítať (klik!). Teraz vám ešte trochu predstavím autorku a vlastne sa o nej dozviem viac aj ja. Pripravili […]

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.