O knihách romány

Catherine O’Flynnová – Co se ztratilo

27.1.2013

Catherine O’Flynnová - Co se ztratilo1984. Kate Meaneyová má síce len desať rokov, ale veľmi dôležité poslanie. Je detektívka s detektívnou kanceláriou Sokol a so svojím spoločníkom, plyšovou opicou Mickeym, striehne každý deň vo svojom okolí a najmä v obchodnom centre Zelené doubí aby odhalila nejaký zločin. Poctivo si zapisuje všetky dôležité aj nedôležité poznatky, vedie si kartotéku a celkovo k svojej práci pristupuje tak poctivo, že by si nejeden dospelý z nej mohol brať príklad.

2003. Kurt je členom ochranky Zeleného doubí o niekoľko rokov viac, ako si pôvodne plánoval. Lisa, zástupkyňa vedúceho obchodu s hudbou si zas hovorí, že aspoň občas vymení zabehnutú rutinu za niečo zo svojho zoznamu, ako je napríklad pečenie bábovky, počúvanie kúpených CD či viac fotografovania. Z ich pomerne nudného a nedá sa povedať že šťastím naplňujúceho života ich čiastočne vytrhne vzájomné stretnutie.

Tieto dve dejové línie oddeľuje síce niekoľko rokov, ale aj po takej dobe sa nájde pojítko medzi nimi. Malá Kate, ktorá kedysi dávno bez stopy zmizla, ale teraz sa objavila na Kurtovej priemyselnej kamere. Kate, ktorá bola kedysi dobrou kamarátkou Adriana, Lisinho brata.

„Já si myslím, že dospělý někdy… no jo, ja vím, že ty jsi dospělej taky, ale myslím jako rodiče… nebo dědečkové a babičky… že jsi někdy myslej, kdovíjak přesně nevědí, co je pro jejich děti nejlepší, ale ono to tak není. Vlastně jsou s tím často úplně vedle a děti to vědí mnohem líp, ale na tom nezáleží, protože babička, nebo to je jedno kdo, je dospělá, takže je po jejím. I kdyby z toho ten mladší měl být hrozně, hrozně nešťastnej a utrápenej.“

Čo sa deje na chodbách obchodného centra po zatváracích hodinách? Ako prebieha život v obchodnom centre, kde architekti na jednej strane vytvorili pre nakupujúcich odpočívadla so zeleňou, fontánkami a ergonomickými sedačkami, ale na druhej strane ostalo pre zamestnancov minimum stiesnených priestorov s nefunkčnou ventiláciou a holými stenami? Všetko na úkor stále sa zväčšujúcej predajnej plochy, na úkor posadnutosti ľudí k nakupovaniu, hľadania útechy v utrácaní za nepotrebné predmety a trávenia voľného víkendu v presklennom komplexe, kde majú len obslužné chodby dĺžku 23 km a kam sa pred Vianocami rozhodne prísť takmer pol milióna nakupujúcich. Aké tajomstvá skrýva táto mekka konzumu?

Zelené doubí je samostatný svet v ktorom hľadájú útechu tisíce ľudí. Mimoriadne pútavo napísaný román však túto spoločnosť posadnutú nakupovaním nekritizuje, iba ukazuje zamyslenia hodný pohľad. Kniha v sebe spája viacero žánrov i tém, ale nijak medzi nimi nepreskakuje a všetko na seba pekne naväzuje a postupuje. Nazeranie na ľudí očami desaťročného dievčaťa, ktoré stratilo oboch rodičov, jej inteligentná kamarátka, trpiaca doma a rebelujúca v škole, Kurtovo vyrovnanie sa so smrťou (ne)milovanej manželky, Lisa, jej vzťah a zákazníci v obchode s hudbou… Vtipné, napínavé, na zamyslenie. Odporúčam každému, kto má rád dobré romány a nevšedné príbehy.

Catherine O’Flynnová (1970) je britská autorka. S vydaním knihy mala spočiatku problémy, odmietlo ju niekoľko vydavateľov aj agentov. Jej knihu nevedeli nijak zaradiť. Až v Tindal Street Press sa tejto prvotiny nezľakli a kniha bola nakoniec odmenená viacerými nomináciami a vyhrala cenu Costa za najlepší beletristický debut a Catherine bola ocenená v Galaxy National Book Awards za najlepšiu debutujúcu spisovateľku. Nakladateľstvo Kniha ZLIN vydalo aj jej druhú knihu s názvom Zprávy o tobě.

Knihu Co se ztratilo (orig. What Was Lost) vydalo nakladateľstvo Kniha ZLIN v roku 2008, v elektronickej podobe vyšla v roku 2012, 240 strán, edícia TRACK, preklad Richard Podaný, ISBN 978-80-87162-12-5. Knihu si môžete kúpiť na stránkach abcknihy.sk.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.